Հայաստանի բնակչությունը համարվում է ծերացող
Տարեցների միջազգային օրը նշվում է ամեն տարի հոկտեմբերի 1-ին՝ ծերացող բնակչության հնարավորությունների և մարտահրավերների վերաբերյալ հանրության իրազեկվածությունը բարձրացնելու և ընտանիքներին, համայնքային խմբերին և շահագրգիռ կողմերին մոբիլիզացնելու համար՝ տարեց մարդկանց առջև ծառացած դժվարությունները լուծելու համար:
2025թ.-ի. թեման է` «Տարեցները խթանում են գործողությունները տեղական և գլոբալ մակարդակներում. մեր ձգտումները, մեր բարեկեցությունը և մեր իրավունքները»:
Թեման ընդգծում է տարեցների փոխակերպող դերը կենսունակ և արդար հասարակություն կառուցելու գործում: Տարեցները միայն պասիվ շահառուներ չեն, այլև առաջընթացի շարժիչ ուժն են՝ կիսելով իրենց գիտելիքներն ու փորձը այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են առողջապահության ծառայությունների հավասար իրավունքը, ֆինանսական բարեկեցությունը, հասարակության կայունությունը և մարդու իրավունքների պաշտպանությունը:
2002 թվականին ընդունված Քաղաքական հռչակագիրը և «Ծերացման դեմ պայքարի Մադրիդյան միջազգային գործողությունների ծրագիրը» (MIPAA) մնում են համաշխարհային ծերացման քաղաքականության անկյունաքարերը՝ խթանելով բոլոր տարիքի մարդկանց համար նախատեսված հասարակությունը՝ զարգացման, առողջության և աջակցող միջավայրի վրա հիմնված գործողությունների միջոցով: 2025 թվականի թեման ուղղակիորեն արտացոլում է այս սկզբունքները՝ ճանաչելով տարեց մարդկանց որպես առաջընթացի շարժիչ ուժեր՝ թե՛ տեղական, թե՛ համաշխարհային մակարդակներում:
ԵՊԲՀ առողջապահության ծրագրերի «Հերացի» ազգային գիտահետազոտական կենտրոնից նշում են, որ ծերացումը բնական երևույթ է, այս գործընթացը միշտ չէ, որ հանգեցնում է առողջ, ակտիվ տարեց կյանքով ապրող մարդկանց, ովքեր դեռևս անկախ են: Քանի որ երկրները հաղթահարել են վարակիչ հիվանդությունները, առողջության հետ կապված խնդիրները և բարելավել կենսապայմանները, կարելի է նկատել կյանքի տևողության աճի համաշխարհային միտում:
ՄԱԿ-ի վերջին տվյալների համաձայն՝ 60 տարեկան և բարձր տարիքի մարդկանց թիվը կրկնապատկվել է՝ 1995 թվականի մոտ 541 միլիոնից հասնելով 1.2 միլիարդի 2025 թվականին, և կանխատեսվում է, որ մինչև 2050 թվականը կհասնի 2.1 միլիարդի։ Մինչև 2080 թվականը 65 տարեկան և բարձր տարիքի անձինք կգերազանցեն 18 տարեկանից փոքր երեխաների թվին։ 2021-2050 թվականների միջև կանխատեսվում է, որ տարեց բնակչության համաշխարհային բաժինը կաճի մոտավորապես 10%-ից մինչև 17%:
Ավելին, կանխատեսվում է, որ մինչև 2050 թվականը աշխարհում 65 տարեկան և բարձր տարիքի անձանց թիվը կրկնակի կգերազանցի 5 տարեկանից փոքր երեխաների թվին և գրեթե համարժեք կլինի 12 տարեկանից փոքր երեխաների թվին: Կյանքի տևողության առումով կանանց առավելության պատճառով, գրեթե բոլոր բնակչություններում կանայք ավելի մեծ թվով գերազանցում են տղամարդկանց թվին, և ապագայում կակնկալվի կանանց գերակշռություն:
Աշխարհում կյանքի տևողությունը 2025 թվականին հասել է 73.5 տարվա, ինչը 8.6 տարով ավելի է, քան 1995 թվականին։ 80 տարեկան և բարձր անձանց թիվն աճում է ավելի արագ, և կանխատեսվում է, որ 2030-ականների կեսերին կգերազանցի նորածինների թիվը և կհասնի 265 միլիոնի։
Շրի Լանկայում, որը Հարավային Ասիայի ամենաարագ ծերացող երկիրն է, կանխատեսվում է, որ 60 տարեկան և բարձր տարիքի տարեցների համամասնությունը, որը 2012 թվականին կազմել է ընդհանուր բնակչության 12.4%-ը (2.5 միլիոն), կկրկնապատկվի մինչև 2041 թվականը, երբ յուրաքանչյուր չորս շրիլանկացուց մեկը կլինի տարեց։
Հայաստանում, ըստ վիճակագրական կոմիտեի 2024թ.-ի տվյալների, 1000 մարդու հաշվով 60-64 տարիքային խմբի ցուցանիշը եղել է 225.8, 65-69 տարեկան խմբի ցուցանիշը կազմել է 200.7, 70-74 տարիքային խմբինը`140.8, 75-79 տարիքայինը` 70.0, իսկ 80 և բարձր տարիքային խմբի ցուցանիշը եղել է 89.5:
