ՀԱԿ-ը չի պատրաստվում դաշինք կազմել ոչ Ռոբերտ Քոչարյանի, ոչ Սերժ Սարգսյանի ղեկավարած քաղաքական ուժերի հետ. Զուրաբյան
14:28 26/09/2025
«Հայ Ազգային կոնգրեսը չի պատրաստվում դաշինք կամ միասնական քաղաքական շարժում կազմել ոչ Ռոբերտ Քոչարյանի, ոչ էլ Սերժ Սարգսյանի ղեկավար քաղաքական ուժերի հետ»,- ԱԺ-ում «Պատիվ ունեմ» խմբակցության հրավիրած «Ազգային ճգնաժամի և կառավարման ձախողման մասին» ԱԺ հայտարարության նախագծի քննարկմանը ասաց ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը։
Նա հարցադրում արեց՝ ինչո՞ւ պետք է հեռացվի և արդյո՞ք պետք է հեռացվի Փաշինյանը. «Նիկոլի  կառավարման 7,5 տարիները նշանավորվել են հայ ժողովրդի համար աղետալի հետևանքներով»։
Զուրաբյանը նշեց, որ ներքին կառավարման բնագավառում Փաշինյանի կառավարություն արձանագրել է ձախողումներ, սակայն Փաշինյանի գլխավոր ձախողումները, հանցանքը ժողովրդի առաջ՝ ինքը կործանեց հայ ժողովորդի անվտանգության համակարգը։
«Իր 7,5 տարվա կառավարման ժամանակ մենք Ադրբեջանի հետ ունեցել ենք 10 ռազմական բախում, որի հետևանքով կորցրել ենք 5000 մարդ, Արցախը կրկնեց Բիթլիսի, Վանի, Կարսի ճակատագիրը»,- ասաց ՀԱԿ փոխնախագահը։

The Armenian National Congress (ANC) has no intention of forming an alliance or joint political movement with the political forces led by former Presidents Robert Kocharyan or Serzh Sargsyan, ANC Deputy Chairman Levon Zurabyan announced on Friday.
Speaking at parliamentary hearings on an opposition-drafted statement calling for Prime Minister Nikol Pashinyan’s impeachment, Zurabyan highlighted that Pashinyan’s 7.5 years in office have been marked by “disastrous consequences for the Armenian people”.
He argued that while the government had recorded many failures in domestic governance, Pashinyan’s “main failure, his crime before the people, was the destruction of Armenia’s security system”.
“During his 7.5 years in office, Armenia experienced ten armed clashes with Azerbaijan, resulting in 5,000 casualties. Artsakh shared the fate of Bitlis, Van and Kars,” the politician stressed.