Չէր կարելի երկար տարիների բանակցային գործընթացի պատմությունը իմանալ Ալիևից. Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը հրապարակել է 2020-ի հոկտեմբերի 12-ին Նիկոլ Փաշինյանի հետ տեղի ունեցած արտախորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչների հանդիպումում իր ելույթը.
«Իշխանափոխության առաջին օրերից Հանրապետական կուսակցությունը քանիցս բարձրաձայնել է Արցախյան հիմնահարցի բանակցային գործընթացում՝ արտաքին և անվտանգային քաղաքականության մեջ ՀՀ և ԱՀ իշխանությունների գործած կոպիտ սխալների մասին։
Զգուշացրել ենք, որ չի՛ կարելի հրաժարվել բանակցային գործընթացում ձեռքբերված Մադրիդյան սկզբունքներից, չեղարկել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առջև նախապայմաններ դնել, զգացմունքային և թերհաշվարկված հրապարակային հայտարարություններ անել, զրոյացնել բանակցային ողջ ժառանգությունը և հայտարարել նոր կետից գործընթացի մեկնարկի մասին, անհիմն լարվածություն առաջացնել մեր ռազմավարական դաշնակցի՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերություններում:
Չի՛ կարելի թշնամուն ավելի շատ վստահել, քան քաղաքական հակառակորդին:
Չի՛ կարելի երկար տարիների բանակցային գործընթացի պատմությունը իմանալ Ալիևից:
Այդ փաստարկված և պետության շահերից բխող քննադատությանն ի պատասխան, սակայն, մենք ստանում էինք չհիմնավորված քրեական գործեր, ատելության քարոզ և հասարակության պառակտմանն ուղղված պետական քաղաքականություն։
Այս հանգամանքներից անկախ՝ Արցախի դեմ սանձազերծված ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի վերսկսման առաջին իսկ օրվանից ՀՀԿ-ն պաշտոնապես հայտարարեց, որ սառեցնում է ներքաղաքական օրակարգը, ազգային համախմբման և միասնականության կոչ արեց և իր բոլոր հնարավորություններով կանգնեց մեր բանակի ու երկու հայկական հանրապետությունների կողքին։
Այս օրերին սեփական նախաձեռնությամբ Հանրապետականն արել է առավելագույնը, հրապարակավ հայտարարելով, որ ստեղծված ծանր իրավիճակում դրանից բացի, պատրաստ է լծվել ցանկացած խնդրի լուծման, որ իշխանությունների կողմից կդրվի կուսակցության առջև:
Փորձել ենք աշխատանքային կապեր հաստատել տարբեր պատկան մարմինների հետ` առաջացած կարիքները ճիշտ գնահատելու և նպատակային աջակցություն ցուցաբերելու համար։
Ավաղ, այդ փորձերը միշտ չէ, որ արդյունավետ են եղել, և մենք սկսեցինք աշխատել ու առ այսօր աշխատում ենք դարձյալ սեփական նախաձեռնություններով:
Ցավոք, պատերազմի առաջին օրերին ստեղծված ազգային համերաշխության մթնոլորտը ստվերվեց այսպես կոչված` «դավաճանների» մասին վարչապետի և ԱՀ նախագահի հայտարարություններով, ռազմական դրության պայմաններում ԶԼՄ-ների նկատմամբ օրենքի սելեկտիվ կիրառմամբ, անպատիժ կերպով սոցցանցերում և առանձին լրատվամիջոցներում վերսկսած նպատակային ատելության պառակտիչ քարոզի թողտվությամբ, նոր քրեական գործերով, խուզարկումներով, սպառնալիքներով:
Ամփոփելով վերոհիշյալ հանգամանքներն ու փաստերը՝ լիազորված եմ պաշտոնապես հայտարարելու, որ
1. Ստեղծված իրավիճակի ողջ պատասխանատվությունն ընկած է Հայաստանի և Արցախի գործող ղեկավարության վրա։
2. Անկախ այդ հանգամանքից՝ Հանրապետականը պատրաստ է անելու առավելագույնը մեր Հայրենիքը՝ Հայաստանն ու Արցախը, առկա ծանր վիճակից դուրս բերելու, մեր ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու համար»։
ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանով։ 12.10.2020թ.: Երևան, ՀՀ Կառավարություն»։
Հ.Գ. Ելույթս ընթերցելուց հետո Նիկոլ Փաշինյանին ասել եմ, որ դիմի և նույնիսկ խնդրի ՌԴ նախագահին պատերազմը կանգնեցնելու կոչով։
Հետագայում տեղեկացանք, որ հոկտեմբերի 19-ին ոչ թե ՀՀ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անձը, այլ Վ.Պուտինն է առաջարկել դադարեցնել պատերազմը։
Սակայն ապագա կապիտուլյացիայի սիմվոլը չի համաձայնվել այդ առաջարկին, որի հետևանքով մենք ունեցել ենք նորանոր տարածքային կորուստներ՝ ներառյալ Շուշին և հազարավոր զոհեր:
Ավելին. ինչպես մի քանի տարի առաջ գաղտնազերծել է ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը, ես Նիկոլ Փաշինյանին ասել եմ՝ «նախորդ իշխանությունը ձեզ թողել է 2 հայկական պետություն ու այդ թվում 12.000 կմ² տարածք ունեցող Արցախի Հանրապետություն։

