Ինչ են քննարկել Փաշինյանն ու Ալիևը. Մանրամասներ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը 2025թ. հոկտեմբերի 2-ին Դանիայի Թագավորության մայրաքաղաք Կոպենհագենում հանդիպում են ունեցել Եվրոպական քաղաքական համայնքի 7-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում։
Վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ կողմերն ընդգծել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Ջ. Թրամփի նախաձեռնած Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովի պայմանավորվածությունների նշանակալիությունը։ Նրանք վերահաստատել են պատրաստակամությունը շարունակելու աշխատանքը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հետագա ամրապնդման ուղղությամբ։
Հայաստանի վարչապետը եւ Ադրբեջանի նախագահը կարևորել են տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցության օգուտները, քննարկել են Ադրբեջանի տարածքում ենթակառուցվածքների զարգացման և Հայաստանի տարածքում «TRIPP» նախագծի իրականացման առաջընթացը՝ մտքեր են փոխանակել Վաշինգտոնի հռչակագրի իրագործման շուրջ։
Այս համատեքստում կողմերը ողջունել են ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացը և դրա հետ առնչվող բոլոր կառույցները դադարեցնելու վերաբերյալ միաձայն ընդունված որոշումը։ Կողմերը կարևորել են վստահություն ամրապնդման միջոցառումների հետագա իրականացման անհրաժեշտությունը և համաձայնել են շարունակել իրենց շփումները։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev met in Copenhagen, Denmark, on the margins of the 7th European Political Community meeting on Thursday.
Both sides highlighted the significance of agreements reached during Washington peace summit initiated by U.S. President Donald Trump. They reaffirmed readiness to work for further strengthening of peace between Armenia and Azerbaijan, the Armenian government reported.
"The President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia underscored the benefits of transport communications in the region, discussed current progress of infrastructural development in the territory of Azerbaijan and TRIPP project in the territory of Armenia, exchanging views about the implementation of Washington Declaration," it said.
In this regard, the sides welcomed the decision adopted unanimously on the closure of the OSCE Minsk Group and its related structures.
Both sides highlighted the importance of further implementing confidence-building measures and agreed to continue their contacts.