«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հայտարարել է 2025 թ․ «Ավրորայի» չորս հերոսների անունները, որոնք հավակնում են «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար պարգեւին։ Սալի Բեքերին (Միացյալ Թագավորություն), Ջամալ Էլթայեբին (Սուդան), Զուհայր Լահնային (Մարոկկո) եւ Ջիլ Սիմանին (ԱՄՆ/Հարավային Սուդան) «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովն ընտրել է ավելի քան 800 թեկնածուներից եւ որպես մրցանակի հավակնորդներ՝ ներկայացրել Նյու Յորքում՝ Ամերիկայի արտասահմանյան մամուլի ակումբի (OPC) հետ համատեղ կազմակերպված ճեպազրույցի եւ քննարկման ժամանակ։ Այս չորս հերոսներից մեկը կդառնա այս տարվա «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր։ Նրա անունը կհայտարարվի նոյեմբերի 6-ին Նյու Յորքում կայանալիք մրցանակի շնորհման արարողության ժամանակ։
Նույնիսկ այն պարագայում, երբ մարդասիրական ճգնաժամերը խորանում են, իսկ միջազգային ֆինանսավորումը կրճատվում, այս բացառիկ անհատները շարունակում են գործել եւ փոխել իրադրությունն իրենց համայնքներում՝ վտանգելով սեփական կյանքը եւ փրկելով երեխաներին պատերազմական գոտիներում, շարունակելով բաց պահել հիվանդանոցները նույնիսկ կրակի տակ, կենսական բուժում ապահովելով հեռավոր եւ հակամարտություններից տուժած համայնքներում։
2025 թ․ «Ավրորայի» հերոսներն են․
- Սալի Բեքեր (ՄԹ)՝ մարդասիրական գործիչ, որը Բոսնիայի եւ Կոսովոյի հակամարտությունների ժամանակ հարյուրավոր երեխաների է դուրս բերել պաշարված տարածքներից եւ հիմնել մանուկներին շտապ բուժօգնություն ցուցաբերող կազմակերպություններ: Տիկին Բեքերը հետագայում ընդլայնել է իր գործունեությունը դեպի Իրաք, Ուկրաինա եւ Գազա՝ սկսելով հեռաբժշկության ծրագիր, որը տեղացի բժիշկներին կապում է մանկաբույժների համաշխարհային ցանցի հետ։
- Ջամալ Էլթայեբ (Սուդան)՝ բժիշկ, որի ջանքերով 2023 թ․ ապրիլից` պատերազմի սրումից ի վեր, Օմդուրմանի «Ալ Նաո» հիվանդանոցը շարունակում է գործել մեծ Խարթումի՝ որպես վերջին բուժկենտրոններից մեկը։ Բժիշկ Էլթայեբի ղեկավարությամբ հիվանդանոցը շարունակում է իր գործունեությունը եւ, չնայած անընդհատ տեղացող ռմբակոծություններին, ռեսուրսների ծայրահեղ պակասին ու ենթակառուցվածքների փլուզմանը, օգնում փրկել հարյուրավոր կյանքեր:
- Զուհայր Լահնա (Մարոկկո)՝ մանկաբարձ-գինեկոլոգ, որն ավելի քան երկու տասնամյակ աշխատում է հակամարտության եւ աղետներից տուժած գոտիներում՝ տրամադրելով բժշկական խնամք, վերապատրաստելով տեղի անձնակազմին եւ համակարգելով մարդասիրական օգնությունը: Բժիշկ Լահնան աշխատել է Աֆղանստանում, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում, Սիրիայում, Եմենում, Լիբիայում, Ուգանդայում, իսկ վերջերս՝ նաեւ Գազայում, որտեղ 2023 թ․ հոկտեմբերից սկսած պարբերաբար հերթափոխով բժշկական ծառայություն է իրականացնում։
- Ջիլ Սիման (ԱՄՆ/Հարավային Սուդան)՝ բժիշկ, որը համահիմնադրել է «Հարավային Սուդանի բժշկական օգնություն» կազմակերպությունը եւ ավելի քան երեք տասնամյակ շարունակում է կենսական բուժօգնություն տրամադրել հակամարտությունից տուժած Հին Ֆանգակում՝ տարեկան բուժելով մոտ 40․000 հիվանդի: Բժիշկ Սիմանը համարվում է վիսցերալ լեյշմանիոզի եւ տուբերկուլյոզի կանխարգելման պրոտոկոլների ներդրման առաջամարտիկ Հարավային Սուդանում եւ Ալյասկայի գյուղական համայնքներում՝ վերապատրաստելով տեղի բուժաշխատողներին եւ գործնականում օգնելով նրանց։
