Ունեմ մեծագույն կասկած, որ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից պատերազմի ավարտից հետո միտումնավոր շրջանառության մեջ դրվել է միայն ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող զոհերի թիվը. Ս. Ֆարմանյան
08:29 23/09/2025
«Մեծագույն ամոթ ու չմոռացվող խարան է, որ ՀՀ իշխանությունները 2020 թ. պատերազմից 5 տարի անց էլ չեն ներկայացրել ու հանրայնացրել այդ պատերազմի և հետագա ողբերգությունների ժամանակ մեր ունեցած զոհերի անվանական ցանկը»,-գրում է ԱԺ նախկին պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը։
Նա ընդգծում է՝  հայկական կողմի զոհերի թվաքանակի վերաբերյալ քաղաքական «շահարկումները» (հանրային խոսույթում ու մամուլում պատերազմի ավարտից ի վեր 5000 թիվն է շրջանառվում, իսկ իշխանությունները պնդում են դրա ուռճացված լինելը), հետևանք է երկու պարզ հանգամանքի. նախ կառավարությունը չի հրապարակել մեր զոհերի անվանական ցանկը, ու երկրորդ, որ ոչ միայն այս, այլ որևէ թեմայով Նիկոլի ու նրա կառավարության խոսքերի վերաբերյալ առաջին միտքը, որ հանրության գլխում առաջանում է՝ կասկածն ու թերահավատությունն է: Տարիներ առաջ մի տաքսու վարորդ իդեալական ձևակերպեց. Նիկոլը, որ քեզ բարի լույս ասի, առաջինը պիտի ստուգես, հո արդեն իրիկուն չի՞:
«Գալով բուն հարցին՝ մեծագույն խնդրանք ունեմ մեր լրագրողներին, օգնելու վերջնական պարզություն մտցնել այս հարցում:
2021 թ. սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ իշխանությունները իրենք հայտարարել են, որ 2020 թ. պատերազմում ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող զոհերի քանակը եղել է 3781, իսկ 283-ը համարվել են անհետ կորած (կից՝ սքրինշոթ-1): Միևնույն ժամանակ, այն ժամանակվա արցախյան իշխանությունները հայտարարել են, որ 2020 թ. պատերազմում զոհվել է ԼՂՀ քաղաքացիություն ունեցող 822 քաղաքացի, իսկ 65-ը համարվել են անհետ կորած (կից սքրինշոթ -2):
Հաշվի առնելով, թե, ցավոք, ինչիպիսին էր անհետ կորածների ճակատագիրը, ստացվում է, որ միայն 2020 թ. պատերազմի ժամանակ հայկական կողմի մարդկային կորուստների ընդհանուր քանակը կազմել է առնվազն 4951:
Թեև չեմ պնդում, բայց ունեմ մեծագույն կասկած, որ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից պատերազմի ավարտից հետո իր «+-50» անբարոյական տրամաբանության մեջ միտումնավոր շրջանառության մեջ դրվել է միայն ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող զոհերի թվաքանակը, ու հենց այստեղ է ընկած խաբեության ու մանիպուլյացիայի արմատը:
Մինչդեռ, ՀՀ և ԼՂՀ քաղաքացիություն ունեցող զոհերի հանրագումարը ճիշտ այն է, ինչ տարածված է մեր հանրային խոսույթում:
Չհաշված, իհարկե 2022 թ. ադրբեջանական ներխուժման ժամանակ մեր ունեցած 224 զոհերը, և ապա 2023 թ. սեպտեմբերյան պատերազմի ժամանակ Արցախում մեր զոհերի քանակը՝ 223, ինչը Նիկոլ Փաշինյանի բերած պատերազմներում մեր ունեցած զոհերի թիվը դարձնում է 5000-ից էլ ավելի՝ 5074:
Մեր լրագրողներին խնդրում եմ օգնել՝ ճշտելով ու ստուգելով, թե արդյո՞ք Նիկոլի ու կառավարության կողմից ներկայացված 2020 թ. պատերազմի զոհերի վիճակագրության մեջ հաշվարկվել են նաև ԼՂՀ քաղաքացիություն ունեցող զոհերը, թե անգամ զոհերի հարցում է խտրականություն դրել: Նաև 2022 թ. ադրբեջանական ներխուժման և 2023 թ. պատերազմի ժամանակ մեր ունեցած զոհերը ներառվա՞ծ են իր ու իր կառավարության կողմից հաճախ բերվող այդ «վիճակագրության» մեջ:
Խաղաղ պայմաններում ու անփույթ կառավարման արդյունքում մեր ունեցած տասնյակ ցավալի զոհերի մասին ուղղակի լռենք»,-գրել է Ֆարմանյանը։

Самвел Фарманян: У меня есть большие подозрения, что после войны Никол Пашинян намеренно ввел в обращение только число жертв с гражданством РА
Это величайший позор и незабываемое клеймо, что даже спустя 5 лет после войны 2020 года власти Республики Армения не представили и не обнародовали список имен погибших во время этой войны и последующих трагедий. Об этом написал на своей странице в соцсети Facebook экс-депутат парламента Армении Самвел Фарманян.
Он подчеркнул: «Политические „спекуляции” относительно числа жертв с армянской стороны (с момента окончания войны в общественном дискурсе и прессе называется цифра 5000, при этом власти настаивают на преувеличении этого числа) являются следствием двух простых простых обстоятельств:
во-первых, правительство не опубликовало поименный список наших погибших,
во-вторых, первая мысль, которая возникает в общественном сознании относительно слов Никола и его правительства, и не только на эту тему – сомнение и недоверие.
Несколько лет назад один таксист дал идеальную формулировку: „Если Никол скажет тебе „доброе утро”, то первым делом надо проверить, не вечер ли на дворе?”».
«27 сентября 2021 года власти Армении сами заявили, что число погибших в войне 2020 года, имеющих гражданство Республики Армения, составило 3781 человек, а 283 человека считались без вести пропавшими. В тоже время тогдашние власти Арцаха заявили, что в войне 2020 года погибли 822 гражданина НКР, а 65 числятся без вести пропавшими.
Учитывая, к сожалению, какой была судьба без вести пропавших, получается, что только общие человеческие потери с армянской стороны во время войны 2020 года составили не менее 4951 человека.
Хотя я не утверждаю, но у меня есть большие подозрения, что после окончания войны Никол Пашинян в свойственной ему безнравственной манере преднамеренно пустил в оборот лишь число погибших, имеющих гражданство РА, и именно в этом кроется корень обмана и манипуляции.
Между тем, общее число жертв с гражданством РА и НКР как раз соответствует той цифре, которая называется в нашем публичном дискурсе.
Не считая, конечно, 224 жертв, которые были во время азербайджанского вторжения в 2022 году, а также число погибших в Арцахе во время войны в сентябре 2023 года – 223. Таким образом, общее число погибших в войнах, которые принес Никол Пашинян, превышает 5000 – 5074», – написал Фарманян.
«Прошу наших журналистов помочь, утонив и проверив, включены ли в представленную Николом и его правительством статистику погибшие в войне 2020 года с гражданством НКР, или даже в вопросе жертв он проявил дискриминационный подход? А также уточнить, включено ли в эту часто приводимую им и его правительством „статистику” число погибших во время азербайджанского вторжения 2022 года и войны 2023 года.
О десятках наших жертв в мирных условиях в результате халатного управления просто промолчим», – указал Фарманян.