Մեր ցանկությունն է, որ տարածաշրջանում նոր ներդրումային ուղղություններ որոնելիս որոշում կայացնողները դիտարկեն նաև Հայաստանը. «Ամերիաբանկ»-ի ֆինանսական գծով տնօրեն
13:48 30/09/2025
«Գտնվելով Եվրոպայի և Ասիայի խաչմերուկում՝ Հայաստանը ուրվագծում է «համարձակ նոր ուղի», որը համատեղում է իր հնագույն ժառանգությունը հավակնոտ տնտեսական տեսլականի հետ։  Հնադարի քարե վանքերից և հիասքանչ լեռնային լանդշաֆտներից մինչև Երևան՝ Հայաստանի նկատմամբ տարեցտարի աճում է զբոսաշրջիկների, ներդրողների, հետաքրքրությունը։ 2024 թվականին Հայաստանը ընդունել է ավելի քան 2.2 միլիոն այցելու, մի թիվ, որը ոչ միայն ազդարարել է համավարակի տարիներից վերականգնումը, այլև ընդգծել է երկրի աճող համաշխարհային գրավչությունը»։ Նման տվյալներ են ներառված Ֆորբս ամսագրի հրապարակած Հայաստանին նվիրված հատուկ զեկույցում։ Ճանապարհարդնորին գրավում է ոչ միայն Հայաստանի բնությունը, այլև հյուրասիրությունը, հնագույն մշակույթը։
Էկոնոմիկայի նախարարության տուրիզմի կոմիտեի ղեկավար Լուսին Գևորգյանն էլ նշել է, որ Հայաստանն այժմ  ճանաչում է ձեռք բերում նաև բարձրորակ առողջապահական ծառայությունների միջոցով, որոնք և՛ մատչելի են, և՛ հուսալի։
«Այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են ատամնաբուժությունը, կոսմետիկ վիրաբուժությունը, պտղաբերության բուժումը մեծ հետաքրքրություն են առաջացնում արտերկրում։ Մեր մասնագետներից շատերը միջազգային վերապատրաստում ունեն, և հաստատությունները համապատասխանում են ժամանակակից չափանիշներին»,-նշել է նա, ավելացնելով, որ առաջիկայում ձգտում են Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը հասցնել 3 մլն-ը։
Այս նպատակին հասնելու համար պետությունն ու մասնավորը գործում են ձեռք ձեռքի տված։
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը նշել է, որ վերջին հինգ տարիների ընթացքում Հայաստանը ապրել է իր ժամանակակից պատմության ամենադինամիկ աճի շրջաններից մեկը։
«Մեր տնտեսությունը իրական արտահայտությամբ աճել է 44%-ով, իսկ մեկ շնչի հաշվով ՀՆԱ-ն կրկնապատկվել է՝ դասելով մեզ միջինից բարձր եկամուտ ունեցող երկրների շարքում»,-նշել է նա՝ ավելացնելով, որ այժմ աշխատում են նոր ներդրողներ Հայաստան բերելու ուղղությամբ։
Պապոյանը նշել է, որ կառավարության նպատակը միայն կապիտալի ներհոսքը չէ, այլ երկարաժամկետ արժեքի ստեղծումը։
«Մենք կենտրոնացած ենք բարձր տեխնոլոգիաների, արտադրության, գյուղատնտեսության և կանաչ էներգիայի նման ոլորտներում ընկերությունների ներգրավման վրա. ոլորտներ, որոնք կորոշեն Հայաստանի ապագա տնտեսական լանդշաֆտը»,-ասել է նախարարը։
Զեկույցում տեղ է գտել նաև Ամերիաբանկի ֆինանսական գծով տնօրեն Հովհաննես Թորոյանը հարցազրույցը, որտեղ խոսվում է Հայաստանի տնտեսության մեջ բանկի նշանակալի դերակատարության մասին` որպես վարկային պորտֆելով խոշորագույն ֆինանսական հաստատությունը Հայաստանում:
Խոսելով Հայաստանի ներդրումային միջավայրի բարելավմանը նպաստելու մասին՝  Բանկի տնօրենը նշել է.
