Բելգիայի թագուհին կայցելի Հայաստան
Բելգիայի Թագուհի Մաթիլդան հոկտեմբերի 13-15-ն աշխատանքային այցով կլինի Հայաստանում՝ որպես ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների պաշտպան։ Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել Բելգիայի թագավորական պալատի մամուլի ծառայությունը:
«Այս այցը հնարավորություն կընձեռի ընդգծել Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի կարևորությունը և ուղիղ երկխոսություն հաստատելու հայ հասարակության բազմաթիվ դերակատարների հետ, որոնք ներգրավված են նորարարության, սոցիալական ներառման, առողջապահության, կրթության և շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտներում»,-ասված է մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Թագուհին այցի շրջանակներում հանդիպումներ կունենա ուսանողների հետ, կքննարկի կայուն զարգացման ուղղությամբ գործնական նախաձեռնությունների վերաբերյալ նրանց տեսլականը: Նախատեսված է այց  «ԹՈՒՄՈ» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն:
Թագուհու ծրագրի առանցքային կետերից կլինեն բնապահպանական հարցերը, որոնց շրջանակում նա կայցելի Գեղարքունի մարզ, Սևանա լճի տարածք, ինչը կարևորվում է հատկապես 2026 թվականին Կենսաբազմազանության COP-17 համաժողովը հյուրընկալելու Հայաստանի պատրաստակամության համատեքստում։
Թագուհին կծանոթանա “Forest Armenia”-ի կողմից իրականացվող անտառապատման նախագծին, որը միտված է կանխել անապատացման վտանգը և մեղմել կլիմայի փոփոխության բացասական հետևանքները։
Նախատեսված է նաև այց մանկապարտեզ, որը մասնագիտացված է հատուկ կրթական կարիքներ ունեցող երեխաների աջակցման գործում։
Թագուհին Հայաստանում կքննարկի նաև փախստականների տնտեսական և սոցիալական ներառման հետ կապված հարցեր։
Թագուհին կունենա բարձր մակարդակի հանդիպումներ Հայաստանի իշխանությունների հետ՝ քննարկելու երկրի առաջնահերթությունները Կայուն զարգացման նպատակների իրագործման և 2030 թվականի տեսլականի շրջանակներում առկա մարտահրավերների վերաբերյալ։

Belgian queen to visit Armenia
Queen Mathilde of Belgium will pay a working visit to Armenia on October 13-15, as an advocate of the UN Sustainable Development Goals, Armenpress reported.
“This visit will provide an opportunity to underscore the importance of the 2030 Agenda for Sustainable Development and establish direct dialogue with numerous stakeholders in Armenian society involved in the fields of innovation, social inclusion, healthcare, education, and environmental protection,'' the Royal Palace of Belgium said in a statement.
A visit to the TUMO Center for Creative Technologies is planned.
According to the source, one of the key points of the Queen’s program will be environmental issues. In this context, she will visit the Gegharkunik region and the Lake Sevan area.
The Queen will also learn about the afforestation project implemented by Forest Armenia, which aims to prevent desertification and mitigate the negative effects of climate change.
Her program includes a visit to a kindergarten specializing in supporting children with special educational needs, as well as discussions on the economic and social inclusion of refugees in Armenia.
Queen Mathilde will also hold high-level meetings with Armenian authorities to discuss the country’s priorities for implementing the Sustainable Development Goals and the potential challenges facing the 2030 vision.