Շաքիի ջրվեժում գենդեռ փարթի անելու դեպքով հարուցվել է վարչական վարույթ
Այսօր Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմին ստացված «Գենդեռ փարթի Շաքիի ջրվեժում» ահազանգի հիմքով հարուցվել է վարչական վարույթ։
ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնից հայտնում են, որ ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ բնության հատուկ պահպանվող տարածք հանդիսացող՝ բնության ջրաերկրաբանական հուշարձան Շաքիի ջրվեժում երեխայի սեռի մասին հայտնող միջոցառման կազմակերպիչներին հայտնաբերելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։
Ավելի վաղ Շրջակա միջավայրի նախարարությունից պարզաբանում ին տարածել Շաքիի ջրվեժի տարածքում երեխայի սեռի որոշման արարողություն կազմակերպելու մասին՝ մասնավորապես նշելով. «Շաքիի ջրվեժը հանդիսանում է բնության ջրաերկրաբանական հուշարձան և գտնվում է պետական պահպանության ներքո։
Տվյալ գործունեության արդյունքում խախտվել են ՀՀ «Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների մասին» օրենքի 19-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերը․ ըստ որոնց՝
Հայաստանի Հանրապետությունում բնության հուշարձանի զբաղեցրած տարածքում արգելվում է ցանկացած գործունեություն, որը սպառնում է դրա պահպանությանը,
Բնության հուշարձանի պահպանության ռեժիմը սահմանվում է յուրաքանչյուր բնության հուշարձանի համար կազմված անձնագրով։
Բացի այդ, խախտվել է նաև ՀՀ Բնապահպանության նախարարության 2018 թվականի մարտի 21-ի N 68-Ն հրամանը, որը արգելում է բնության հուշարձանի արտաքին տեսքը խաթարող ցանկացած գործունեություն։

По факту гендер-пати на территории Шакинского водопада в Армении возбуждено административное производство
Административное производство возбуждено по факту гендер-пати на территории Шакинского водопада. Производство инициировано на основании сообщения, поступившего от Инспекционного органа по охране природы и недр.
Как сообщает Инспекционный орган, принимаются соответствующие меры по выявлению и привлечению к ответственности организаторов гендер-пати у Шакинского водопада, являющегося особо охраняемой природной территорией.
Отметим, сегодня ранее министерство окружающей среды Армении выступило с разъяснением в связи с организацией гендер-пати (вечеринки, посвященной раскрытию пола ребенка) на территории Шакинского водопада в Сюникской области РА.
«Водопад Шаки является гидрологическим памятником природы и находится под государственной охраной. В результате осуществленных действий были нарушены требования частей 1 и 2 статьи 19 Закона РА «Об особо охраняемых природных территориях», согласно которым:
На территории, занимаемой памятником природы в Республике Армения, запрещается любая деятельность, угрожающая сохранности объекта,
Режим охраны памятников природы утверждается охранным свидетельством, составленным для каждого памятника природы.
Кроме того, был нарушен приказ Минприроды № 68-Ն от 21 марта 2018 года, запрещающий любую деятельность, искажающую внешний вид памятника природы. Сигнал о нарушении передан в Инспекционный орган по охране природы и недр для соответствующего рассмотрения», – говорится в сообщении.
Министерство призвало граждан строго соблюдать установленные законодательные требования и воздерживаться от действий, способных нанести вред природному наследию страны.