«Մենք գիտակցում ենք մեր պատասխանատվությունը միջազգային ներդրողների շրջանում Հայաստանի տեսանելիության և ճանաչելիության բարձրացմանն աջակցելու հարցում։ Հայաստանը դեռևս բավարար ճանաչում չունի համադրելի երկրների համեմատ, ուստի մենք համաշխարհային ներդրողների լայն ցանցի հետ ակտիվորեն կիսվում ենք տնտեսության և բանկային համակարգի վերաբերյալ տվյալներով։ Հայաստանի ներուժի մասին իրազեկվածության բարձրացման ուղղությամբ սերտորեն աշխատում ենք ներդրումային բանկերի, ֆոնդերի և ինստիտուցիոնալ կառույցների հետ։ Այս շարունակական ներգրավվածությունը չափազանց կարևոր նշանակություն ունի, քանի որ երկրի միջազգային իմիջի բարելավումը երկարաժամկետ գործընթաց է։ Մեր ցանկությունն է, որ տարածաշրջանում նոր ներդրումային ուղղություններ որոնելիս որոշում կայացնողները դիտարկեն նաև Հայաստանը»։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում արագ զարգացող ոլորտներին բանկի աջակցությանը, ապա Հովհաննես Թորոյանն ընդգծել է, որ բանկի ուժեղ կողմերից մեկն ընդհանուր տնտեսության, բիզնես միջավայրի և մեր հայրենակիցների վարքագծի լավ իմացությունն է։
«Մեր ղեկավար թիմի անդամներից շատերն ունեն խորհրդատվական կամ տնտեսության իրական հատվածում աշխատանքային փորձ, ինչը մեզ օգնում է բացահայտել մեծ ներուժ ունեցող ուղղությունները և դրանցում առաջատար ընկերությունները։
Ունենալով ամենամեծ վարկային պորտֆելը Հայաստանում` վերջին 12 ամսվա ընթացքում մենք կարողացանք այն ավելացնել` ապահովելով ավելի քան 35 տոկոսի աճ։ Հաճախորդների տարբեր սեգմենտներում 25-35 տոկոս աճին նպաստել է թիրախային մոտեցումը և շուկաների փոփոխություններին հարմարվելու մեր կարողությունը: Մենք ոչ միայն ֆինանսավորում ենք տրամադրում, այլև համագործակցում ենք մեր հաճախորդների հետ, կիսվում գիտելիքնով և խրախուսում լավագույն փորձի կիրառումը՝ ինտեգրելով բնապահպանական, սոցիալական և կորպորատիվ կառավարման (ESG) ստանդարտները։
Մենք նաև լայնորեն կիրառում ենք արհեստական ​​բանականություն՝ հաճախորդների վարքագիծն ավելի խորքային հասկանալու և տրամադրելու անհատականացված լուծումներ։ Ներկայումս ավտոմատացված մոդելները սպասարկում են մեր կողմից տրամադրվող սպառողական վարկերի ավելի քան 90 տոկոսը»,-ասել է Ամերիաբանկի ֆինանսական գծով տնօրենը։

Финансовый директор «Америабанка»: Хотим, чтобы принимающие решения лица обязательно учитывали Армению, планируя новые направления инвестиций в регионе
«Находясь на перекрестке Европы и Азии, Армения прокладывает «смелый новый путь», сочетающий ее древнее наследие с амбициозным экономическим видением. От древних каменных монастырей и величественных горных ландшафтов до современного ритма Еревана – Армения постепенно становится направлением, вызывающим все больший интерес у путешественников, инвесторов и политиков. Туризм находится в центре этой трансформации. В 2024 году Армения приняла более 2,2 миллиона посетителей – показатель, который не только обозначил восстановление после пандемии, но и подчеркнул возрастающую международную привлекательность страны», – такие данные представлены в специальном докладе журнала Forbes, посвященном Армении.
