Ալիևը փաստ է ստեղծում, Փաշինյանը շարունակում է պատրանքներ վաճառել. Քաղաքագետ
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Գաբալայում կայացած Թյուրքալեզու պետությունների գագաթնաժողովում հայտարարել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքի բացումը Վաշինգտոնյան գագաթնաժողովի կարևորագույն արդյունքներից մեկն էր»։ Գագաթնաժողովից հետո ընդունված Գաբալայի հռչակագրում նույնպես ամրագրված է նույն ձևակերպումը՝ որպես տարածաշրջանային համագործակցության առանցքային բաղադրիչ։ Մինչ Բաքուն փաստացի հայտարարում է, որ միջանցքի գաղափարը իրագործված համաձայնություն է, Հայաստանի վարչապետի խոսնակը փորձում է համոզել հանրությանը, թե Ալիևի խոսքերը «չեն վերաբերում ՀՀ տարածքին»»,-գրում է քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը։
«Այս արձագանքը ոչ թե հստակ քաղաքական դիրքորոշում է, այլ փորձ՝ պատրանք ստեղծել, թե ամեն ինչ կարելի է բացատրել «յուրովի»։ Սա déjà vu է։ Նույն սխալը տեսել ենք 2020-ին, երբ Փաշինյանը փորձում էր հավատացնել, թե նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետը չի նշանակում ռուսական վերահսկողություն։ Այդ ինքնախաբեությունն ավարտվեց Արցախի կործանմամբ։ Այսօր նույն սխեման կրկնվում է։ Փաշինյանը կրկին փորձում է սեփական մեկնաբանությամբ ներկայացնել միջազգային փաստաթուղթը՝ այս անգամ՝ Վաշինգտոնի հռչակագիրը։ Սակայն պատմությունը չի ներում նման «քմահաճություն»: Այն, ինչ ներկայումս ներկայացվում է որպես «տրանսպորտային նախագիծ» կամ «խաղաղության ուղի», վաղը կարող է դառնալ Հայաստանի ինքնիշխանության հերթական խաթարում։ Այս իրավիճակում իշխանության լռությունը կամ պատրանքային մեկնաբանությունները այլևս չեն կարող համարվել դիվանագիտական զսպվածություն․ դա քաղաքական անպատասխանատվություն է, որը հարվածում է պետության ինքնիշխան հիմքերին»։

Политолог: Алиев создает факты, Пашинян продолжает продавать иллюзии
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в своем выступлении на 12-м саммите Совета глав государств Организации тюркских государств (ОТГ) заявил, что «еще одним важным итогом Вашингтонского саммита стало открытие Зангезурского коридора». В принятой по итогам 12-го саммита Организации тюркских государств Габалинской декларации также закреплена эта формулировка – как ключевой элемент регионального сотрудничества.
В этой связи политолог Сурен Суренянц пишет: «Пока Баку фактически заявляет, что идея коридора – воплощенное в жизнь соглашение, пресс-секретарь премьер-министра Армении пытается убедить общественность, будто  слова Алиева „не касаются территории РА”».
«Эта реакция – не четкая политическая позиция, а попытка создать иллюзию, будто все можно объяснить „по-своему”. Это déjà vu. Ту же ошибку мы видели в 2020 году, когда Пашинян пытался убедить, что пункт 9 заявления от 9 ноября не означает российского контроля. Этот самообман закончился утратой Арцаха. Сегодня та же схема повторяется. Пашинян снова пытается представить международный документ в собственной трактовке – на этот раз Декларацию, подписанную в Вашингтоне.
Однако история не прощает такие „капризы”. То, что сейчас представляется как „транспортный проект” или „путь мира”, завтра может стать очередным нарушением суверенитета Армении. В этой ситуации молчание власти или иллюзорные трактовки больше не могут считаться дипломатической сдержанностью – это политическая безответственность, которая наносит удар по основам суверенитета государства», – подчеркивает Суренянц.