Ո՞վ է Հյուսիս-Հարավի կառուցմանը խոչընդոտող հողի սեփականատերը, ի՞նչ կապ ունի նա Արամ Սարգսյանի կուսակցության հետ
Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու կառուցման համար Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Շերամի փողոցում գտնվող հողի սեփականատիրոջ պահանջների պատճառով ճանապարհի այդ հատվածը մնացել է անսարք, ինչը պատճառ է դարձել մշտական խցանումների, վթարների, ի վերջո միջպետական նշանակության այդ ճանապարհի չշահագործման։
Panorama.am-ը խնդրի վերաբերյալ նախորդ հրապարակումներում տեղեկացրել է, որ հողի սեփականատերը դիմել է դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել ք․ Երևան Շերամի 34/1 հասցեի նկատմամբ սեփականության մասով գերակա շահ ճանաչելու մասին բոլոր իրավական փաստաթղթերը։ Այսօր այդ գործով հերթական նիստն էր, որը հետաձգվել է։ Դատարանի որոշմամաբ այդ հատվածում որևէ շինարարություն արգելվում է։ Ի դեպ, հայցվոր կողմը դեմ է, որ նիստերը լուսաբանվեն։
Խնդրի մասին երկու անգամ բարձրաձայնել է Նիկոլ Փաշինյանի նախկին օգնական Նաիրի Սարգսյանը, որը ՔՊ-ական պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի եղբայրն է։ Ն. Սարգսյանի գրառումների ներքո հասարակական ակտիվիստ Արթուր Չախոյանը պարբերաբար գրում է, որ Սարգսյանը չի բացահայտում իրականությունն ամբողջությամբ։
Ո՞րն է իրականությունը։ Ի՞նչի մասին է լռում Ն. Սարգսյանը։
«Իմ գնահատմամբ, այդ գործը քննվում է կողմնակալ կերպով։ Ինչ վերաբերում է ճշմարտությանը, ապա հողատարածքի սեփականատերը՝ Արշակ Արշակյանը հանդիսանում է «Մենք» դաշինքի ցուցակով առաջադրված թեկնածու, որի մաս է կազմել Արամ Սարգսյանի գլխավորած «Հանրապետություն» կուսակցությունը։ Բացի այդ, Արշակ Արշակյանի ազգակիցը՝ Կարեն Հակոբյանը Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմի քարտուղարի ժամանակավոր պաշտոնակատարն է։ Նրանք միասին ունեն լուսանկարներ այդ հողամասում։ Արշակյանը լուսանկարներ ունի նաև ՔՊ-ական մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ»,-Panoarama.am-ի հետ զրույցում մանրամասներ հայտնեց Արթուր Չախոյանը՝ հիշեցնելով, որ այսօր Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ղեկավարը Ռոմիկ Մխիթարյանն է «Հանրապետություն» կուսակցությունից։
Սոցցանցերի տարբեր էջերում հրապարակած լուսանկարներում Չախոյանը ֆիքսել է, որ 2023թ. Երևանի ավագանու ընտրությունների քարոզարշավին Ա. Արշակյանը մասնակցել է ՔՊ թեկնածուի՝ Տիգրան Ավինյանի քարոզարշավին այն պահին, երբ Տիգրան Ավինյանը հենց այդ ճանապարհի իրենց հողամասը քանդում էր։
«Ստացվում է, որ դա ՔՊ-ի հողամասն է, և իրենք փորձում են պետությունից էլ ավելի շատ գումար գանձեն։ Մեկ այլ հանգամանք։ Ես նշել եմ, որ նրանք այնքան լծակներ ունեն, որ կարողացել են Կադաստրի կոմիտեին սխալ հանել, փոխել են հողամասի նշանակությունն ու կարողացել են բարձրացնել հողի գինը։ Ստացվում է, որ այդքան տարի հարկ են վճարել ու չեն տեսել, որ հողի նշանակությունը սխալ է, մեկ էլ պատահականորեն պարզվել է, որ Կադաստրի կոմիտեն սխալմունք է թույլ տվել ու փոխել են հողի նշանակությունը»,-ասաց Չախոյանը։
Զրույցի ավարտին Չախոյանն արձանագրեց, որ հողի սեփականատերը ֆեյսբուքյան իր էջից հեռացրել է ՔՊ-ականների, Կարեն Հակոբյանի հետ լուսանկարները։ Սակայն հասարակական գործիչը հասցրել է դրանք արխիվացնել։

Кто владелец участка, мешающего строительству трассы «Север-Юг», и какое отношение он имеет к партии Арама Саргсяна?
