Եթե մարդը չի հայտարարագրել, դեմ է եղել, ստացվում է, որ ինքնաշխատ հայտարարագրերի պատասխանատուն ՊԵԿ-ն է լինելու. Նաիրի Սարգսյան
16:08 08/10/2025
ԱԺ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ՔՊ-ակ նախագահ Բաբկեն Թունյանը հայտարարեց, որ չեղաչկվելու են եկամտի համընդհանուր հայտարարգիր չներկայացնելու համար նոյեմբերի 1-ից նախատեսված տույժերի կիրառումը և մտցնելու են եկամտի հայտարարագրման պարզեցված համակարգ, ըստ որի ՊԵԿ-ն իր մոտ եղած տվյալների հիման վրա, ինքնաշխատ եղանակով է քաղաքացու փոխարեն հայտարարագրերը լրացնելու։ «Հայաստանը ես եմ» նախաձեռնության ղեկավար Նաիրի Սարգսյանը տեսաուղերձում շնորհավորեց հայտարարագրումը բոյկոտող մոտ 740 հազար քաղաքացիներին փոքր հաղթանակի  առիթով և իշխանությունների այդ  հայտարարությունը հետքայլ համարեց։ Panorama.am-ը  Նաիրի Սարգսյանից հետաքրքրվեց, թե ինքնաշխատ եղանակով ՊԵԿ-ի կողմից հայտարարագրերի ներկայացումն արդյո՞ք ռիսկեր չի պարունակում սովորական քաղաքացու համար և արդյոք չի աղճատում հայտարարագիր տալու ինստիտուտի սկզբունքները։
Ն. Սարգսյան-Իհարկե խաթարում են եկամտի հայտարարագիր տալու տրամաբանությունը։ Մենք առայժմ չենք անդրադառնում այդ սցենարին, որովհետև սրանց հայտարարություններն ու ընդունած իրավական ակտերն իրարից միշտ տարբերվում են։ Իշխանության ներկայացուցիչները բազմաթիվ անգամ ապացուցել են, որ նույնիսկ օրենք կարդալ չգիտեն, այսինքը՝ սխալ են մեկնաբանում։ Դրա համար մենք չենք անդրադառնում։
Հերթական հետքայլն արձանագրում ենք՝ շարժվում առաջ մինչև հրապարակեն փաստաթուղթը։
Ինչն է այստեղ վտանգը։ Հարկատուների հարկերի ինքնահայտարարագրման ինստիուտն են ոչնչացնում, որովհետեև հարկատուն ինքն է իր հարկերը հայտարարագրում և որոշում։ Ինչ է նշանակում, եթե դու չես հայտարարագրել, չես մտել, փոփոխություն չես արել, ապա համարվում է օրենքի ուժով հայտարարագրված։ Հետևաբար, այստեղ պատասխանատվության խնդիր է առաջանում։ Եթե մարդը չի հայտարարագրել, դեմ է եղել դրան, դուրս է գալիս, որ պատասխանատվությունը ՊԵԿ-ն է ստանձնում, ինչի իրավունքը այդ կառույցը չունի։ Նկատի ունեմ քաղաքացիների փոխարեն հայտարարագրելը։ Այդ դեպքում պատասխանատվությունը ՊԵԿ-ն է կրում, որովհետև, ըստ էության, հայտարարատուն է պատասխանատվության ենթարկվողը։
Այստեղ անորոշությունն ու անլրջությունն այնքան շատ է, որ դրանց մանրակրկիտ անդրադառնալու ենք հենց փաստաթուղթը հրապարակվի, և կարծում եմ, որ այն վաղը, մյուս օրը կհրապարակվի։
Panorama.am -Մենք գիտենք գործող իշխանությունների գործելաոճը։ Հնարավո՞ր է, որ ՊԵԿ-ի կողմից ինքնաշխատ լրացված հայտարարագրերի համար էլ քաղաքացուն պատասխանատվության ենթարկեն։
Ն.Սարգսյան-Չի կարող նման բան լինել։ Եթե քաղաքացին չի ներկայացրել հայտարարգիրը, չեն կարող պատասխանատվության ենթարկել։ ՊԵԿ-ի անլրջությունը նույնիսկ այստեղ է երևում։Նրանք նույնիսկ իրենց այս պատասխանատվության ինստիտուտին ուշադրություն չեն դարձրել։

Не содержит ли автоматическая подача деклараций риски для рядовых граждан? Ответил Наири Саркисян
Зампредседателя Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по экономическим вопросам Бабкен Тунян в видеообращении 6 октября рассказал о готовящихся существенных изменениях в системе декларирования доходов физических лиц.
«Предлагается изменить действующую логику. Суть в том, что если гражданину нечего добавить к информации, уже имеющейся у Комитета государственных доходов (КГД) – о заработной плате или других доходах, – то он может даже не заходить на платформу. По истечении установленного срока, 1 ноября 2025 года, если гражданин не вошел в систему и не подтвердил декларацию, она все равно будет считаться заполненной и поданной на основе данных КГД. Таким образом, никакой ответственности за непредставление декларации не наступит», – отметил Тунян.
Руководитель гражданской инициативы «Армения – это я» Наири Саркисян в видеообращении поздравил около 740 тысяч бойкотировавших подачу деклараций граждан с маленькой победой, а заявление властей назвал шагом назад.
Корреспондент Panorama.am поинтересовался у Наири Саркисяна, не содержит ли автоматическая подача КГД деклараций риски для рядовых граждан и не подрывает ли принципы института декларирования доходов.
«Конечно, это разрушает логику самого процесса представления деклараций о доходах. Мы пока не затрагиваем этот сценарий, поскольку заявления этих властей и принятые ими правовые акты всегда расходятся. Представители власти не раз доказывали, что даже не умеют читать законы, то есть неверно их трактуют. Поэтому мы к этому пока не обращаемся.
Фиксируем, что власти в очередной раз отступили, двигаемся дальше, пока они не опубликуют документ.
В чем здесь опасность? Они разрушают институт самостоятельного декларирования налогов налогоплательщиками. Налогоплательщик должен самостоятельно декларировать свои доходы и сам принимать решение.
Что значит декларация считается поданной в силу закона, если гражданин не зашел в систему и ничего не изменил? Следовательно, здесь возникает проблема ответственности. Если человек не декларировал, был против, то получается, что ответственность берет на себя Комитет государственных доходов. Но у этой структуры нет на это права. Я имею в виду декларирование вместо граждан. В этом случае ответственность несет Комитет государственных доходов, потому что, по сути, ответственность несет декларант», – подчеркнул Саркисян.
«Здесь столько неопределенности и легкомыслия, что мы подробно на этом остановимся, как только документ будет опубликован, а я думаю, что он будет опубликован завтра-послезавтра», – указал он.
В ответ на вопрос, не может ли получится так, что и за декларации, автоматически заполненные Комитетом государственных доходов, все же ответственность будут перекладывать на граждан, Н. Саркисян указал:
«Такого быть не может. Если человек не представил декларацию сам, он не может быть привлечен к ответственности. Несерьезность КГД заметна и здесь.  Они не обратили внимания даже на этот институт своей ответственности».