Հունգարիան հայ սպային կաgնահարшծ մարդաuպшնին արտահանձնեց Ադրբեջան և մինչ օրս ներողություն չեն խնդրել հայ ժողովրդից, Մամիջանյանը՝ ԵԽԽՎ-ում
15:56 01/10/2025
«Մինչ օրս Հունգարիայի իշխանությունները որևէ պաշտոնական ներողություն չեն հայտնել։ Նրանք պարտավոր են ներողություն խնդրել հայ ժողովրդից»,- ԵԽԽՎ լիագումար նիստում «Հունգարիայի կողմից Եվրոպայի Խորհրդի անդամակցության պարտավորությունների կատարումը» թեմայով զեկույցի քննարկման ժամանակ ասել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը։
Նա իր ելույթում մասնավորապես նեշլ է.
«Մեծարգո’ նախագահող, հարգելի’ գործընկերներ,
Ցանկանում եմ անդրադառնալ մի շարք փաստերի, որոնք ցույց են տալիս Հունգարիայի իշխանությունների վարքագծային օրինաչափությունները։
Բոլորդ գիտեք, որ դեռևս 2004 թվականին Հունգարիայում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի միջոցառման ընթացքում ադրբեջանցի մասնակիցը քնած վիճակում կացնահարելով սպանեց Հայաստանի Զինված ուժերի սպա Գուրգեն Մարգարյանին։ 2012 թվականին Հունգարիան այդ մարդասպանին արտահանձնեց Ադրբեջան, որտեղ նրան անմիջապես ներում շնորհվեց, ինչպես նաև տրվեց նոր զինվորական կոչում և բնակարան։ Այդ ժամանակվա Եվրոպայի Խորհրդի Գլխավոր քարտուղարը հայտարարեց, և ես մեջբերում եմ․ «Դատապարտված մարդասպանին պատվելը և նրան հերոսի վերածելը անընդունելի է»։ Այնուամենայնիվ, մինչ օրս Հունգարիայի իշխանությունները որևէ պաշտոնական ներողություն չեն հայտնել։ Նրանք պարտավոր են ներողություն խնդրել հայ ժողովրդից։
Հինգ տարի անց Ադրբեջանի կողմից փողերի լվացման սխեմայի քննության արդյունքում պարզվեց, որ հենց 2012 թվականին՝ Սաֆարովի արտահանձնման օրերին, ավելի քան 9 միլիոն ԱՄՆ դոլարի փոխանցումներ են կատարվել Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում գտնվող MKB բանկի հաշվին։
Ես հատուկ օգտագործեցի «վարքագծային օրինաչափություններ» արտահայտությունը։ Այս տարի, երբ Եվրոպական Միության անդամ երկրները որոշեցին Հայաստանին տրամադրել «ոչ մահաբեր» ռազմական աջակցություն Եվրոպայի խաղաղության հիմնադրամից, Հունգարիան վետո դրեց այդ որոշման վրա։ Ավելին, մամուլում հրապարակված տեղեկությունների համաձայն՝ ադրբեջանական հարձակումից ընդամենը մի քանի ամիս առաջ Բուդապեշտը արդեն իսկ պայմանագրեր էր կնքել՝ օգնելու ադրբեջանական իշխանություններին Լեռնային Ղարաբաղում «գյուղերի վերակառուցման աշխատանքներում»։

Hungary must apologize to Armenians for Safarov's extradition to Azerbaijan, MP tells PACE
Addressing the PACE plenary session on Tuesday, Armenian MP Hayk Mamijanyan, head of the opposition Pativ Unem faction, insisted that Hungary owes an apology to the Armenian people after the extradition of an Azerbaijani officer convicted of murdering an Armenian serviceman. His full remarks are provided below.
"Honourable Chair, dear colleagues,
I want to speak about some more facts that show the pattern of behaviour of the Hungarian authorities.
You all know that Armenian Army lieutenant Gurgen MARGARYAN was murdered with an axe while asleep by an Azerbaijani participant during a NATO event in Hungary back in 2004.
In 2012, he was extradited to Azerbaijan, where he was pardoned, promoted and given an apartment. The reaction of the Secretary General of this Council of Europe was, and I quote: "Honouring a convicted murderer and transforming him into a hero is unacceptable.”
Five years later, an investigation into the Azerbaijani laundromat money-laundering scheme uncovered and revealed that several bank transfers in 2012, totalling more than USD $9 million, were made to the Hungarian MKB Bank account in Budapest right around the time when the Hungarian government extradited Ramil SAFAROV to Azerbaijan. Still to this very day, there has been no official apology from the Hungarian authorities. They owe an apology to the Armenian people.
I began with the expression "pattern of behaviour" on purpose. This year, when EU member states decided to allocate "non-lethal" military aid to Armenia from the European Peace Facility, Hungary vetoed the decision in the European Council. I would like to add that there are publications in the media that a few months before the Azerbaijani offensive, Budapest had already signed contracts to help the Azerbaijani authorities rebuild villages in Nagorno-Karabakh.