Արցախի ղեկավարությունն այցելել է Եռաբլուր, Փաշինյանը բավարարվել է մեկ տողանի «ուղերձով»
Այսօր վաղ առավոտից կրկին մարդաշատ է «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնը։ Ուղիղ 5 տարի առաջ այս օրը սկսվեց Արցախյան երրորդ պատերազմը, որը տևեց 44 օր։ Հազարավոր զոհեր,  վիրավորներ, հարյուրավոր անհետ կորածներ, անօթևան մնացած արցախցիներ...
Հազարավոր արցախցիներ այսօր չեն կարող այցելել իրենց հարազատների շիրիմներին... Արցախում են մնացել շիրիմները՝ այժմ թշնամի Ադրբեջանի  վերահսկողության տակ։ Չգիտեն էլ՝ կամ գերեզմանները, թե թշնամին պղծել է արդեն։
Արցախցիներն այսօր գալիս են Եռաբլուր՝  վերջերս բացված «Արցախի կանչը» հուշահամալիր առջև ծաղիկներ խոնարհելու, Եռաբլուրում հուղարկավորված իրենց հայրերի, որդիների, եղբայրների, հարազատների շիրիմներին։
Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը, Արցախի թեմի առաջնորդը, Արցախի այլ պաշտոնյաներ այսօր այցելեցին Եռաբլուր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու 44-օրյայի զոհերի հիշատակին։
Նիկոլ Փաշինյանը բավարարվել է մեկ տողով ուղերձով՝ «Փառք նահատակներին եւ կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը», կից հրապարակելով նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համագումարի ժամանակ արված իր  լուսանկարը, որտեղ ծնկի էր եկել։

The Yerablur Military Pantheon in Yerevan has been crowded since the early morning of September 27 marking the fifth anniversary of the 44-day Artsakh (Nagorno-Karabakh) war, which claimed thousands of lives and left many more missing or displaced.
Many families from Artsakh can no longer visit the graves of their loved ones left behind in Azerbaijani-held Artsakh. For many, it remains uncertain whether those burial sites have been preserved or desecrated.
Today, Artsakh Armenians gathered at Yerablur to lay flowers at the recently inaugurated Call of Artsakh memorial and to pay respects at the graves of their fathers, sons, brothers and relatives buried there.
Artsakh President Samvel Shahramanyan, the Artsakh Diocese leader and other officials visited Yerablur to pay tribute to the fallen soldiers.
Prime Minister Nikol Pashinyan marked the day with a brief message on social media, writing: “Glory to the martyrs and long live the Republic of Armenia!” He also shared a photo of himself kneeling during a recent Civil Contract party congress.