Յուրաքանչյուր տարի 6 տարեկան մոտ 3000 երեխա չէր հաճախում առաջին դասարան. ԿԳՄՍ փոխնախարար
«Մենք յուրաքանչյուր տարի առաջին դասարան հաճախող երեխաների 10 %-ին բաց էինք թողնում և  խոսքը գնում էր շուրջ 3000 երեխայի մասին»,- «Երեխայի իրավունքների պաշտպանության բնագավառում շրջանառվող օրենսդրական նախագծերի էությունը: Երեխաների իրավունքների պաշտպանության պետական վերաբերելի քաղաքականությունը» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ  ասաց ԿԳՄՍ փոխնախարար Արաքսյա Սվաջյանը։
Վերջինս պատասխանեց լսումներին մասնակցող Հայկ Հարությունյանի հարցին, թե ինչու է ԿԳՄՍ-ն որոշել որ երեխան պետք է սովորի այն դասարանում,որին համապատասխանում է առաջին անգամ դպրոց գնալու ժամանակ և բազմաթիվ են դեպքերը, որ երեխաները 7 տարեկանում են գնացել դպորց և՝ միանգամից երկրորդ դասարան։
Հիշեցնելով որ երեխային 6 տարեկանում դպրոց չտանելու դեպքում ծնողի համար սահմանված է 30 հազ դրամ վարչական տույժ՝ հարությունյանը հիշեցրեց,որ տույժի ենթարկված ծնողների վերաբերյալ իր հարցումներին ԿԳՄՍ-ն վիճակագրություն չի ներկայացրել։
Սվաջյանն ասաց, որ խնամակալության հոգաբարձության մարմինն է երեխայի կրթուրթյան իրավունքի պաշտպանության իրավասու մարմինը, այդ պատճառով էլ ԿԳՄՍ-ն չի տիրապետում վարչական պատասխանատվության ենթարկված ծնողների թվին։
«Երեխայի լավագուն շահը և կրթության իրավունքը հաշվի առնելով որոշում է կայացվել, որ յուրաքանչյուր երեխա կգնա այն դասարան սովորելու, որ տարիքին կհամապատասխանի դպրոց ընդունվելու պահին»,- ասաց փոխնախարարը՝ պնդելով որ այդ կարգավորմանն են եկել ուսումնասիրությունների և փորձագիտական եզրակացության հիման վրա։
«Ինչքան էլ տույժի մասին իրազեկել ենք, եղել են ծնողներ որոնք լուրջ չեն մոտեցել այդ հորդորներին»,-ասաց փոխնախարարը։
Նա վստահեցրեց, որ այս տարվա տվյալները վկայում են, որ բազմաթիվ երեխաներ նախորդ տարիների պես դուրս չեն մնացել կրթական ծրագրից և ժամանակին հաճախել են առաջին դասարան։
Փոխնախարարը նաև հայտնեց, որ մտավոր խնդիրներ ունեցող երեխաների համար որոշում է կայացվել թույլ տալ, որ նրանք 7 տարեկանում էլ հաճախեն առաջին դասարան և նման երեխաներն արդեն այցելում են առաջին դասարան։

Every year, about 10% of six-year-olds, nearly 3,000 children, did not attend first grade in Armenia, according to Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Araksya Svajyan. Speaking at parliamentary hearings on child rights legislation on Monday, she explained that some parents delayed school entry until age seven, with children often placed directly into second grade.
MP Hayk Harutyunyan questioned the ministry’s policy requiring children to enroll in the grade corresponding to their age at first admission, noting that parents who kept children out of school at age six face a 30,000-dram fine. He also criticized the ministry for not providing statistics on fined parents.
Svajyan stated that guardianship and trusteeship bodies, not the ministry, oversee enforcement of children’s right to education. She stressed that the new policy placing children in grades by age was based on studies and expert recommendations to ensure their best interests.
“Despite repeated warnings about penalties, some parents did not take them seriously,” she said. However, she added that this year’s data show far fewer children have been left out of the system, with most starting school on time.
The deputy minister also announced that children with intellectual disabilities are now allowed to begin first grade at age seven and such students have already enrolled under this provision.