Эдуард Шармазанов: Нельзя было узнавать историю многолетнего переговорного процесса от Алиева
Представитель Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА), бывший вице-спикер парламента РА Эдуард Шармазанов опубликовал текст своего выступления на состоявшейся 12 октября 2020 года встрече Никола Пашиняна с представителями внепарламентских сил:
«С первых дней смены власти Республиканская партия Армении многократно поднимала вопрос о грубых ошибках, допущенных властями Республики Армения и Республики Арцах в переговорном процессе по Арцахской проблеме – во внешней политике и политике безопасности.
Мы предупреждали, что нельзя отказываться от достигнутых в переговорном процессе Мадридских принципов, нельзя аннулировать договоренности, достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге, нельзя выдвигать предварительные условия сопредседателям Минской группы ОБСЕ, нельзя делать эмоциональные и непродуманные публичные заявления, нельзя обнулять все переговорное наследие и заявлять о начале процесса с новой точки, нельзя создавать необоснованную напряженность в отношениях с нашим стратегическим союзником – Российской Федерацией.
Нельзя доверять врагу больше, чем своему политическому оппоненту.
Нельзя узнавать историю многолетнего переговорного процесса от Алиева.
Однако в ответ на эту аргументированную и продиктованную государственными интересами критику мы получали необоснованные уголовные дела, пропаганду ненависти и проводимую на государственном уровне политику раскола общества.
Независимо от этих обстоятельств, с первого дня возобновления азербайджано-турецкой агрессии против Арцаха РПА официально объявила о заморозке внутриполитической повестки, призвала к национальному единству и консолидации и встала рядом с армией и двумя армянскими республиками всеми своими возможностями.
В эти дни по собственной инициативе Республиканская партия сделала все возможное, публично заявив, что в сложившейся тяжелой ситуации, помимо этого, готова подключиться к решению любой задачи, которую перед ней поставят власти.
Мы предприняли попытки наладить рабочие связи с различными государственными структурами, чтобы объективно оценить возникшие потребности и оказать целевую поддержку.
К сожалению, эти попытки далеко не всегда были эффективными, и мы начали работать по собственной инициативе – и продолжаем это делать до сих пор.
Увы, сложившаяся в первые дни войны атмосфера национального согласия была омрачена заявлениями премьер-министра и президента Арцаха о так называемых „предателях”, селективным применением закона в отношении СМИ в условиях военного положения, попустительством по отношению к возобновившейся безнаказанно в социальных сетях и отдельных СМИ целенаправленной пропаганде раскола и ненависти, новыми уголовными делами, обысками и угрозами.
Подытоживая вышеуказанные факты и обстоятельства, уполномочен официально заявить:
1. Вся ответственность за сложившуюся ситуацию лежит на действующем руководстве Армении и Арцаха.
2. Несмотря на это, Республиканская партия готова сделать все возможное, чтобы вывести нашу Родину – Армению и Арцах – из нынешнего тяжелого положения и обеспечить безопасность нашего народа».
«После прочтения текста своего выступления я сказал Николу Пашиняну, чтобы он обратился и даже попросил президента РФ выступить с призывом остановить войну.
В дальнейшем мы узнали, что 19 октября с предложением остановить войну выступил не занимающий пост премьер-министра РА человек, а Владимир Путин.
Однако будущий символ капитуляции не согласился на это предложение, в результате чего мы понесли новые территориальные потери, включая Шуши, дали тысячи жертв.
Более того, как несколько лет спустя раскрыл представитель АРФД Ишхан Сагателян, я сказал Пашиняну следующее:
„Предыдущая власть оставила вам две армянские республики и Республику Арцах с территорией в 12 000 км².