Պայթյուն Պակիստանի ոստիկանության շտաբի մոտ, կա 10 զոհ
Բելուջիստան նահանգի հարավ-արևմտյան Քվետա քաղաքում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհվել է առնվազն 10 մարդ, 32-ը՝ վիրավորվել։ Դեպքի մասին հաղորդում է «Դաուն» թերթը՝ հղում անելով նահանգի առողջապահության վարչությանը։
Վարչությունը նշել է, որ Քվետա քաղաքի բժշկական հաստատությունները բերվել են բարձր պատրաստվածության վիճակի՝ կապված միջադեպի հետ։
Geo TV-ն՝ հղում անելով անվտանգության աղբյուրներին, հաղորդում է, որ պայթյունն իրականացրել է «Ֆիտնա ալ-Խավարիջ» խմբավորման (նախկինում հայտնի որպես «Թեհրիկ-ե-Թալիբան Պակիստան» կամ «Պակիստանի թալիբների շարժում») ինքնասպան-ահաբեկիչը։
Աֆղանստանին սահմանակից Խայբեր-Պախտունխվա և Բելուջիստան նահանգները 2024 թվականին կազմել են Պակիստանում ահաբեկչական հարձակումների 90%-ը։ Երկու տարածաշրջաններում էլ տարբեր զինված խմբավորումներ հարձակումներ են իրականացնում Պակիստանի անվտանգության ուժերի և քաղաքացիական բնակչության վրա՝ ազգային փոքրամասնությունների՝ պաշտունների և բելուջների իրավունքները պաշտպանելու պատրվակով։ Հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։

На юго-западе Пакистана в результате взрыва погибли не менее 10 человек
В Пакистане произошел взрыв в городе Кветта в юго-западной провинции Белуджистан. Погибли как минимум десять человек, 32 пострадавших получили различные телесные повреждения.
Как пишет газета Dawn со ссылкой на региональный департамент здравоохранения, местные медицинские учреждения приведены в состояние повышенной готовности для оказания помощи.
Телеканал Geo TV заявил о причастности к взрыву террориста-смертника. Уточняется, что происшествие случилось возле штаба Федеральной полиции.
В этом регионе различные вооруженные группировки периодически нападают на пакистанские силы безопасности и мирных граждан, оправдывая свои действия защитой прав этнических меньшинств — пуштунов и белуджей, пишет bfm.ru.