ԲԸՏՄ Սյունիքի տարածքային բաժնի և ՆԳՆ ոստիկանության Սիսիանի բաժնի աշխատակիցների համատեղ ձեռնարկած օպերատիվ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ հոկտեմբերի 5-ին Սիսիան քաղաքի բնակիչ Ա.Օ.-ն Շաքիի ջրվեժի տարածքում երեխայի հետ կապված միջոցառման ընթացքում ջրվեժը գունավորելու նպատակով օգտագործել է սննդային հավելում համարվող գունանյութ։
Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնից հայտնում են, որ հարուցված վարչական վարույթի շրջանակում լաբորատոր հետազոտության նպատակով կատարվել են ջրի նմուշառումներ։ Ջրի որակի փոփոխության դեպքում կհաշվարկվի ջրային ռեսուրսներին պատճառված վնաս։
Քաղաքացի Ա.Օ.-ն ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության՝ բնության հատուկ պահպանվող տարածքի ռեժիմը խախտելու համար։
Հիշեցնենք, որ Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմին ստացված «Գենդեռ փարթի Շաքիի ջրվեժում» ահազանգի հիմքով հարուցվել էր վարչական վարույթ։ Տեսչական մարմնից հայտնել էին, որ ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ բնության հատուկ պահպանվող տարածք հանդիսացող՝ բնության ջրաերկրաբանական հուշարձան Շաքիի ջրվեժում երեխայի սեռի մասին հայտնող միջոցառման կազմակերպիչներին հայտնաբերելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

Шакинский водопад в Армении «раскрасили» во время гендер-пати: нарушителя нашли
В результате совместных оперативных мероприятий сотрудников Сюникского территориального подразделения Инспекционного органа по охране природы и недр (ИООПН) Республики Армения и отдела полиции Сисиана МВД было установлено, что 5 октября житель города Сисиан А.О. во время организованного на территории Шакинского водопада мероприятия, связанного с рождением ребенка, использовал пищевую добавку-краситель с целью окрашивания водопада.
Как сообщили в ИООПН, в рамках возбужденного административного производства были взяты пробы воды для проведения лабораторных исследований. В случае выявления изменений качества воды будет рассчитан нанесенный водным ресурсам ущерб.
Гражданин А.О. привлечен к административной ответственности за нарушение установленного режима особо охраняемой природной территории.
Напомним, ранее было возбуждено административное производство по факту гендер-пати на территории Шакинского водопада. Производство инициировано на основании сообщения, поступившего от  Инспекционного органа по охране природы и недр. Как сообщал Инспекционный орган, принимаются соответствующие меры по выявлению и привлечению к ответственности организаторов гендер-пати у Шакинского водопада, являющегося особо охраняемой природной территорией.