Իշխանության համար խնդրահարույց է իրավիճակին տիրապետող մարդկանց մուտքը զորամաս/մարտական դիրք. Աբրահամյան
10:25 30/09/2025
«Վերջին ամիսներին ՊՆ-ի պաշտոնական էջով ներկայացվում է տարբեր մշակութային դեմքերի այցերը զորամասեր, ներկայացվում այդ այցելությունների կարևորությունը:
Բայց օրինակ` ԱԺ պատգամավորը նույն ժամանակահատվածում, այնտեղ գնալու հնարավորություն չունի, որովհետև ՊՆ-ում համարում եմ, որ այն վտանգավոր զարգացումները, որոնք արտաքինից են միայն նկատելի, պետք է քողարկել գոնե ներսից»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով, բանակը հեքիաթային փոփոխությունների, անիրականանալի ծրագրերի փիառումից դուրս փակ աշխարհ է, որովհետև իշխանության համար խնդրահարույց է իրավիճակին տիրապետող մարդկանց մուտքը զորամաս/մարտական դիրք` տեղում իրադրություն գնահատելու և իրերի դասավորությունից կարծիք ձևավորելու պատճառով:
«Իսկ ի՞նչով են փակում տեղեկատվական վակումը: Այո´, Կիրանցի պատ արշավներ կազմակերպում, անհասկանալի դեմքերի ամրացման շրջաններ տանում, որոնց գտնվելու վայրից մինչև կառույցի տարբեր էլեմենտներ գաղտնիության ռեժիմում պետք է լինեն:
Չնայած պետք է իրավիճակն էլ ճիշտ ընկալել. մարդիկ պատահականությամբ պաշտոններ են ստացել, որի համար պարտավոր են մի անձի, ով իրենց արգելում է Եռաբլուր գնալ, բանակի դերի մասին միտք հնչեցնել, առավել ևս` բանակի հերոսական դրվագներից խոսել:
Ինչը որ փակ պետք է լինի` խիստ գաղտնիության ռեժիմում, բաց է, իսկ ինչը պետք է դիտարկումների և լուսաբանումների համար, բազմաթիվ կողպեքների տակ է»,- գրել է Աբրահամյանը։

Абрамян: Для властей проблематичен доступ владеющих ситуацией людей в воинские части или на боевые позиции
14:59 30/09/2025
«В последние месяцы на официальном сайте министерства обороны представляются визиты различных деятелей культуры в воинские части, при этом подчеркивается их важность», – обратил внимание секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
«Но, например, у депутата Национального Собрания в тот же период нет возможности там побывать, поскольку в Минобороны полагают, что опасные процессы, которые видны лишь снаружи, следует скрывать хотя бы изнутри», – отметил депутат.
По его словам, за пределами пиара сказочных реформ и нереализуемых проектов армия – это закрытый мир, поскольку для властей проблематичен доступ владеющих ситуацией людей в воинские части или на боевые позиции, ведь те на месте могут оценить обстановку и сформировать мнение о происходящем.
«А чем же заполняют информационный вакуум? Да, организуют походы к стене в Киранце, водят непонятных людей по укрепрайонам, в то время как их местоположение и различные элементы сооружений требуют режима секретности.
Хотя ситуацию тоже нужно правильно понимать: люди случайно получили должности и этим обязаны одному человеку, который запрещает им посещать воинский пантеон „Ераблур”, высказываться о роли армии и тем более говорить о героических эпизодах.
Что должно оставаться конфиденциальным, под строгим режимом секретности, открыто, а то, что подлежит обсуждению и освещению, заперто на множество замков», – указал Тигран Абрамян.