Իրավապահ համակարգի փլուզումը վերածվել է ազգային անվտանգության սպառնալիքի. Սուրենյանց
«Ամեն կրակոց, ամեն քաղաքացի ի վերջո զգում է, որ դա կրակել են իրա վրա», – Քննչական կոմիտեում ունեցած ելույթում հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ փորձելով հասկանալ՝ «ի՞նչն այնպես չեն անում», որ Հայաստանում հանցավորության մակարդակը շարունակ աճում է։
Քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը, արձագանքելով այս հարցին, գրում է.
«Պատասխանը, սակայն, պարզ է և սկսվում է հենց գործող իշխանությունից․
1. Իրավապահ մարմինները այլևս օրենքի պահպանման գործիք չեն։ Դրանք վերածվել են քաղաքական իշխանության սպասարկուների։ Ոստիկանությունն ու քննիչներն ավելի շատ զբաղված են ընդդիմադիրների դեմ քաղաքական պատվեր կատարելով, քան՝ քաղաքացիների անվտանգությամբ։ Այս պայմաններում հանցագործները զգում են անպատժելիություն և գործում առավել ինքնավստահ։
2. Դիլետանտիզմն ու ոչ-մասնագիտական մոտեցումները խաթարում են համակարգը ներսից։ Քննչական և ուժային կառույցներում նշանակումները կատարվում են ոչ թե փորձառության ու գիտելիքի, այլ՝ քաղաքական լոյալության հիմքով։ Արդյունքում համակարգը գործում է ոչ արդյունավետ:
3.  Օրենքի հանդեպ հարգանքը խաթարվում է հենց վերևից։ Երբ իշխանությունն ինքը խախտում է Սահմանադրությունը կամ շրջանցում օրենքները, հասարակությունը սկսում է դա ընկալել որպես նորմ։ Եթե պետության վերնախավում անպատժելիությունն ընդունված է, ապա փողոցում հանցավորությունն այլևս չի ընկալվում որպես բացառություն։
4. Սոցիալական ճգնաժամը հող է ստեղծում քրեական մթնոլորտի աճի համար։ Աշխատանքի պակասը, աղքատությունը, անարդար բաշխվածությունը և անհուսությունը մարդկանց մղում են հանցավոր վարքի՝ այն համարելով որպես գոյատևման միջոց։
Այսօր Հայաստանը կանգնած է վտանգավոր շեմի առաջ․ իրավապահ համակարգի մասնատումն ու փլուզումը այլևս պարզապես կառավարման ձախողում չեն․ դրանք վերածվել են ազգային անվտանգության ուղիղ սպառնալիքի։
Երբ պետությունը չի կարողանում պաշտպանել իր քաղաքացիների կյանքը, հասարակական անվտանգությունը և օրինականությունը, վտանգվում է ոչ միայն հասարակական կարգը, այլև պետության ինքնիշխանությունն ու կենսունակությունը։
Փաշինյանի հարցին՝ «ի՞նչն այնպես չեն անում», պատասխանը պարզ ու անխուսափելի է․ պետությունը չի կատարում իր ամենաառանցքային պարտականությունը՝ պաշտպանել իր քաղաքացիներին և վերականգնել օրենքի գերակայությունը»։

Сурен Суренянц: Крах правоохранительной системы превратился в угрозу национальной безопасности
«Каждый выстрел, в конечном итоге, каждый гражданин ощущает так, словно стреляли в него», – заявил Никол Пашинян на торжественном заседании по случаю Дня сотрудника Следственного комитета Республики Армения, пытаясь понять, «что они делают не так», что уровень преступности в Армении постоянно растет.
Политолог Сурен Суренянц, отвечая на данный вопрос, пишет:
«Ответ, однако, прост, и начинать нужно с самой власти:
1. Правоохранительные органы более не являются инструментами поддержания закона. Они превратились в обслугу политической власти. Полиция и следователи больше заняты исполнением политических заказов против оппозиционеров, чем обеспечением безопасности граждан. В этих условиях преступники чувствуют атмосферу безнаказанности и действуют увереннее.
2. Дилетантизм и непрофессиональные подходы подрывают систему изнутри. Назначения в следственных и силовых структурах производятся не на основе опыта и знаний, а на основе политической лояльности. В результате система работает неэффективно.
3. Уважение к закону подрывается именно сверху. Когда сама власть нарушает Конституцию или обходит законы, общество начинает воспринимать это как норму. Если безнаказанность принята у государственной элиты, то уличная преступность перестает восприниматься как исключение.
4. Социальный кризис создает почву для нагнетания криминальной атмосферы. Безработица, нищета, несправедливое распределение и безысходность толкают людей на преступное поведение, они считают его способом выживания.
Сегодня Армения на опасном пороге: фрагментация и крах правоохранительной системы – уже не просто провал управления, они стали прямой угрозой национальной безопасности.
Когда государство не может защищать жизнь своих граждан, общественную безопасность и законность, под угрозой оказывается не только общественный порядок, но и суверенитет и жизнеспособность государства.
На вопрос Пашиняна о том, «что они делают не так», ответ прост и неизбежен: государство не выполняет свою ключевую обязанность – защищать своих граждан и восстанавливать верховенство закона».