44-օրյայից 5 տարի է անցել, սակայն այն պատճառները, որոնք դրված էին պարտության հիմքում, փոփոխության չեն ենթարկվել. Աբրահամյան
09:48 27/09/2025
«44-օրյա պատերազմից 5 տարի է անցել, սակայն այն պատճառները, որոնք դրված էին պարտության հիմքում, փոփոխության չեն ենթարկվել»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա հարցադրում է անում՝ ինչպե՞ս կարող էր հաջողություն գրանցվել, երբ երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, պատերազմի անմիջական վտանգի դեպքում, պետությունը խաղաղից պատերազմական ռելսերի չի տեղափոխում:
«Երբ թշնամու ակնհայտ գործողությունների պայմաններում զորքերը պահպանությունից պաշտպանության ռեժիմի չեն բերվում:
Երբ կառավարումը ձախողվում է, իսկ կարևորագույն որոշումների վրա ազդեցությունը պատկանում է մարդկանց, ովքեր նույնիսկ մոտիկից համազգեստ չեն կրել կամ առաջնորդվում են բացառապես փառասիրության դիրքերից:
Երբ պահեստազորի` նախապես հաստատված պլանների փոխարեն իրականացվում է ջոկատ հավաքելու և հրամանատար ընտրելու ճանապարհը: Իսկ զորքը համալրելու փոխարեն ընտրվում է անհայտ ուղղությամբ ու անհայտ նպատակներով ջոկատների տեղակայումները:
Պարտության պատճառները շատ են, սակայն գլխավորը` պատերազմի ժամանակ գերագույն հրամանատարի կարգավիճակում հայտնված անձի գաղափարական, արժեհամակարգային մոտեցումներն էի, որի պարագայում այս պատերազմը չսկսված արդեն իսկ պարտությունը երաշխավորված էր»,- գրել է Տ.Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Прошло 5 лет, но факторы поражения в 44-дневной войне остались прежними
«С начала 44-дневной войны прошло уже 5 лет, однако причины, которые легли в основу поражения, до сих пор не претерпели изменений», – написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
«Как можно было рассчитывать на успех, когда в условиях непосредственной угрозы войны военно-политическое руководство страны не переводит государство с мирных рельсов на военные?» – обратил внимание депутат и продолжил:
«Когда, несмотря на очевидные действия врага, войска не приводятся из режима охраны в режим обороны?
Когда управление проваливается, а на ключевые решения влияние оказывают люди, которые в жизни не надевали военную форму или движимы исключительно личными амбициями?
Когда вместо заранее утвержденных планов мобилизации резерва выбирается путь формирования отрядов и выбора командиров на месте? Вместо пополнения войск выбирается путь размещения этих отрядов в неизвестных направлениях и с неясными задачами?
Причин поражения – много. Но главная из них – это идеологические и ценностные подходы лица, оказавшегося в статусе верховного главнокомандующего. В этих условиях поражение уже было предрешено еще до начала войны».