Հայաստանցիներն իրենց երեխաների անունն էլ Նիկոլ չեն դնում
Հայաստանում 2018 թվականին Նիկոլ Փաշինյանի իրականացրած իշխանափոխությունից հետո, երբ հասարակության մի ստվար զանգված դեռ ոգևորված ու հույսով լի էր՝ «երկրում վիճակ է փոխվելու», իրենց նորածին երեխաներին սկսեցին տալ «Նիկոլ» անունը։  Միայն 2018 թվականին 13 նորածնի կոչել են Նիկոլ։ Այս միտումը հաջորդ տարիներին էականորեն նվազել է, արդյունքում այս տարվա առաջին կիսամյակում որևէ մեկը չի ցանկացել իր որդին կրի այդ անունը։
Panorama.am-ին Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեից տրված տվյալների համաձայն, վերջին 8 տարիներին 35 երեխայի անվանակոչել են Նիկոլ։
ՀՀ վիճակագրության պետական խորհրդի անդամ Վ. Արևշատյանի կողմից ներկայացված՝  2017թ.-ից մինչև 2025թ. I կիսամյակն ընկած ժամանակահատվածում ծնվածների շրջանում Նիկոլ անունով երեխաների թվաքանակը՝ աղյուսակով՝
մարդ
Անուն
Տարի/ժամանակահատված
2017թ.
2018թ.
2019թ.
2020թ.
2021թ.
2022թ.
2023թ.
2024թ.
2025թ. հունվար-հունիս
Նիկոլ
13
1
0
Վիճակագրության համար աղբյուր է հանդիսացել՝  ՀՀ արդարադատության նախարարության քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման գործակալության քաղաքացիական կացության ակտերի ռեգիստրը։
Panorama.am-ը նաև հետաքրքրվել էր, թե այս տարի Նիկոլ անունով քանի՞ երեխա է հաճախել դպրոց։ Կոմիտեից  հայտնեցին, որ  Ծրագրերի շրջանակում Արմստատը հայցվող մանրամասնեցմամբ տեղեկությունների չի տիրապետում. «Միաժամանակ, հաշվի առնելով այն, որ հանրակրթության ոլորտի տեղեկությունների վարչական հաշվառման գործառույթն իրականացվում է Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի (ԿՏԱԿ) կողմից, առաջարկվում է հայցվող տեղեկությունների հնարավոր ստացման նպատակով դիմել նաև ԿՏԱԿ-ին։

Жители Армении больше не называют своих сыновей Николом
После осуществленной Николом Пашиняном смены власти в Армении в 2018 году, когда весомая часть общества была еще полна энтузиазма и надежд на перемены в стране, новорожденных мальчиков начали называть именем Никол.
Только в 2018 году именем Никол назвали 13 младенцев. Однако в последующие годы эта тенденция существенно снизилась, и в первом полугодии 2025 года ни один родитель не выбрал это имя для своего сына.
Согласно данным, предоставленным Статистическим комитетом Армении порталу Panorama.am, за последние 8 лет имя Никол было дано 25 детям.
Представленные членом Государственного совета по статистике Республики Армения Варданом Аревшатяном данные о числе детей, названных Николом в период с 2017 года по первое полугодие 2025 года, в виде таблицы:
Источник данных: реестр записей актов гражданского состояния Агентства регистрации актов гражданского состояния Аппарата Министерства юстиции Республики Армения.
Портал Panorama.am также поинтересовался, сколько детей с именем Никол посещают школы в этом году. В Статистическом комитете сообщили, что в рамках программ Армстат не располагает детализированной информацией по этому вопросу. При этом было отмечено, что административный учет данных в сфере общего образования осуществляется Национальным центром образовательных технологий МОНКС РА, и для получения запрашиваемой информации рекомендовано обратиться и в этот центр.