Ըստ Միավորված Ազգերի Կազմակերպության մասնագետների կողմից սահմանված ծերացման սանդղակի, եթե երկրի բնակչության կառուցվածքում 65 և բարձր տարիքի բնակչության մասնաբաժինը գերազանցում է 7%-ը, ապա տվյալ բնակչությունը համարվում է ծերացող: Հայաստանում, այն կազմել է շուրջ 10.5%:
Բնակչության ծերացմանը զուգընթաց աճում է առողջապահության և սոցիալական աջակցության պահանջարկը, հատկապես նրանց համար, ովքեր ունեն դեմենցիա, որը տարեց մեծահասակների մոտ կախվածության և հաշմանդամության հիմնական պատճառ է: Մասնագիտացված խնամքն այժմ անհրաժեշտ է տարեցների աճող կարիքները բավարարելու համար` առողջապահական ծառայություններում ներառելով տարեց մարդկանց կարիքները:

Армения относится к числу стран со стареющим населением
14 декабря 1990 года Генеральная Ассамблея Организации Объединенных Наций приняла резолюцию 45/106, провозгласившую 1 октября Международным днем пожилых людей.
Число пожилых людей (определяемых как лица в возрасте 65 лет и старше) утроилось с примерно 260 миллионов в 1980 году до 761 миллиона в 2021 году. В период с 2021 по 2050 год прогнозируется, что доля пожилого населения в мире увеличится с менее 10% до примерно 17%.
Быстрый рост числа людей, достигающих пожилого возраста, подчеркивает важность укрепления здоровья, профилактики и лечения заболеваний на протяжении всей жизни.
В обществах со стареющим населением особенно важно учитывать растущее число пожилых людей с разными функциональными возможностями. Их участие в повседневной жизни зависит не только от личных способностей, но и от социальной и физической среды. Создание благоприятных условий играет решающую роль в поддержании активности и независимости пожилых людей.
В 2025 году внимание уделяется важной роли, которую пожилые люди играют в построении устойчивых и справедливых обществ. Пожилые люди — это не пассивные бенефициары, а активные участники изменений, вносящие вклад в такие сферы, как равенство в здравоохранении, финансовое благополучие, устойчивость сообществ и защита прав человека.
• Число людей в возрасте 60 лет и старше увеличилось более чем вдвое, с примерно 541 миллиона в 1995 году до 1,2 миллиарда в 2025 году, и, по прогнозам, к 2050 году достигнет 2,1 миллиарда. К 2080 году число людей в возрасте 65 лет и старше превысит число детей в возрасте до 18 лет.
• Средняя продолжительность жизни в мире достигла 73,5 лет в 2025 году, что на 8,6 лет больше, чем в 1995 году. Число людей в возрасте 80 лет и старше растет еще быстрее и, по прогнозам, к середине 2030-х годов превысит число младенцев и достигнет 265 миллионов.
• Старение населения приводит к резкому росту спроса на медицинскую помощь и социальную поддержку, особенно для людей с такими заболеваниями, как деменция — одной из основных причин зависимости и инвалидности в пожилом возрасте. Необходимость в специализированной помощи становится все более актуальной.
• Женщины, составляющие большинство как среди получателей, так и среди оказывающих уход, обеспечивают около 70% всех часов неформального ухода в мире. Это особенно характерно для стран с низким и средним уровнем дохода, где услуги по уходу ограничены, что делает женщин более уязвимыми к бедности в пожилом возрасте.
Согласно данным Статистического комитета Республики Армения за 2024 год, в Армении в расчете на 1000 человек показатель для возрастной группы 60-64 года составил 225.8, для возрастной группы 65-69 лет – 200.7, группы 70-74 года – 140.8, группы 75-79 лет – 70.0, а для возрастной группы 80 лет и старше – 89.5.
В соответствии с классификацией ООН, население считается старым, если доля лиц старше 65 лет составляет 7% и более.
В Армении этот показатель в 2024 году составил около 10.5%, что позволяет отнести ее к категории стран с «стареющим населением».