Վրաստանի ԱԳՆ. Հայաստանն ու Ադրբեջանը հրավիրվել են նախարարական մակարդակով, Վրաստանը՝ դեսպանի
«Վրաստանին Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության կողմից Լյուքսեմբուրգում նախատեսված նախարարական հանդիպմանը դեսպանի մակարդակով հրավիրելը վկայում է Եվրամիության ինստիտուտների կողմից անլուրջ վերաբերմունքի մասին և ցույց է տալիս ոչ միայն աշխարհաքաղաքական, այլև պարզ աշխարհագրական իրականության անտեսում», - հայտարարել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
1tv.ge-ի կողմից ներկայացված Վրաստանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ նաև նշված է. «Վրաստանը դեսպանի մակարդակով չի մասնակցի հոկտեմբերի 20-ին Լյուքսեմբուրգում նախատեսված նախարարական հանդիպմանը, որին Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայությունը հրավիրում է Կենտրոնական Ասիայի և Արևելյան գործընկերության երկրների՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Թուրքմենստանի, Ուզբեկստանի, Տաջիկստանի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի արտաքին գործերի նախարարներին։ Նախարարներին հանդիպմանը դեսպանի մակարդակով հրավերքն անընդունելի է, և այս մոտեցման հիմնավորումը մնում է անհասկանալի»։

МИД Грузии: Армению и Азербайджан пригласили на уровне министров, Грузию — лишь на уровне посла
«Приглашение Грузии на уровне посла на министерскую встречу, запланированную в Люксембурге со стороны Европейской службы внешнеполитической деятельности, указывает на несерьезное отношение со стороны институтов Европейского союза и является демонстрацией не только игнорирования геополитической, но и простой географической реальности», — заявили в министерстве иностранных дел Грузии.
Как отмечают в грузинском внешнеполитическом ведомстве, данный факт является очередной попыткой использовать вопрос участия Грузии в мероприятиях ЕС в целях политических спекуляций.
«На министерскую встречу по вопросам связности, которая запланирована на 20 октября в Люксембурге и на которую Европейская служба внешнеполитической деятельности приглашает министров иностранных дел стран Центральной Азии и Восточного партнёрства — Армении, Азербайджана, Турции, Туркменистана, Узбекистана, Таджикистана, Казахстана и Кыргызстана — Грузия не примет участие на уровне посла. Учитывая важность данной темы и роль Грузии в вопросах связности, приглашение на встречу министров на уровне посла является неприемлемым, и основания и причины подобного подхода остаются непонятными», - говорится в заявлении, которое приводит 1tv.ge.