Հունգարիան հայ սպային կաgնահարшծ մարդաuպшնին արտահանձնեց Ադրբեջան և մինչ օրս ներողություն չեն խնդրել հայ ժողովրդից, Մամիջանյանը՝ ԵԽԽՎ-ում
15:56 01/10/2025
«Մինչ օրս Հունգարիայի իշխանությունները որևէ պաշտոնական ներողություն չեն հայտնել։ Նրանք պարտավոր են ներողություն խնդրել հայ ժողովրդից»,- ԵԽԽՎ լիագումար նիստում «Հունգարիայի կողմից Եվրոպայի Խորհրդի անդամակցության պարտավորությունների կատարումը» թեմայով զեկույցի քննարկման ժամանակ ասել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը։
Նա իր ելույթում մասնավորապես նեշլ է.
«Մեծարգո’ նախագահող, հարգելի’ գործընկերներ,
Ցանկանում եմ անդրադառնալ մի շարք փաստերի, որոնք ցույց են տալիս Հունգարիայի իշխանությունների վարքագծային օրինաչափությունները։
Բոլորդ գիտեք, որ դեռևս 2004 թվականին Հունգարիայում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի միջոցառման ընթացքում ադրբեջանցի մասնակիցը քնած վիճակում կացնահարելով սպանեց Հայաստանի Զինված ուժերի սպա Գուրգեն Մարգարյանին։ 2012 թվականին Հունգարիան այդ մարդասպանին արտահանձնեց Ադրբեջան, որտեղ նրան անմիջապես ներում շնորհվեց, ինչպես նաև տրվեց նոր զինվորական կոչում և բնակարան։ Այդ ժամանակվա Եվրոպայի Խորհրդի Գլխավոր քարտուղարը հայտարարեց, և ես մեջբերում եմ․ «Դատապարտված մարդասպանին պատվելը և նրան հերոսի վերածելը անընդունելի է»։ Այնուամենայնիվ, մինչ օրս Հունգարիայի իշխանությունները որևէ պաշտոնական ներողություն չեն հայտնել։ Նրանք պարտավոր են ներողություն խնդրել հայ ժողովրդից։
Հինգ տարի անց Ադրբեջանի կողմից փողերի լվացման սխեմայի քննության արդյունքում պարզվեց, որ հենց 2012 թվականին՝ Սաֆարովի արտահանձնման օրերին, ավելի քան 9 միլիոն ԱՄՆ դոլարի փոխանցումներ են կատարվել Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում գտնվող MKB բանկի հաշվին։
Ես հատուկ օգտագործեցի «վարքագծային օրինաչափություններ» արտահայտությունը։ Այս տարի, երբ Եվրոպական Միության անդամ երկրները որոշեցին Հայաստանին տրամադրել «ոչ մահաբեր» ռազմական աջակցություն Եվրոպայի խաղաղության հիմնադրամից, Հունգարիան վետո դրեց այդ որոշման վրա։ Ավելին, մամուլում հրապարակված տեղեկությունների համաձայն՝ ադրբեջանական հարձակումից ընդամենը մի քանի ամիս առաջ Բուդապեշտը արդեն իսկ պայմանագրեր էր կնքել՝ օգնելու ադրբեջանական իշխանություններին Լեռնային Ղարաբաղում «գյուղերի վերակառուցման աշխատանքներում»։

Айк Мамиджанян – в ПАСЕ: Выдавшие «убийцу с топором» Баку власти Венгрии обязаны извиниться перед армянским народом
17:15 01/10/2025
«Власти Венгрии до сих пор не принесли официальных извинений. Они обязаны извиниться перед армянским народом»,  – заявил руководитель фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Айк Мамиджанян на пленарном заседании ПАСЕ в ходе обсуждения доклада «Выполнение Венгрией своих обязательств по членству в Совете Европы».
В своем выступлении Мамиджанян в частности отметил:
«Хотел бы остановиться на ряде фактов, демонстрирующих закономерности поведения властей Венгрии.
Вы все знаете, что в 2004 году во время проводимого в Венгрии мероприятия НАТО участник из Азербайджана зарубил топором спящего офицера Вооруженных сил Армении Гургена Маргаряна. В 2012 году Венгрия экстрадировала этого убийцу в Азербайджан, где он был немедленно помилован, ему было присвоено новое воинское звание и выдана квартира. Тогдашний генеральный секретарь Совета Европы Турбьёрн Ягланд заявил: "Чествование осужденного убийцы и превращение его в героя неприемлемо".
Тем не менее, до сих пор власти Венгрии не принесли официальных извинений. Они обязаны извиниться перед армянским народом.
Спустя 5 лет, в результате расследования схемы отмывания денег Азербайджаном выяснилось, что именно в 2012 году, в дни экстрадиции Сафарова, на счет расположенного в столице Венгрии Будапеште банка MKB было перечислено свыше 9 млн долларов США.
Я специально использовал выражение „закономерности поведения”. В этом году, когда страны-члены Евросоюза решили предоставить Армении нелетальную военную помощь из Европейского фонда мира, Венгрия наложила вето на это решение.
Более того, согласно опубликованным в прессе сведениям, всего за несколько месяцев до азербайджанского нападения Будапешт уже заключил договоры об оказании помощи властям Азербайджана в „работах по восстановлению сел” в Нагорном Карабахе. Спасибо», – заявил Мамиджанян.