««Ավրորայի» այս չորս հերոսները հիշեցնում են այն մասին, որ նույնիսկ ամենադժվարին ժամանակներում ոմանց խիզախությունը, կարեկցանքն ու նվիրումը կարող են լուսավորել շատերի ճանապարհը», - ասաց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ եւ Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի համաղեկավար Լորդ Արա Դարզին։ «Մեծագույն պատիվ է փառաբանել նրանց արտասովոր աշխատանքը եւ այն հույսը, որ նրանք պարգեւում են աշխարհի ամենախոցելի խմբերին»։
Ըստ աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունների՝ 2025 թվականը կարող է դիտարկվել որպես ամենամահացու տարին մարդասիրական աշխատանք իրականացնողների համար։ Այս համատեքստում «Ավրորա» մրցանակը ճանաչման է արժանացնում հատկապես տեղում մարդասիրական գործունեություն ծավալողներին, որոնք գործում են աշխարհի ամենավտանգավոր ճգնաժամերի առաջնագծում։ Դափնեկիրը կստանա 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար պարգեւ՝ իր խիզախ գործունեությունը շարունակելու եւ դրա ազդեցությունն ընդլայնելու համար՝ աջակցելով համայնքներում մարդասիրական աշխատանք իրականացնող անհատներին եւ կազմակերպություններին։
«Այս տարվա առաջադրումների մեջ առանձնանում են այն անհատների բացառիկ խիզախությունը, հնարամտությունը եւ վճռականությունը, որոնք, հաշվի առնելով սեփական փորձն ու իրենց համայնքի առանձնահատկությունները, արձագանքում են ճգնաժամերին այնտեղ, որտեղ ուրիշ ոչ ոք դա չի անում։ Նրանց աշխատանքը հիշեցնում է այն մասին, որ տրանսֆորմացիոն փոփոխությունները հաճախ սկսվում են տեղական մակարդակում՝ առաջնորդվելով այն մարդկանց կողմից, որոնք լավագույնս ճանաչում են իրենց համայնքները եւ ձգտում են մտածված, երկարաժամկետ լուծումների»,- հավելեց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, Խաղաղության Նոբելյան դափնեկիր, հայտնի լիբերիացի խաղաղության ակտիվիստ եւ կանանց իրավունքների պաշտպան Լեյմա Գբովեն։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը 2025 թ․ դափնեկրի անունը կհայտարարի նոյեմբերի 6-ին Նյու Յորքի Էլիս կղզում սպասվող 2025 թ․ «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողության ժամանակ։ Այս պատմական վայրում, որը դարձել է հույսի եւ ապաստանի խորհրդանիշ, «Ավրորան» հարգանքի տուրք կմատուցի բացառիկ մարդասերների, որոնք ուրիշներին փրկելու համար վտանգում են սեփական կյանքը։
Մրցանակի շնորհման արարողության ընթացքում հարգանքի տուրք կմատուցվի նաեւ այն բարերարներին, որոնք մարմնավորում են «Ավրորայի»՝ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարը․ Գրասա Մաշել, Մայքլ Միլքեն, Դեյվիդ Ռուբենսթայն եւ Հենրիետա Ֆոր։ Երեկոն կվարեն բազմաթիվ մրցանակների արժանացած լրագրող Ջուդի Վուդրաֆը եւ բեսթսելլեր-հեղինակ, սյունակագիր Դեյվիդ Իգնաթիուսը, կենդանի կատարումներով հանդես կգան «Գրեմմիի» առաջադրված երաժիշտներ Ռուֆուս Ուեյնրայթը եւ Ալոե Բլեքը։
Ամրագրեք ձեր տեղը, միացեք մեզ՝ տոնելու «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության տասնամյակը։ Համագործակցության կամ անհատական տոմսերի համար խնդրում ենք կապ հաստատել մեզ հետ [email protected] էլ. փոստով։

The Aurora Humanitarian Initiative today announced the four 2025 Aurora Humanitarians (finalists) for the $1 million Aurora Prize for Awakening Humanity. The Aurora Prize Selection Committee chose Sally Becker (UK), Jamal Eltaeb (Sudan), Zouhair Lahna (Morocco), and Jill Seaman (USA/South Sudan) from a global nominations pool of more than 800 humanitarians and introduced the finalists at a media briefing and discussion in New York City organized in partnership with the Overseas Press Club of America (OPC). One of these four humanitarians will be named as this year’s Aurora Prize Laureate at a ceremony set to take place in New York on November 6.