Как указывается, путешественников в Армении привлекает уникальное сочетание гостеприимства и культурной глубины.
Председатель комитета по туризму министерства экономики Армении Лусине Геворкян в свою очередь отметила, что Армения сейчас также приобретает известность благодаря качественным услугам в сфере здравоохранения, которые являются одновременно доступными и надежными.
«Такие направления, как стоматология, косметическая хирургия, лечение бесплодия и терапевтическое оздоровление, привлекают внимание за рубежом. Многие наши специалисты прошли международную подготовку, а медицинские учреждения соответствуют современным стандартам», – отметила она, добавив, что в ближайшем будущем планируют довести число посещающих Армению туристов до 3 миллионов.
Для достижения этой цели государство и частный сектор работают рука об руку.
Министр экономики Геворг Папоян отметил, что за последние пять лет Армения пережила один из самых динамичных периодов роста в своей новейшей истории.
«Экономика Армении выросла на 44% в реальном выражении, а ВВП на душу населения удвоился, что позволило нашей стране войти в категорию стран с уровнем дохода выше среднего», – отметил он, добавив, что в настоящее время ведется работа по привлечению в Армению новых инвесторов.
Папоян отметил, что цель правительства заключается не только в притоке капитала, но и в создании долгосрочной ценности.
«Мы сосредоточены на привлечении компаний в такие отрасли, как высокие технологии, промышленность, агробизнес и «зелёная» энергетика – именно эти сферы будут определять будущий экономический облик Армении», – указал министр.
В докладе представлено также интервью финансового директора «Америабанка» Ованнеса Торояна, который рассказывает о важной роли банка в экономике Армении как крупнейшего финансового учреждения страны по объему кредитного портфеля.
Говоря о способствовании улучшению инвестиционной среды Армении, Тороян отметил:
«Мы считаем своей зоной ответственности повышение узнаваемости Армении среди международных инвесторов. По сравнению с сопоставимыми странами Армения все еще недостаточно заметна, поэтому мы активно делимся данными об экономике и банковском секторе с широкой сетью глобальных инвесторов. Мы тесно сотрудничаем с инвестиционными банками, фондами и институциональными игроками, чтобы донести до них информацию о потенциале Армении. Именно постоянное взаимодействие является ключевым фактором, поскольку формирование позитивного имиджа Армении за рубежом — это игра в долгую. Мы хотим, чтобы лица, принимающие решения, обязательно учитывали Армению, планируя новые направления инвестиций в регионе».
Что касается поддержки быстрорастущих отраслей в Армении, то Тороян подчеркнул, что одно из преимуществ банка заключается в глубоком понимании экономики в целом, бизнеса и поведенческих моделей наших соотечественников.
«Многие члены нашей управленческой команды имеют опыт работы в консалтинге или в реальном секторе, что помогает нам выявлять отрасли с высоким потенциалом и лучшие компании в них.
Обладая крупнейшим кредитным портфелем в Армении, мы тем не менее смогли увеличить его за последние 12 месяцев более чем на 35%. Наш рост на 25–35% по клиентским сегментам обеспечивается именно благодаря такому целенаправленному подходу и нашей готовностью адаптироваться к изменениям на рынках. Мы не просто предоставляем финансирование — мы сотрудничаем с клиентами, делимся опытом, поощряем лучшие практики, внедряя стандарты ESG.
Мы также активно применяем искусственный интеллект для понимания поведения клиентов, чтобы предлагать им персонализированные решения. На сегодняшний день более 90% выдаваемых нами потребительских кредитов обрабатываются с помощью автоматизированных моделей», - сказал финансовый директор «Америабанка» Ованнес Тороян.