Հայաստանի այսօրվա Սահմանադրությունը նույնքան шտելի է ժողովրդի համար, ինչքան կայսրությունների կողմից պարտադրվածները. Փաշինյան
11:54 23/09/2025
«Կարող է...Դա նոր սահմանադրության ընդունում է»,- ժողովրդավարության հայկական ֆորումին պանելային քննարկման ժամանակ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ կարո՞ղ է  նշել երեք կարևոր բարեփոխում, որը կարևոր կլինի Հայաստանի համար իրականացնել  հաջորդ 5 տարվա ընթացքում մոտենալու կայուն ինստիտուցիոնալ ժողովրդավարությանը։
Ըստ Փաշինյանի, ամենակարևոր ինստիտուցիոնալ խնդիրը,  որը պետք է լուծվի, դատական իշխանության օրգանիկ կապի ստեղծումն է  ժողովրդի հետ։
Նա նշեց, որ նոր սահմանադրությունը պետք է իրավական կապ ստեղծի ժողովրդի և իրավակարագի միջև։
«Այսօրվա  Սահմանադրությունը 1995 թվականից սկսած ոչ մի սահմանադրական  հանրաքվեում ժողովրդի 50+1 տոկոսը չի գնացել ու Սահմանադրության օգտին չի քվեարկել։ Սա քաղաքական հարց է։ Նաև կա օրգանական հարց՝ Հայաստանում հաստատված իրավակարգը ժողովուրդն իրենը չի համարում։
Հայաստանի այսօրվա Սահմանադրությունն ու իրավակարգը նույնքան ատելի է ժողովրդի  համար, ինչքան ատելի է  եղել նախկիննեում՝ խորհրդային միության, ռուսական կայսրության, օսմանյան կայսրության կողմից ընդունվածները, իրենց պարտադրված օրակարգ է, այն ժամանակ էլ, հիմա էլ  համարում է, որ ինչ-որ մարդկանց խումբ իրեն պարտադրել է այդ իրավակարգը»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Сегодняшняя Конституция Армении столь же ненавистна народу, как навязанные империями – Пашинян
«Это принятие новой Конституции», – заявил Никол Пашинян на панельной дискуссии в рамках Армянского форума за демократию 23 сентября, отвечая на вопрос о трех ключевых реформах, которые Армении необходимо реализовать в ближайшие пять лет для приближения к устойчивой институциональной демократии.
По словам Пашиняна, главной институциональной проблемой, которую нужно решить, остается создание органической связи судебной власти с народом.
Он подчеркнул, что новая Конституция должна обеспечить правовую связь между народом и правопорядком.
«Сегодняшняя Конституция, начиная с 1995 года, ни на одном конституционном референдуме не получила 50+1 процента голосов народа. Это политический вопрос. Но есть и органический вопрос: установленный в Армении правопорядок народ не считает своим.
Сегодняшние Конституция и правопорядок Армении столь же ненавистны народу, как в прошлом принятые Советским Союзом, Российской империей или Османской империей. Это навязанная повестка дня. И тогда, и сейчас народ считает, что некая группа людей навязала ему этот правопорядок».