As humanitarian crises deepen and international donors cut funding, these exceptional individuals continue to make an impact in their communities, putting their own lives at risk as they save children in war zones, keep hospitals open under fire, and bring lifesaving treatment to remote and conflict-affected communities.
The 2025 Aurora Humanitarians are
• Sally Becker (UK), a humanitarian who evacuated hundreds of children from besieged areas during conflicts in Bosnia and Kosovo and founded organizations providing emergency pediatric care. Ms. Becker later expanded her work to Iraq, Ukraine, and Gaza, launching a telemedicine program that links local clinicians to a global pediatric network.
• Jamal Eltaeb (Sudan), a medical doctor who has kept Al Nao Hospital in Omdurman functioning as one of the last referral hospitals in greater Khartoum since the war escalated in April 2023. Dr. Eltaeb’s leadership allowed the hospital to remain open despite repeated bombardment, extreme resource shortages, and infrastructure collapse, helping save hundreds of lives.
• Zouhair Lahna (Morocco), an obstetrician–gynecologist who has worked in conflict zones and disaster areas for more than two decades, delivering care, training local staff, and mobilizing support. Dr. Lahna has served in Afghanistan, Democratic Republic of the Congo (DRC), Syria, Yemen, Libya, Uganda, and most recently Gaza, where he has completed repeated rotations since October 2023.
• Jill Seaman (USA/South Sudan), a physician who co-founded South Sudan Medical Relief and has provided critical care in the conflict-affected town of Old Fangak for more than three decades, treating around 40,000 patients annually. Dr. Seaman is credited with pioneering visceral leishmaniasis and tuberculosis protocols, training local health workers, and providing hands-on care to communities both in South Sudan and rural Alaska.
“These four Aurora Humanitarians are a powerful reminder that even in the darkest of times, the courage, compassion, and commitment of a few can light the way for many,” said Lord Ara Darzi, Chair of the Aurora Prize Selection Committee and Co-Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London. “It is a privilege to honor their extraordinary contributions and the hope they offer to the world’s most vulnerable.”
With 2025 on track to be the deadliest year on record for humanitarian workers, the Aurora Prize specifically recognizes local humanitarian leaders working on the front lines of the world’s most dangerous crises. The Laureate will receive $1 million to support their courageous work and extend their impact by funding local humanitarians and grassroots organizations.
“What stands out in this year’s nominations is the sheer bravery, ingenuity, and determination of individuals drawing on firsthand knowledge and local insight to respond when no one else will. Their work is a powerful reminder that transformative change often begins at the local level, led by those who know their communities best for thoughtful, long-term solutions,” added Leymah Gbowee, Aurora Prize Selection Committee member, Nobel Peace Laureate, and renowned Liberian peace activist and women’s rights advocate.
The Aurora Humanitarian Initiative will announce the 2025 Laureate on November 6 at the 2025 Aurora Prize Ceremony on New York’s Ellis Island. At this historic landmark symbolizing refuge and hope, Aurora will honor extraordinary humanitarians who risk their lives to save others.
The Ceremony will also celebrate the generosity of philanthropists and changemakers who exemplify the Aurora’s core value of ‘Gratitude in Action.’ Honorees include Henrietta Fore, Graça Machel, Michael Milken, and David Rubenstein. The evening will be co-hosted by award-winning journalist Judy Woodruff and bestselling author David Ignatius and will feature live performances from Grammy-nominated artists Rufus Wainwright and Aloe Blacc.
Reserve your seat and join us in marking the 10th anniversary of the Aurora Humanitarian Initiative. For sponsorship opportunities or individual tickets, please reach out to us at [email protected].