Արտակարգ դեպք Կ. Զարյանի անվան դպրոցում. 9-րդ դասարանի երեխաները թռել են 2-րդ հարկի դասարանի պատուհանից, բժիշկները պայքարում են աղջիկներից մեկի կյանքի համար
Երևանի Կոստան Զարյանի անվան թիվ 117 դպրոցում օրեր առաջ արտակարգ դեպք է տեղի ունեցել՝ ծանր հետևանքներով։ Shamshyan.com-ը գրում է, որ սեպտեմբերի 29-ին ժամը 13։00-14։00 ժամանակահատվածում՝ դպրոցում դասապրոցեսի ժամանակ, ուսուցիչներից մեկը բարկանում է երեխաների վրա, ասելով՝ թողեք գնացել, ես չեմ պարապելու, ու ինքը դուրս է գալիս դասարանից, ինչից հետո երեխաները, տեսնելով, որ ուսուցիչը նման վերաբերմունք է ցուցաբերում, դուրս են գալիս դասարանից, ապա փորձում կենտրոնական դռնով հեռանալ դպրոցից, սակայն պահակը չի թույլ տալիս՝ ասելով, որ դեռ դասը չի ավարտվել։
Դրանից հետո, ըստ մի քանի ծնողների հայտնածի, մոտ 20 երեխա 2-րդ հարկի լուսամուտից թռել են, որի ժամանակ երեխաներից մեկը ողնաշարի հատվածում ցավեր է ունեցել, ինչից հետո նրան տեղափոխել են Երևանի Սուրբ Աստվածամայր բժշկական կենտրոն, երեխան եղել է շոկային վիճակում։
Սուրբ Աստվածամայր բժշկական կենտրոնում հետազոտությունների արդյունքում պարզում են, որ աղջիկը ողնաշարի հատվածում վնասվածք ունի, նա դեռ տևական ժամանակ մնալու է հիվանդանոցում, ստանալու է անհրաժեշտ բուժումներ, որից հետո կատարվելու է վիրահատություն։ Ֆոտոլրագրողի տեղեկություններով՝ դեպքի մասին ծնողները տեղեկացրել են ոստիկանության Քանաքեռ-Զեյթունի բաժին։
Կ. Զարյանի անվան դպրոցից հաստատում են, որ նման միջադեպ եղել է։
«2025թ. սեպտեմբերի 29-ին 9-րդ ա դասարանի մի խումբ աշակերտներ փորձել են փախչել վերջին դասից: Պահակը կանխել է փախուստը . թույլ չի տվել դուրս գալ գլխավոր մուտքից: Նրանք բարձրացել են 2-րդ հարկ, միջանցքի պատուհանից թռել են ցած ու հեռացել դպրոցի տարածքից: Երեկոյան՝ 18:00-ին,աշակերտուհիներից մեկը ցավեր է ունեցել, և ծնողները նրան տեղափոխել են Սուրբ Մարիամ Աստվածածին ԲԿ,որտեղ պարզվել է,որ նա ունի մեկ ողի կոտրվածք:
Երեխան ներկայումս հիվանդանոցում է ՝ բժիշկների հսկողության տակ: Դասարանի դասղեկ Լ.Ջանիկյանը եղել է հիվանդանոցում և պարբերաբար կապի մեջ է ծնողների հետ:
Դպրոց է ժամանել ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ՀՈԳՎ Քանաքեռ-Զեյթունի բաժնի համայնաքային ոստիկան, ոստիկանության ավագ լեյտենանտ Ա.Մինասյանը և մանրամասն զրուցել աշակերտների,տնօրինության և դասավանդող ուսուցիչների հետ»,-ասացին դպրոցից Panorama.am-ին։

В Ереване школьница оказалась в больнице с травмой позвоночника после того, как с одноклассниками прыгнула из окна второго этажа
14:13 02/10/2025
В ереванской школе №117 имени Костана Заряна несколько дней назад произошел инцидент с тяжелыми последствиями.
Как сообщает портал Shamshyan.com, 29 сентября в промежутке между 13:00 и 14:00 во время учебного процесса один из учителей, недовольный поведением учеников, покинул класс, заявив, что не собирается вести урок. После этого часть учащихся вышла из класса и попыталась покинуть здание школы через центральный вход, однако охранник не позволил им выйти, указав, что звонок еще не прозвенел.
Затем, по рассказам нескольких родителей, около 20 детей выпрыгнули со второго этажа через окно. В результате одна из учениц почувствовала боли в области позвоночника и была доставлена в ереванский медицинский центр «Святая Богородица» (арм. «Сурб Аствацамайр»).
Девочка находилась в состоянии шока. Медики диагностировали у школьницы травму позвоночника. Она остается в больнице под наблюдением врачей, ей предстоит лечение и последующая операция.
По информации портала, родители пострадавшей сообщили о случившемся в отдел полиции административного района Канакер-Зейтун.
В самой школе подтвердили факт происшествия.
«29 сентября 2025 года группа учеников 9-го «а» класса попыталась сбежать с последнего урока. Охранник не позволил им выйти через главный вход. Тогда они поднялись на второй этаж и выпрыгнули из окна в коридоре, покинув территорию школы. Вечером, около 18:00, одна из учениц почувствовала боли, и родители отвезли ее в медицинский центр „Святая Богородица“, где выяснилось, что у нее перелом позвонка. Сейчас она находится под наблюдением врачей. Классный руководитель навещала ученицу в больнице и находится на постоянной связи с ее семьей», – сообщили Panorama.am в школе.
В учебное заведение прибыл сотрудник полиции – старший лейтенант А. Минасян, который побеседовал с учениками, руководством школы и преподавателями.