Մեր ցանկությունն է, որ տարածաշրջանում նոր ներդրումային ուղղություններ որոնելիս որոշում կայացնողները դիտարկեն նաև Հայաստանը. «Ամերիաբանկ»-ի ֆինանսական գծով տնօրեն
13:48 30/09/2025
«Գտնվելով Եվրոպայի և Ասիայի խաչմերուկում՝ Հայաստանը ուրվագծում է «համարձակ նոր ուղի», որը համատեղում է իր հնագույն ժառանգությունը հավակնոտ տնտեսական տեսլականի հետ։  Հնադարի քարե վանքերից և հիասքանչ լեռնային լանդշաֆտներից մինչև Երևան՝ Հայաստանի նկատմամբ տարեցտարի աճում է զբոսաշրջիկների, ներդրողների, հետաքրքրությունը։ 2024 թվականին Հայաստանը ընդունել է ավելի քան 2.2 միլիոն այցելու, մի թիվ, որը ոչ միայն ազդարարել է համավարակի տարիներից վերականգնումը, այլև ընդգծել է երկրի աճող համաշխարհային գրավչությունը»։ Նման տվյալներ են ներառված Ֆորբս ամսագրի հրապարակած Հայաստանին նվիրված հատուկ զեկույցում։ Ճանապարհարդնորին գրավում է ոչ միայն Հայաստանի բնությունը, այլև հյուրասիրությունը, հնագույն մշակույթը։
Էկոնոմիկայի նախարարության տուրիզմի կոմիտեի ղեկավար Լուսին Գևորգյանն էլ նշել է, որ Հայաստանն այժմ  ճանաչում է ձեռք բերում նաև բարձրորակ առողջապահական ծառայությունների միջոցով, որոնք և՛ մատչելի են, և՛ հուսալի։
«Այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են ատամնաբուժությունը, կոսմետիկ վիրաբուժությունը, պտղաբերության բուժումը մեծ հետաքրքրություն են առաջացնում արտերկրում։ Մեր մասնագետներից շատերը միջազգային վերապատրաստում ունեն, և հաստատությունները համապատասխանում են ժամանակակից չափանիշներին»,-նշել է նա, ավելացնելով, որ առաջիկայում ձգտում են Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը հասցնել 3 մլն-ը։
Այս նպատակին հասնելու համար պետությունն ու մասնավորը գործում են ձեռք ձեռքի տված։
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը նշել է, որ վերջին հինգ տարիների ընթացքում Հայաստանը ապրել է իր ժամանակակից պատմության ամենադինամիկ աճի շրջաններից մեկը։
«Մեր տնտեսությունը իրական արտահայտությամբ աճել է 44%-ով, իսկ մեկ շնչի հաշվով ՀՆԱ-ն կրկնապատկվել է՝ դասելով մեզ միջինից բարձր եկամուտ ունեցող երկրների շարքում»,-նշել է նա՝ ավելացնելով, որ այժմ աշխատում են նոր ներդրողներ Հայաստան բերելու ուղղությամբ։
Պապոյանը նշել է, որ կառավարության նպատակը միայն կապիտալի ներհոսքը չէ, այլ երկարաժամկետ արժեքի ստեղծումը։
«Մենք կենտրոնացած ենք բարձր տեխնոլոգիաների, արտադրության, գյուղատնտեսության և կանաչ էներգիայի նման ոլորտներում ընկերությունների ներգրավման վրա. ոլորտներ, որոնք կորոշեն Հայաստանի ապագա տնտեսական լանդշաֆտը»,-ասել է նախարարը։
Զեկույցում տեղ է գտել նաև Ամերիաբանկի ֆինանսական գծով տնօրեն Հովհաննես Թորոյանը հարցազրույցը, որտեղ խոսվում է Հայաստանի տնտեսության մեջ բանկի նշանակալի դերակատարության մասին` որպես վարկային պորտֆելով խոշորագույն ֆինանսական հաստատությունը Հայաստանում:
Խոսելով Հայաստանի ներդրումային միջավայրի բարելավմանը նպաստելու մասին՝  Բանկի տնօրենը նշել է.
