Գենդեռ փարթի՝ Շաքիի ջրվեժում. ՇՄՆ պարզաբանումը
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը  պարզաբանում է տարածել Շաքիի ջրվեժի տարածքում երեխայի սեռի որոշման արարողություն կազմակերպելու մասին․
«Շաքիի ջրվեժը հանդիսանում է բնության ջրաերկրաբանական հուշարձան և գտնվում է պետական պահպանության ներքո։
Տվյալ գործունեության արդյունքում խախտվել են ՀՀ «Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների մասին» օրենքի 19-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերը․ ըստ որոնց՝
Հայաստանի Հանրապետությունում բնության հուշարձանի զբաղեցրած տարածքում արգելվում է ցանկացած գործունեություն, որը սպառնում է դրա պահպանությանը,
Բնության հուշարձանի պահպանության ռեժիմը սահմանվում է յուրաքանչյուր բնության հուշարձանի համար կազմված անձնագրով։
Բացի այդ, խախտվել է նաև ՀՀ Բնապահպանության նախարարության 2018 թվականի մարտի 21-ի N 68-Ն հրամանը, որը արգելում է բնության հուշարձանի արտաքին տեսքը խաթարող ցանկացած գործունեություն։
Ահազանգը փոխանցվել է Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմին՝ համապատասխան ընթացք տալու համար։
Հարգելի քաղաքացինե՛ր, հորդորում ենք պահպանել շրջակա միջավայրի պահպանության սահմանված օրենսդրական պահանջները և զերծ մնալ ցանկացած այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են վնասել մեր երկրի բնական ժառանգությանը»։

«Гендер-пати» у водопада Шаки в Армении: разъяснение министерства
Министерство окружающей среды Армении выступило с разъяснением в связи с организацией гендер-пати​​ (вечеринки, посвященной раскрытию пола ребенка) на территории Шакинского водопада в Сюникской области РА.
«Водопад Шаки является гидрологическим памятником природы и находится под государственной охраной.
В результате осуществленных действий были нарушены требования частей 1 и 2 статьи 19 Закона РА «Об особо охраняемых природных территориях», согласно которым:
На территории, занимаемой памятником природы в Республике Армения, запрещается любая деятельность, угрожающая сохранности объекта,
Режим охраны памятников природы утверждается охранным свидетельством, составленным для каждого памятника природы.
Кроме того, был нарушен приказ Минприроды № 68-Ն от 21 марта 2018 года, запрещающий любую деятельность, искажающую внешний вид памятника природы.
Сигнал о нарушении передан в Инспекционный орган по охране природы и недр для соответствующего рассмотрения», – говорится в сообщении.
Министерство призвало граждан строго соблюдать установленные законодательные требования и воздерживаться от действий, способных нанести вред природному наследию страны.