Փաշինյանը հանդիպել է ԵԽԽՎ նախագահի հետ
Նիկոլ Փաշինյանը Ստրասբուրգում` Եվրոպայի պալատում, հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Թեոդորոս Ռուսոպուլոսի հետ:
Վարչապետի գրասենյակից հայտնում են, որ մուտքի մոտ նրան դիմավորել են ԵԽԽՎ նախագահը և ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղար Դեսպինա Չացիվասիլիուն, որից հետո Նիկոլ Փաշինյանը գրառում է կատարել ԵԽԽՎ նախագահի «Ոսկե գրքում» և կարճատև շրջայց կատարել:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպայի խորհրդի համագործակցության օրակարգը՝ ընդգծելով ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող բարեփոխումները։ Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է Հայաստանի Կառավարության պատրաստակամությունը՝ շարունակելու արդյունավետ փոխգործակցությունը ԵԽ կառույցների հետ։
Կողմերն անդրադարձել են նաև ԵԽԽՎ-ի հետ ձևավորված աշխատակարգային կապերին, ինչպես նաև մոնիթորինգի ձևաչափերում համագործակցությանը։ Զրուցակիցները ընդգծել են, որ Հայաստան–Եվրոպայի խորհուրդ գործընկերության խորացումը կարևոր է ինչպես ինստիտուցիոնալ դիմակայունության, այնպես էլ եվրոպական իրավական տարածքի հետ ինտեգրացիոն գործընթացների համար։
Անդրադարձ է կատարվել ԵԽԽՎ ընթացիկ նստաշրջանի օրակարգին։ Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Ռուսոպուլոսին բարձր մակարդակով կազմակերպված հյուրընկալության և մշտական աջակցության համար՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը գնահատում է Եվրոպայի խորհրդի դերակատարությունը տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգի, հիմնարար ազատությունների պաշտպանությունը և դատական համակարգի արդյունավետության բարձրացումը խթանելու գործում։
Կողմերը վերահաստատել են երկխոսության շարունակականության և գործնական համագործակցության ընդլայնման պատրաստակամությունը։
ՀՀ վարչապետը և ԵԽԽՎ նախագահը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային հարցերի շուրջ։
Զրուցակիցներն ընդգծել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումն ու վստահություն հայտնել, որ խաղաղության հաստատումը նոր և նշանակալի ազդակ կհաղորդի տարածաշրջանում համագործակցության զարգացմանն ու կայունության ապահովմանը:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan met with Theodoros Rousopoulos, President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, at the Palace of Europe in Strasbourg on Monday.
He was welcomed at the entrance by the PACE head and PACE Secretary General Despina Chatzivassiliou, after which Nikol Pashinyan made a note in the PACE President’s Golden Book and took a short tour, the Armenian government reported.
During the meeting, the agenda of cooperation between the Republic of Armenia and the Council of Europe was discussed, highlighting the reforms being implemented to develop democratic institutions, protect human rights and strengthen the rule of law. Pashinyan emphasized the readiness of his government to continue effective cooperation with various bodies of the Council of Europe.
The parties also touched upon the working relations established with PACE, as well as cooperation in the sphere of monitoring. The interlocutors emphasized that the deepening of the Armenia-Council of Europe partnership is important for both institutional resilience and integration processes with the European legal area.
The agenda of the current PACE session was touched upon. Pashinyan thanked Rousopoulos for the high-level hospitality and constant support, emphasizing that Armenia appreciates the role of the Council of Europe in promoting the peace agenda in the region, the protection of fundamental freedoms, and the improvement of the efficiency of the judicial system.
The parties reaffirmed their readiness to continue the dialogue and expand practical cooperation.
The Armenian premier and the PACE president exchanged views on regional and international issues.
The interlocutors highlighted the initialing of the peace agreement between Armenia and Azerbaijan on August 8 in Washington and expressed confidence that the establishment of peace will give a new and significant impetus to the development of cooperation and ensuring stability in the region.