15:23 11/10/2025
В контексте строительства автомагистрали «Север-Юг» из-за требований владельца земельного участка, расположенного на улице Шерама административном районе Малатия-Себастия Еревана, этот отрезок дороги остается неблагоустроенной, что приводит к постоянным заторам, авариям и фактически препятствует эксплуатации магистрали государственного значения.
Как ранее сообщал портал Panorama.am, владелец участка обратился в суд с требованием аннулировать все правовые документы, касающиеся признания участка по адресу г. Ереван, ул. Шерама, 34/1  высшим общественным интересом по части собственности. 10 октября по данному делу должно было состояться очередное заседание, однако оно было отложено. Согласно решению суда, проведение каких-либо строительных работ на данном участке запрещено. Примечательно, что истец выступает против освещения судебных заседаний в СМИ
На проблему дважды обращал внимание бывший помощник премьер-министра РА Никола Пашиняна – Наири Саркисян, брат депутата парламента от фракции партии «Гражданский договор» Айка Саркисяна. В комментариях под его публикациями общественный активист Артур Чахоян неоднократно писал, что Саркисян умалчивает о важных деталях.
Так, какова же реальность? О чем молчит Наири Саркисян?
«По моей оценке, это дело рассматривается предвзято. Что касается правды, то владелец земельного участка – Аршак Аршакян – является кандидатом, выдвинутым по списку блока «Мы», в который входила партия «Республика», возглавляемая Арамом Саргсяном.
Кроме того, родственник Аршака Аршакяна – Карен Акопян – временно исполняющий обязанности секретаря аппарата руководителя административного района Малатия-Себастия. У них есть совместные фотографии на этом земельном участке. У Аршакяна также есть фото с рядом высокопоставленных представителей партии “Гражданский договор”», – рассказал в беседе с корреспондентом Panorama.am Артур Чахоян, напомнив, что в настоящее время главой административного района Малатия-Себастия является Ромик Мхитарян, который представляет партию «Республика».
Изучив опубликованные на различных страницах в соцсетях фотографии, Чахоян зафиксировал, что во время предвыборной кампании на выборах в Совет старейшин Еревана 2023 года А. Аршакян принимал участие в агиткампании кандидата от партии «Гражданский договор» Тиграна Авиняна – именно в тот период, когда по распоряжению Авиняна демонтировали принадлежащий им земельный участок, через который должна проходить дорога.
«Получается, что это земельный участок партии “Гражданский договор”, и они пытаются просто получить от государства еще больше средств. Есть и другой момент. Я отмечал, что они располагают такими рычагами, что смогли признать данные Комитета кадастра РА ошибочными, изменить целевое назначение участка и тем самым повысить его стоимость. Получается, что столько лет они исправно платили налоги и не замечали, что назначение земли указано неверно, а потом вдруг “случайно” выяснилось, что Комитет кадастра допустил ошибку – и назначение участка изменили», – заявил Чахоян.
В конце беседы с корреспондентом Panorama.am Чахоян отметил, что владелец участка удалил со своей страницы в Facebook фотографии с представителями партии «Гражданский договор», в том числе с Кареном Акопяном. Однако, по словам общественного деятеля, он успел сохранить их в архиве.