Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը 2025թ. հոկտեմբերի 2-ին Դանիայի Թագավորության մայրաքաղաք Կոպենհագենում հանդիպում են ունեցել Եվրոպական քաղաքական համայնքի 7-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում։
Վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ կողմերն ընդգծել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Ջ. Թրամփի նախաձեռնած Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովի պայմանավորվածությունների նշանակալիությունը։ Նրանք վերահաստատել են պատրաստակամությունը շարունակելու աշխատանքը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հետագա ամրապնդման ուղղությամբ։
Հայաստանի վարչապետը եւ Ադրբեջանի նախագահը կարևորել են տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցության օգուտները, քննարկել են Ադրբեջանի տարածքում ենթակառուցվածքների զարգացման և Հայաստանի տարածքում «TRIPP» նախագծի իրականացման առաջընթացը՝ մտքեր են փոխանակել Վաշինգտոնի հռչակագրի իրագործման շուրջ։
Այս համատեքստում կողմերը ողջունել են ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացը և դրա հետ առնչվող բոլոր կառույցները դադարեցնելու վերաբերյալ միաձայն ընդունված որոշումը։ Կողմերը կարևորել են վստահություն ամրապնդման միջոցառումների հետագա իրականացման անհրաժեշտությունը և համաձայնել են շարունակել իրենց շփումները։

Что обсуждали Никол Пашинян и Ильхам Алиев в Копенгагене? Подробности
Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев провели встречу в Копенгагене 2 октября 2025 года в рамках 7-го саммита Европейского политического сообщества. Подробности приводит пресс-служба правительства Армении.
«Стороны отметили важность договоренностей, достигнутых в ходе инициированного президентом США Дональдом Трампом Вашингтонского саммита мира. Они подтвердили готовность продолжить работу над дальнейшим укреплением мира между Арменией и Азербайджаном.
Президент Азербайджана и премьер-министр Армении подчеркнули преимущества транспортных коммуникаций в регионе, обсудили текущий ход развития инфраструктуры на территории Азербайджана и проекта TRIPP на территории Армении, обменялись мнениями о ходе реализации Вашингтонской декларации.
В этом контексте стороны приветствовали единогласно принятое решение о закрытии Минского процесса ОБСЕ и связанных с ним структур.
Стороны подчеркнули важность дальнейшей реализации мер доверия и договорились о продолжении контактов», - говорится в сообщении.