Արսեն Թորոսյանը հանդիպել է թուրք նախարարի հետ, ով երդվյալ ու սկզբունքային hակաhայերից մեկն է. Գեղամյան
09:29 01/10/2025
Երեկ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը հանդիպել է երդվյալ ու սկզբունքային հակահայերից մեկի՝  Թուրքիայի ընտանիքի և սոցիալական ծառայությունների նախարար Մահինուր Օզդեմիր Գյոքթաշի հետ։ Թուրք նախարարին նման կերպ է բնութագրել պ.գ.թ., թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը։
Նա այդ հանդիպումից նկար է հրապարակել ու գրել. «Նկարում Թուրքիայի ընտանիքի և սոցիալական ծառայությունների նախարարն է՝ Մահինուր Օզդեմիր Գյոքթաշը։ Այս նախարարուհին ժամանակին քաղաքական ակտիվ գործունեություն էր ծավալում Բելգիայում, դարձել էր Բելգիայի խորհրդարանի գլխաշորով առաջին պատգամավորը: Սակայն 2015 թ.-ին նրա բելգիական քաղաքական կարիերան ավարտվեց. նրան հեռացրին բելգիական cdH կուսակցությունից: Պատճառը այս տիկնոջ կողմից Հայոց ցեղասպանության հերքումն էր։
Մի խոսքով՝ տիկին Գյոքթաշը երդվյալ ու սկզբունքային հակահայերից մեկն է։
Իսկ ինչու՞ հանկարծ հիշեցի այս տիկնոջը։
Երեկ ՀՀ դե-ֆակտո նախարարներից մեկը հանդիպել է այս տիկնոջը՝ քննարկելու Հայաստան-Թուրքիա սոցիալական ոլորտը։ Ու ոգևորությամբ տարածել այդ մասին լուրը։
Այն, որ նմանատիպ օրակարգ չկա, պարզ է ցանկացած սթափ մարդու։
Այն, որ երդվյալ հակահայի հետ հանդիպելը, երբ տասնյակ գերիներ ու Հայաստանի գրավված տարածքներ կան, սխալ է, դա ևս պարզ է։
Սակայն ավելի էական է հետևյալը. իմ կանխատեսումով առաջիկա ամիսներին (մինչև ընտրություն) իբր հաստատված խաղաղության ու «հայ-թուրքական բարեկամության» կեղծ փուչիկը մեր աչքին էլ ավելի փչելու համար Հայաստանը ներկայացնողները ամեն միջազգային հարթակում փորձելու են գոնե նկարվել Թուրքիայի ներկայացուցիչների հետ կամ անբովանդակ հանդիպումներ ունենալ։
Այս քարոզչական բեմականացների նպատակը մեկն է. դրանք նախատեսված են բացառապես հայկական լսարանին մոլորեցնելու համար, ինչի վկայությունն է, օրինակ, այն, որ Թուրքիայի նախարարությունը երեկվա հանդիպման մասին նույնիսկ սոցցանցային գրառում չի արել, թեև այլ հանդիպումների անդրադարձել է։
Մի խոսքով, քարոզչական այս հնարքն էլ կարելի է ավելացնել «Անիի կամուրջի վերականգնում» (https://t.me/varuzhandragoman/3307) սենտիմենտալ քարոզին»,- գրել է Վարուժան Գեղամյանը։
Երեկ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից հայտնել էին. «Սերբիայի մայրաքաղաք Բելգրադում անցկացվող RISE 2025 համաժողովի շրջանակում աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Թուրքիայի ընտանիքի և սոցիալական ծառայությունների նախարար Մահինուր Օզդեմիր Գյոքթաշի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են սոցիալական պաշտպանության ոլորտում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։
Կողմերը խոսել են երկու երկրների ոլորտային առաջնահերթությունների ու այդ ուղղություններով իրականացվող աշխատանքների մասին։ Այս համատեքստում երկուստեք շեշտվել է սոցիալական ծառայությունների շրջանակի ընդլայնման ու որակի բարելավման կարևորությունը։
Կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին՝ հույս հայտնելով, որ ոլորտային համագործակցությունը ևս կնպաստի դրան։
Հանդիպման ավարտին կողմերը փորձի փոխանակման և համագործակցության զարգացման պատրաստակամություն են հայտնել»։

Тюрколог о встрече Торосяна с Гёкташ: пропагандистский трюк под видом «армяно-турецкой дружбы»
Министр труда и социальных вопросов Армении Арсен Торосян накануне встретился с министром по делам семьи и социальных услуг Турции Махинур Оздемир Гёкташ, принципиально и яро придерживающейся антиармянской позиции. Так охарактеризовал турецкого министра тюрколог, кандидат исторических наук Варужан Гегамян.
Тюрколог в своем Telegram-канале опубликовал фото и написал:
«На фото – министр по делам семьи и социальных служб Турции Махинур Оздемир Гёкташ. Ранее она вела активную политическую деятельность в Бельгии, став первым бельгийским парламентарием, носившим хиджаб. Однако в 2015 году ее бельгийская политическая карьера завершилась – ее исключили из бельгийской партии «Гуманистический демократический центр» (cdH) за отказ признать Геноцид армян в Османской империи 1915 года.
Одним словом, госпожа Гёктеш известная своей ярой и принципиальной антиармянской позицией.
Почему я вдруг вспомнил об этой женщине?
Вчера один из де-факто министров Армении встретился с ней для обсуждения социального сотрудничества между Арменией и Турцией и с воодушевлением распространил пресс-релиз об этом.
То, что такой повестки нет, ясно для любого здравомыслящего человека.
То, что встречаться с ярым противником армян, когда есть десятки пленных и оккупированные территории Армении, – неправильно, тоже понятно.
Но более существенным является следующее: по моему прогнозу, в ближайшие месяцы (до выборов в НС Армении 2026 года) ради еще большего раздувания мыльного пузыря – якобы установленного мира и «армяно-турецкой дружбы» – представители Армении будут на каждой международной площадке пытаться хотя бы сфотографироваться с представителями Турции или провести бессодержательные встречи с ними.
Цель у этих пропагандистских инсценировок одна – ввести в заблуждение армянскую аудиторию. Свидетельством тому служит, например, то, что турецкое министерство даже не опубликовало запись о вчерашней встрече в соцсетях, хотя другие встречи освещались.
Одним словом, этот пропагандистский трюк можно добавить к сентиментальной пропагандиской кампании под названием „Восстановление моста Ани”».
Накануне в пресс-службе министерства труда и социальных вопросов Армении сообщили, что в рамках проходящей в Белграде конференции RISE 2025 министр труда и социальных вопросов Армении Арсен Торосян 30 сентября встретился с министром по делам семьи и социальных служб Турции Махинур Оздемир Гёкташ.
«В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, представляющих взаимный интерес в сфере социальной защиты.
Стороны обсудили отраслевые приоритеты двух стран и проводимую в этих направлениях работу. В этом контексте они подчеркнули важность расширения круга и повышения качества социальных услуг.
Собеседники также коснулись процесса урегулирования армяно-турецких отношений, выразив надежду на то, что отраслевое сотрудничество также этому поспособствует», - отметили в министерстве.