Խաղաղությունը կախված է մեկ մարդու՝ Ալիևի տրամադրությունից ու խղճից. Ռոբերտ Քոչարյան
«Ի՞նչ խաղաղության մասին է խոսում այսօր Նիկոլ Փաշինյանը։ Այն խաղաղության, որը մեծապես կախված է մեկ մարդու՝ Ալիևի տրամադրությունից, քանի որ չկան երաշխիքներ, երաշխավորներ, մեխանիզմներ»,-լրագրողների հետ ընթացող հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ պատասխանելով Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման հնարավորության մասին հարցին։
Նա շարունակեց, ողջ խաղաղությունը կախված է մեկ մարդու խղճից, և այդ մարդը կարող է մի օր վատ երազ տեսնի, մի օր մտածի խառնաշփոթ աշխարհում լուծի Զանգեզուրի հարցը։
«Մենք դեմք չենք խաղաղությանը,  իհարկե։ Ի՞նչ ենք առաջարկում։ Առաջարկում ենք խաղաղություն, որը կունենա վերահսկելու մեխանիզմներ, խաղաղություն, որը կունենա երաշխավորողներ, որոնք պատասխանատվություն կկրեն, ոչ թե վկա կլինեն։ ԱՄՆ կողմից այստեղ որևէ երաշխավորում չկա։ Սա մի հնարք է հերթական անգամ մարդկանց խաբելու։ Չկա խաղաղություն։ Նույնիսկ այդ բառը ես սխալ օգտագործեցի, կա զինադադար՝ կախված մեկ մարդու ցանկությունից»,-ասաց նախկին նախագահը։

Роберт Кочарян: Мир зависит от настроения и совести одного человека – Ильхама Алиева
«О каком мире говорит сегодня Никол Пашинян? Он мире, который главным образом зависит от настроения одного человека – Алиева (президента Азербайджана. – Ред.), поскольку нет никаких гарантий, гарантов, нет механизмов о том, что будет происходить в случае нарушения договоренностей?» – сказал на пресс-конференции 7 октября второй президент Армении Роберт Кочарян в ответ на вопрос о возможности установления мира между Арменией и Азербайджаном.
«Весь этот декларируемый мир зависит от совести одного человека. И этот человек может в один день проснуться после плохого сна и решить, что в этом запутанном мире можно решить также вопрос Зангезура», – отметил Кочарян.
«Мы, конечно, не против мира. Что мы предлагаем? Мы предлагаем мир, где будут механизмы контроля, гаранты, которые будут нести ответственность, а не выступать в роли свидетелей. Никаких гарантий со стороны США здесь нет. Это уловка властей Армении, чтобы в очередной раз обмануть людей. Мира нет. Я даже неправильно употребил это слово. Есть прекращение огня, зависящее от желания одного человека», – заявил экс-президент.