Կլիմայի փոփոխության և շրջակա միջավայրի վիճակի վատթարացման պատճառով ամբողջ աշխարհում հանգստավայրերի լողափեր դառնում է ավելի քիչ հարմարավետ և անվտանգ։ Մարդիկ ավելի ու ավելի շատ կընտրեն հանգստանալ ծովին մոտ գտնվող լողավազանում։ Ռիա նովոստին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի էկոլոգիայի լաբորատորիայի առաջատար գիտաշխատող Ֆիլիպ Սապոժնիկովը։
Հուրգադայից հարավ գտնվող եգիպտական Մակադի Բեյ հանգստավայրի մի քանի լողափեր անցյալ շաբաթ ժամանակավորապես փակվել էին շնաձկների հերթական ներխուժման պատճառով։
Օվկիանոսագետը նշել է, որ ծովի տեսարանով հյուրանոցային լողավազանները կարող են զբոսաշրջիկների համար ծառայել որպես փակ լողափերի այլընտրանք։
«Ընդհանուր առմամբ, մենք աստիճանաբար շարժվում ենք դեպի այն կետը, երբ Եգիպտոսում, Անապայում, Գելենջիկում, թե որևէ այլ վայրում, շուտով հյուրանոցի լողավազանում լողալը կլինի ավելի շահավետ, ավելի խաղաղ և առողջարար։ Աստիճանաբար անցում է կատարվում ափամերձ տարածքներում լողավազաններ տեղադրելուն», - ասել է Սապոժնիկովը։

Купаться на морских пляжах скоро станет небезопасно – океанолог
Купаться на курортных пляжах становится менее комфортно и безопасно по всему миру из-за изменения климата и ухудшения экологической ситуации, люди будут чаще выбирать отдых в бассейне с видом на море, заявил в интервью РИА Новости ведущий научный сотрудник лаборатории экологии прибрежных донных сообществ Института океанологии имени Ширшова РАН Филипп Сапожников.
Несколько пляжей египетского курорта Макади-Бэй, расположенного к югу от Хургады, на прошлой неделе были временно закрыты из-за очередного появления акул.
Океанолог отметил, что альтернативой закрытым пляжам для туристов могут стать бассейны в отелях с видом на море.
"Вообще мы постепенно движемся к тому, что в скором времени что в Египте, что в Анапе, Геленджике или в любом другом месте будет выгоднее, спокойнее и лучше для здоровья купаться в бассейне на территории отеля. Идет постепенный переход к оборудованию бассейнов в приморской зоне. Например, на тропических курортах в Индокитае все больше бассейнов с морской водой, из которых открывается прекрасный вид на океан", — сказал Сапожников.
Он добавил, что такой вид отдыха лучше, чем плавать у моря с риском "быть облизанным" щупальцами ядовитой медузы.