Անգլիական եկեղեցին առաջին անգամ կին կղեկավարի
Դաունինգ սթրիթի հայտարարության համաձայն՝ Կառլ III թագավորը հաստատել է Սառա Մալալիի նշանակումը որպես Քենթերբերիի արքեպիսկոպոս, Անգլիկան եկեղեցու ղեկավար։
«Թագավորը հաստատել է վեհաշուք տիկին Սառա Մալալիի թեկնածությունը Քենթերբերիի տաճարի կանոնիկների կոլեգիայի կողմից Քենթերբերիի լորդ արքեպիսկոպոսի պաշտոնում ընտրվելու որոշումը։Նա կփոխարինի արժանապատիվ Ջասթին Պորտալ Ուելբիին»,-«ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ հայտարարել է կառավարության գրասենյակը։
Մալալին ոչ միայն կդառնա Անգլիայի եկեղեցու առաջին կին արքեպիսկոպոսը, այլև պատմության մեջ Քենթերբերիի ամենաերիտասարդ արքեպիսկոպոսը՝ 63 տարեկան հասակում: Ներկայումս Լոնդոնի եպիսկոպոսի պաշտոնը զբաղեցնող Մալալին իր պաշտոնը կստանձնի հունվարին:
Մալալին առաջին անգամ ձեռնադրվել է 2001 թվականին, իսկ 2004 թվականին նա թողել է իր կարիերան Առողջապահության նախարարությունում՝ Լոնդոնի Սաթոն թաղամասում լրիվ դրույքով ծառայության անցնելու համար։ 2017 թվականին նա դարձել է Լոնդոնի եպիսկոպոս։ 2018 թվականին նա նշանակվել է Լորդերի պալատում որպես եկեղեցու ներկայացուցիչ։
2005 թվականին Մալալին առողջապահությանը մատուցած իր ծառայությունների համար արժանացել է տիկնոջ՝ ասպետի կանանց համար նախատեսված կոչման։
Մալալին նախկինում արտահայտվել է Եկեղեցում միասեռ ամուսնությունները օրհնելու օգտին։ Երբ Անգլիայի եկեղեցին 2023 թվականին հաստատեց միասեռ ամուսնությունները, նա դա անվանել է «հույսի ակնթարթ», բայց ընդունել է, որ Եկեղեցու ներսում տարաձայնությունները մնում են։

Король Карл III одобрил назначение на пост архиепископа Кентерберийского - главы англиканской церкви - Сары Маллалли, говорится в сообщении Даунинг-стрит.
"Король утвердил кандидатуру ее преподобия достопочтенной дамы Сары Маллалли на избрание коллегией каноников Кентерберийского собора на пост лорда-архиепископа Кентерберийского вместо его преподобия достопочтенного Джастина Портала Уэлби", - сообщили в канцелярии правительства.
Как передает РИА Новости, Маллалли станет не только первой женщиной во главе англиканской церкви, но и самым молодым в истории архиепископом Кентерберийским - ей 63 года. В настоящее время Маллалли является епископом Лондона, пост главы церкви она займет в январе.
В настоящее время 63-летняя Маллалли является епископом Лондона, пост главы церкви она займет в январе.
Духовный сан Маллалли впервые приняла в 2001 году, а в 2004 году оставила свою карьеру в министерстве здравоохранения и перешла на постоянное служение в лондонском районе Саттон. В 2017 она стала епископом Лондона. В 2018 году она получила место в Палате лордов как представитель церкви. В 2005 году Маллалли получила титул дамы - женский вариант рыцарства - за заслуги в области здравоохранения.