«Փորձում է զրոյացնել այն պայքարը, որի համար արյուն ենք տվել». Զինվորականները կառավարությանն են վերադարձում իրենց մեդալներն ու շքանշանները
11:30 02/10/2025
Կառավարության մոտ հավաքվել են մի խումբ զինվորականները՝ վերադարձելու իրենց մեդալներն ու շքանշանները՝ այդ կերպ ցույց տալով իրենց դժգոհությունը վարվող ապազգային և ապահայկական քաղաքականությանը։
Հովսեփ Ղազարյանն ասաց, որ այս կառավարությունն իր սխալները սրբագրելու, իր սխալները  չխոստովանելու  համար փորձում է խմբագրել մեր պատմությունը։
«Փորձում է  զրոյացնել այն պայքարը, որի համար արյուն ենք տվել։ Մեզ ասում է՝ մեր վերջին 30 տարվա պայքարը կեղծ է եղել, գոյություն չունի։ Ի նշան բողոքի այս խայտառակության դեմ՝ ես իմ մարտական ընկերների հետ որոշել ենք 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ստացած շքանշանները հետ հանձնենք։
Մենք չենք կարող այս շքանշաններն այլևս կրել այն պարագայում, երբ ամեն արժեք, զոհողություն, որ դրված էր այս շքանշանների հիմքում, զրոյացվել են»,- ասաց Հ. Ղազարյանը՝ հստակեցնելով, որ պատերազմի 7 մասնակից այս պահին կառավարությանը կհանձնի իր շքանշանները։
Նա նշեց, որ իրենք շքանշանները ստացել են և Արցախի նախագահից, և Հայաստանի նախագահից. «Ես կհանձնեմ իմ «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանը և «Մարտական ծառայություն» շքանշանը»։
«Այս իշխանավորները պայքարի գաղափարը ոչնչացնում են, զրոյացնում են, մենք այս քայլով բողոք ենք արտահայտում դրա դեմ, ասում են՝ մենք պայքարելու ենք։ Հաջորդիվ կիմանաք մեր մյուս քայրերի մասին»,- ասաց Հ.Ղազարյանը։

Акция у правительства: семеро участников войны вернули свои медали и ордена
Акция протеста состоялась в четверг, 2 октября, у здания правительства Армении: группа участников войны вернула свои медали и ордена – в знак недовольства проводимой действующей властью антинациональной и антиармянской политикой.
Один из участников акции – Овсеп Казарян – отметил, что правительство, не желая признавать и исправлять свои ошибки, пытается отредактировать армянскую историю и нивелировать достижения более чем 30-летней борьбы, в ходе которой мы проливали кровь».
«Нам говорят, мол, наша более чем 30-летняя борьба была фальшивой, ее не существует. В знак протеста, не желая мириться с этим позором, я и мои боевые товарищи решили вернуть обратно ордена, которые мы получили в ходе 44-дневной войны 2020 года.
Мы не можем больше носить эти ордена в условиях, когда все идеи, все ценности, все жертвы, положенные в их основу, сведены к нулю», – сказал Овсеп Казарян журналистам, добавив, что сегодня свои награды вернут 7 участников войны.
Он отметил, что награды они получали от президентов Арцаха и Армении. «Я верну орден "Боевой крест" II степени и орден „За боевые заслуги”», – сказал Казарян.
По словам участников, акция не ограничится символическим отказом от наград, они намерены продолжать борьбу.
«Эти власть имущие уничтожают идею борьбы, обнуляют. Мы этим своим шагом выражаем свой протест в этой связи, говорим – будем бороться. В дальнейшем вы узнаете о других наших шагах», – сказал Казарян.