Վարդան Ղուկասյանը՝ ԴՕԳ-ը դեռ անազատության մեջ է. Արձագանք տարածվող տեսանյութին
«Սեպտեմբերի 12-ը միայն այն ժամկետն էր, որը դատավորը տվել էր կողմերին՝ գրավոր դիրքորոշումներ ներկայացնելու համար»,-նման հայտարարություն է տարածել ԴՕԿ կուսակցությունը՝ արձագանքելով տարածվող այն տեսանյութին, որտեղ Վ. Ղուկասյանն ասում է՝ վերադարձել է իր նախկին ապրելավայր ու սուրճ է խմում ԱՄՆ-ում։
Կուսակցությունից մանրամասնում են, որ դատավճիռը որոշում և հրապարակում է միայն դատարանը, և դրա օրը նախապես որևէ մեկը չի կարող ասել։
«Այս պահին վճիռ չկա։ Երբ այն լինի, մենք անմիջապես կհայտնենք»,-նշում են կուսակցությունից։
Ինչ վերաբերում է տեսանյութին, ապա այն հին է.
«Համացանցում հայտնված տեսանյութը, որտեղ երևում է Վարդան Ղուկասյանը, իրականում նոր չէ․ այն նկարահանվել է մեկ տարի առաջ։ Խնդրում ենք բոլոր լրատվական հարթակներին և օգտատերերին հրապարակելիս պարտադիր նշել, որ տեսանյութը հին է։ Սա անհրաժեշտ է, որպեսզի մարդիկ չմոլորվեն և փաստերը ճիշտ ընկալվեն»։

«12 сентября лишь истекал срок, который судья дал сторонам для представления письменных позиций», – заявила основанная скандально известным блогером Варданом Гукасяном («Дог») партия «Демократия, закон и дисциплина» (по-армянски аббревиатура партии звучит как ДОК, созвучно с его прозвищем. – Ред.), комментируя распространяемое видео, на котором В. Гукасян говорит, что вернулся в свое прежнее место жительства и пьет кофе в США.
В партии уточнили, что решение суда выносится и оглашается исключительно самим судом, и никто заранее не может назвать дату его оглашения.
«На данный момент вердикта нет. Как только он будет, мы сразу же сообщим», – отметили в партии.
Что касается видео, то оно старое.
«Появившееся в Сети видео с участием Вардaна Гукасяна – на самом деле не новое, оно было снято год назад. Просим все новостные платформы и пользователей при его публикации обязательно указывать, что видео – старое. Это необходимо, чтобы не вводить людей в заблуждение, для правильного восприятия фактов», – указывается в заявлении.