«Մենք գիտակցում ենք մեր պատասխանատվությունը միջազգային ներդրողների շրջանում Հայաստանի տեսանելիության և ճանաչելիության բարձրացմանն աջակցելու հարցում։ Հայաստանը դեռևս բավարար ճանաչում չունի համադրելի երկրների համեմատ, ուստի մենք համաշխարհային ներդրողների լայն ցանցի հետ ակտիվորեն կիսվում ենք տնտեսության և բանկային համակարգի վերաբերյալ տվյալներով։ Հայաստանի ներուժի մասին իրազեկվածության բարձրացման ուղղությամբ սերտորեն աշխատում ենք ներդրումային բանկերի, ֆոնդերի և ինստիտուցիոնալ կառույցների հետ։ Այս շարունակական ներգրավվածությունը չափազանց կարևոր նշանակություն ունի, քանի որ երկրի միջազգային իմիջի բարելավումը երկարաժամկետ գործընթաց է։ Մեր ցանկությունն է, որ տարածաշրջանում նոր ներդրումային ուղղություններ որոնելիս որոշում կայացնողները դիտարկեն նաև Հայաստանը»։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում արագ զարգացող ոլորտներին բանկի աջակցությանը, ապա Հովհաննես Թորոյանն ընդգծել է, որ բանկի ուժեղ կողմերից մեկն ընդհանուր տնտեսության, բիզնես միջավայրի և մեր հայրենակիցների վարքագծի լավ իմացությունն է։
«Մեր ղեկավար թիմի անդամներից շատերն ունեն խորհրդատվական կամ տնտեսության իրական հատվածում աշխատանքային փորձ, ինչը մեզ օգնում է բացահայտել մեծ ներուժ ունեցող ուղղությունները և դրանցում առաջատար ընկերությունները։
Ունենալով ամենամեծ վարկային պորտֆելը Հայաստանում` վերջին 12 ամսվա ընթացքում մենք կարողացանք այն ավելացնել` ապահովելով ավելի քան 35 տոկոսի աճ։ Հաճախորդների տարբեր սեգմենտներում 25-35 տոկոս աճին նպաստել է թիրախային մոտեցումը և շուկաների փոփոխություններին հարմարվելու մեր կարողությունը: Մենք ոչ միայն ֆինանսավորում ենք տրամադրում, այլև համագործակցում ենք մեր հաճախորդների հետ, կիսվում գիտելիքնով և խրախուսում լավագույն փորձի կիրառումը՝ ինտեգրելով բնապահպանական, սոցիալական և կորպորատիվ կառավարման (ESG) ստանդարտները։
Մենք նաև լայնորեն կիրառում ենք արհեստական ​​բանականություն՝ հաճախորդների վարքագիծն ավելի խորքային հասկանալու և տրամադրելու անհատականացված լուծումներ։ Ներկայումս ավտոմատացված մոդելները սպասարկում են մեր կողմից տրամադրվող սպառողական վարկերի ավելի քան 90 տոկոսը»,-ասել է Ամերիաբանկի ֆինանսական գծով տնօրենը։

Ameriabank CFO: We want decision-makers to think of Armenia when they map out new investment destinations in region
14:30 30/09/2025
"Positioned at the crossroads of Europe and Asia, Armenia is charting a bold new course—one that blends its ancient heritage with an ambitious economic vision. From timeless stone monasteries and dramatic mountain landscapes to the modern pulse of Yerevan, the country is quietly establishing itself as a destination of growing interest for travelers, investors and policymakers alike. Tourism lies at the heart of this transformation. In 2024, Armenia welcomed over 2.2 million visitors, a figure that not only signaled a recovery from the pandemic years but also underscored the country’s increasing global appeal," Forbes says in its new report Armenia at the Crossroads: A New Era for Tourism, Trade & Investment.
Armenia’s allure goes far beyond its natural beauty. Its hospitality, deep cultural heritage, and historic treasures draw an ever-increasing number of visitors each year. According to Lusine Gevorgyan, Head of the Tourism Committee at the Ministry of Economy, Armenia is becoming known for high-quality healthcare that is both affordable and reliable. “Areas such as dentistry, cosmetic surgery, fertility treatment and therapeutic wellness are attracting interest from abroad. Many of our specialists are internationally trained and facilities meet modern standards,” she noted, adding that the country aims to increase annual tourist arrivals to 3 million in the near future.
Over the past five years, Armenia has experienced one of the most dynamic growth periods in its modern history. “Our economy expanded by 44% in real terms and our GDP per capita doubled, placing us among upper middle income countries,” said Minister of Economy Gevorg Papoyan. He emphasized that the government’s objective is not only to secure capital inflows but also to ensure the creation of long-term value. “We are focused on attracting firms in sectors like high-tech, manufacturing, agribusiness and green energy; industries that will define Armenia’s future economic landscape."
The Forbes report also features an interview with Ameriabank’s Chief Financial Officer Hovhannes Toroyan, who highlighted the bank’s key role in the national economy as Armenia’s largest financial institution by loan portfolio.
Speaking about improving the country’s investment climate, Toroyan noted: "We see as our responsibility to help raise Armenia’s profile among international investors. Armenia still lacks visibility compared to similar countries, so we actively share data on the economy and banking sector with a large network of global investors. We closely work with investment banks, funds and institutional players to build awareness of Armenia’s potential. This constant engagement is key because improving Armenia’s image abroad is a long game. We want decision-makers to think of Armenia when they map out new investment destinations in the region."
Toroyan underlined Ameriabank’s strong understanding of the economy, business environment and consumer behavior.
"Many in our management team have backgrounds in advisory or real sector, which helps us identify high-potential sectors and the best companies within them. Having the largest loan portfolio in Armenia, we were still able to grow it by more than 35% during last 12 months. Our growth of 25–35 percent across client segments is powered by this targeted approach and our willingness to adapt as markets shift. We don’t just provide financing; we partner with clients, share insights and encourage best practices, by integrating ESG standards. We also heavily apply artificial intelligence to understand behavior of our customers and be able to offer them tailored solutions. Our automated models currently account for more than 90% of consumer loans that we underwrite," he said.