Ռուսական արվեստի թանգարանում կբացվի «Տուն. իմ տիեզերք» խորագրով ցուցահանդեսը
Ռուսական արվեստի թանգարանում «Եվրոպական ժառանգության օրերի» շրջանակներում սեպտեմբերի 16-ին, ժամը 16:00 կբացվի «Տուն. իմ տիեզերք» խորագրով ցուցահանդեսը:
Թանգարանից հայտնում են, որ ցուցահանդեսը հնարավորություն է տալիս ընկղմվել տարբեր դարաշրջաններ և տեսնել տարբեր քաղաքներ՝ զգալ Հայաստանի վառ, հյութեղ գույները, Ալթայի ցուրտ, խստաշունչ ոգին, Թիֆլիսի տաք արևը իր նեղ փողոցներով և պատշգամբներով, Վիլնոյի սալահատակները, կարմիր հեղափոխությունից ցնցված Ռուսական Թուրքեստանի ինքնատիպ, միանգամայն ճանաչելի ճարտարապետությունը։
Ցուցադրության մեջ ներառված կտավներում կան ինչպես առանձին տների, այնպես էլ բնանկարի և աշխարհագրական լանդշաֆտի ֆոնին նկարված տների պատկերներ։
Ցուցադրությունը ներառում է հայ և ռուս նկարիչների ստեղծագործություններ, որոնց թվում են Մ. Ավետիսյանը, Ե. Թադևոսյանը, Դ. Նալբանդյանը, Պ. Կուզնեցովը և Ա. Դրևինը։ Ներկայացված աշխատանքներից շատերը երկար տարիներ չեն ցուցադրվել կամ պահվել են ֆոնդապահոցում:

В Музее русского искусства в Ереване откроется выставка «Дом. Моя Вселенная»
Музей русского искусства в Ереване в рамках «Дней европейского наследия» представляет выставку «Дом. Моя Вселенная». Выставка будет открыта с 26 сентября по 31 октября.
Как сообщают из музея, экспозиция приглашает погрузиться в разные эпохи и города: ощутить яркие и сочные краски Армении, холодный и суровый дух Алтая, теплое солнце Тифлиса с его узкими улочками и балконами, брусчатку Вильно, а также самобытную и легко узнаваемую архитектуру Русского Туркестана, потрясенного красной революцией.
На выставке будут представлены полотна с изображениями как отдельных домов, так и домов на фоне пейзажей и географических ландшафтов.
Экспозиция включает произведения армянских и русских художников, среди которых М. Аветисян, Е. Тадевосян, Д. Налбандян, П. Кузнецов и А. Древин. Многие из представленных работ долгое время не выставлялись и хранились в фондохранилище.