Եթե ուզում է բարեփոխել Եկեղեցին, թող նախ հրաժարական տա. Սուրենյանց
Քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը, անդրադառնալով ՔՊ 7-րդ համաժողովում Փաշինյանի ելույթի՝ եկեղեցու ու ՎԵհափառի վերաբերյալ հատվածին, գրում է.
«Նիկոլ Փաշինյանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համագումարում հայտարարել է․ «Կտրիճ Ներսիսյանին կհամոզենք, որ Աստված կա, իսկ ժողովուրդն իր վրա իշխանություն ունի»։
Նա նաև հավելել է, որ եթե Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը չհեռանա «առանց ժողովրդական ներգործության», ապա «կլինի ժողովրդական ներգործություն»։
Բայց ի՞նչ է նշանակում «ժողովրդական ներգործություն»։
Եթե դա խաղաղ հավաք է, ապա այն երաշխավորված է Սահմանադրությամբ։
Բայց եթե խոսքը վերաբերում է Եկեղեցու ներքին գործերին միջամտելուն, ապա դա արդեն հակասում է Սահմանադրությանը։
ՀՀ Սահմանադրություն․
Հոդված 18 (Հայաստանյայց Առաքելական Եկեղեցու առանձնահատուկ կարգավիճակ)
Հոդված 41 (խղճի, կրոնի և համոզմունքների ազատություն)
Հոդված 44 (խաղաղ հավաքների ազատություն)
Հոդված 78 (համաչափության սկզբունք)
Հոդված 79 (իրավունքների սահմանափակման հիմքեր)
Վարչապետը, իր պաշտոնական դիրքից ելնելով, չի կարող նախաձեռնել կամ առաջնորդել «ժողովրդական ներգործություն» Եկեղեցու դեմ։
Դա իշխանության չարաշահում է և հակասահմանադրական միջամտություն։
Եթե նա ցանկանում է զբաղվել Եկեղեցու բարեփոխմամբ, ապա նախ պետք է հրաժարական տա և հանդես գա որպես սովորական քաղաքացի։
Հակառակ դեպքում վտանգվում է ոչ միայն պետություն–եկեղեցի հարաբերությունը, այլև ամբողջ պետական համակարգի իրավաչափությունը, լեգիտիմությունը:
Նույն ելույթում Փաշինյանը խոսել է նաև Էջմիածնի հրապարակում նախատեսվող «հոգևոր մեծ հավաքի» մասին, որը, ըստ նրա, կարող է կայանալ սեպտեմբերին կամ հոկտեմբերին։
Ես համոզված եմ, որ այս «հոգևոր մեծ հավաքը» նա կփորձի կապել Վաղարշապատի ավագանու ընտրությունների հետ։

Политолог: Если Пашинян желает заниматься реформированием Церкви, то сперва должен подать в отставку
Политолог Сурен Суренянц, обратившись к касающейся Армянской Апостольской церкви и Католикоса всех армян Гарегина Второго части выступления Никола Пашиняна на седьмом съезде партии «Гражданский договор», написал:
«Никол Пашинян на съезде партии „Гражданский договор” заявил: „Но мы убедим Ктрича Нерсисяна, что Бог есть, и народ имеет над ним власть”.
Он также добавил: если Католикос всех армян не уйдет „без народного воздействия”, то будет „народное воздействие”.
Но что означает „народное воздействие”?
Если речь о мирном собрании, то его проведение гарантировано Конституцией.
Но если речь идет о вмешательстве во внутренние дела Церкви, то это уже противоречит Конституции.
Конституция РА:
Статья 18. (Особый статус Армянской Апостольской Святой Церкви)
Статья 41. (Свобода мысли, совести и религии)
Статья 78. (Принцип соразмерности)
Статья 79. (Основания ограничения основных прав и свобод)
Премьер-министр в силу своего должностного положения не может инициировать или возглавлять „народное воздействие” против Церкви.
Это злоупотребление властью и антиконституционное вмешательство.
Если он желает заниматься реформированием Церкви, то сперва должен подать в отставку и выступать как рядовой гражданин.
В противном случае под угрозой окажутся не только отношения между государством и церковью, но и правомерность и легитимность всей государственной системы.
В том же выступлении Пашинян также рассказал о запланированном на площади Эчмиадзина „крупном духовном собрании”, которое, по его словам, может состояться в сентябре или октябре.
Я уверен, что он попытается связать это „ крупное духовное собрание” с выборами в Совет старейшин Вагаршапата.