Իշխանաց բերդում հնագիտական պեղումներ են սկսվել
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարություն Պահպանության Ծառայություն ՊՈԱԿ-ից  նշում են, որ խնդիր է դրված բացել արևելյան պարսպագծի հյուսիսային հատվածը` ներսից, արևելյան և արևմտյան պարսպագծերի միջև նկատվող պարսպագծի հետ կապված մանրամասներ ճշտել։ Այն ենթադրաբար հյուսիսում փակել է ամրոցը՝ դարձնելով առանձին ամրաշինական կառույց` դղյակ։
Պեղումները հնարավորություն կտան բացահայտելու մանրամասներ՝ ինչի համար է ծառայել ամրոցը, ինչպես է կազմակերպվել կյանքն ամրոցի ներսում ևլն։ Այս պահին ընթանում են տարածքի մաքրման և նախապատրաստական այլ աշխատանքներ։
Պեղումները շարունակվելու են մոտ 20 օր և իրականացվում են «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հնագիտական արշավախմբի կողմից (Լ․ Ալեքսանյան, Լ․ Մկրտչյան)։
Պեղումները հաջողությամբ ավարտելուց հետո իրականացվելու է Բերդկունք ամրոցի և կից կառույցների ամրակայում, վերականգնում և տարածքի մասնակի բարեկարգում։ Նախագիծը մշակվում է (ճարտարապետ Լ․ Վասիլյան)։
ՊՈԱԿ-ից հիշեցնում են, որ պեղումների առաջին փուլն իրականացվել էր 2024թ․ ապրիլ-հունիս ամիսներին։ Պեղումների արդյունքում բացահայտվել են ամրոցին առնչվող ճարտարապետական կարևոր մանրամասներ, հայտնաբերվել են նյութական ժառանգության արտեֆակտներ (ապակուց ապարանջանի բեկորներ, միջնադարյան 12-14-րդ դդ․ թվագրվող ջնարակապատ և հասարակ խեցեղեն ու վանակատե ցլեպներ, մեծաքանակ կենդանական մնացորդներ)։

В Армении продолжаются исследования крепости Бердкунк
На территории крепости Бердкунк (Княжеская крепость) в Гегаркуникской области Армении стартовал второй этап археологических раскопок, сообщает ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников».
Согласно информации, поставлена задача вскрыть северный участок восточной линии крепостных стен, а также уточнить детали, связанные со стеной, заметной между восточной и западной линиями.
Предположительно, на севере она закрывала крепость, превращая ее в отдельное фортификационное сооружение – дворец.
Раскопки позволят выявить детали  – для чего служила крепость, как была организована жизнь внутри нее и т. д. В настоящее время ведутся работы по очистке территории и иные подготовительные мероприятия.
Раскопки будут продолжаться около 20 дней.
После успешного завершения раскопок планируется укрепление, реставрация крепости Бердкунк и прилегающих сооружений и частичное благоустройство территори. Проект разрабатывается (архитектор Л. Василян).
В ГНКО напоминают, что первый этап раскопок был проведён в апреле-июне 2024 года. В результате были выявлены важные архитектурные детали, относящиеся к крепости, обнаружены артефакты материального наследия.