Կրակոցներ Աբովյանում. Կան նաև վիրավորներ
Այսօր՝ հոկտեմբերի 11-ին, վիճաբանություն, ծեծկտուք է տեղի ունեցել և կրակոցներ են հնչել Կոտայքի մարզում:  Ժամը 01:00-ի սահմաններում ՀՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության համայնքային ոստիկանության գլխավոր վարչության Կոտայքի բաժնում օպերատիվ տեղեկություններ են ստացվել, որ Աբովյան քաղաքի՝ ժողովրդին հայտնի Կինոյի շենքի խաչմերուկում կրակոցներ են հնչել:
Shamshyan.com-ի փոխանցմամբ, տեղում պարզվել է, որ ստացված օպերատիվ տեղեկությունը հավաստի է և ժամը 01:30-ի սահմաններում «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնից ոստիկանության Կոտայքի բաժին ահազանգ է ստացվել որ «կրծքավանդակի և աջ բազկի շրջանում հրազենային վնասվածք» ախտորոշմամբ իրենց մոտ է տեղափոխվել մի քաղաքացի: Հիվանդանոց մեկնած Կոտայքի բաժնի և Կոտայքի մարզի քրեական ոստիկանության օպերները պարզվել են, որ վիրավորը Կոտայքի մարզի բնակիչ 29-ամյա Խանամիր Հ.-ն է:
Բժիշկները իրավապահներին հայտնել են, որ վիրավորը գտնվում է վիրահատարանում և ի վիճակի չէ կատարվածի մասին բացատրություն տալ:
Ժամեր անց «Աբովյան» բժշկական կենտրոնից ահազանգ է ստացվում ոստիկանության Կոտայքի բաժին և հայտնում են, որ «որովայնի առաջային պատի կտրած-ծակած վերք» ախտորոշմամբ իրենց մոտ է տեղափոխվել մի քաղաքացի:  «Աբովյան» բժշկական կենտրոն մեկնած իրավապահները պարզում են, որ վիրավորը Կոտայքի մարզի բնակիչ 34-ամյա Անդրանիկ Վ.-ն է:  Մինչ իրավապահները հիվանդանոցում էին, նույն հիվանդանոցից հերթական ահազանգն է ստացվում, որ «գոտկային ձախ կեսի կտրած-ծակած վերքեր» ախտորոշմամբ ևս 1 հոգի տեղափոխվել է իրենց մոտ: Քրեական և համայնքային ոստիկանները պարզում են, որ վիրավորը Կոտայքի մարզի բնակիչ 39-ամյա Վահե Վ.-ն է:
Բժիշկները իրավապահներին հայտնում են, որ նշված անձինք գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում և վիրահատարանում են, ի վիճակի չեն կատարվածի մասին բացատրություն տալ:
Տեղում համայնքային և քրեական ոստիկանները, հետո ահազանգով դեպքի վայր ժամանած քննիչները տաք հետքերով պարզել են, որ նույն օրը՝ ժամը 00:30-ից 01:00-ն ընկած ժամանակահատվածում Աբովյան քաղաքի Հանրապետության 20 շենքին հարակից տարածքում ինքնությունը դեռևս չպարզված մի խումբ անձիք հասարակության նկատմամբ բացահայտ արհամարհական վերաբերմունք ցուցաբերելով և խախտելով բնակիչների անդորրը, վիճաբանել են միմյանց հետ, որի ժամանակ հնչել են հայհոյանքներ և կրակոցներ, ինչից հետո նշված անձինք մարմնական վնասվածքներ են ստացել և տեղափոխվել հիվանդանոց:   Հաշվի առնելով հանցագործության վտանգավորության աստիճանը, դեպքի վայր են ժամանել նաև Կոտայքի մարզի 3 դատախազները:
Դեպքի փաստով Կոտայքի մարզային քննչական վարչության պետ Հ. Չալաբյանի որոշմամբ ստեղծվել է քննչական խումբ և խմբի ղեկավարի որոշմամբ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Դեպքի վայրում իրավապահները հայտնաբերել են արնանման հետքեր, կրակված պարկուճներ, դանակ, թզբեհ, բջջային հեռախոս: Տեղում աշխատել է նաև ՀՀ քննչական կոմիտեի փորձաքրեագետը:
Ֆոտոլրագրողի տեղեկություններով՝ քրեական և համայնքային ոստիկաններն ու քննիչները տաք հետքերով հանցագործությունը կարելի է ասել բացահայտել են և հայտնաբերել նաև հանցագործության գործիք ատրճանակը:

Ночная разборка в Абовяне: трое госпитализированы с огнестрельными и ножевыми ранениями
Сегодня ночью в городе Абовян Котайкской области Армении ссора переросла в драку, прозвучали выстрелы. Портал Shamshyan.com приводит подробности.
Согласно информации, около 01:00 в отдел Котайка Главного управления общинной полиции Полиции МВД РА поступили оперативные данные о том, что на известном в народе как перекресток Дома кино участке в городе Абовян прозвучали выстрелы.
На месте была установлена ​​достоверность полученной оперативной информации, и около 01:30 из медицинского центра «Сурб Григор Лусаворич» (Святой Григорий Просветитель) в отдел полиции  Котайка поступил сигнал о госпитализации пострадавшего с огнестрельным ранением в грудь и правую руку.
Прибывшие в больницу оперативники установили, что пострадавший – 29-летний житель Котайкской области Ханамир А.
Врачи сообщили сотрудникам правоохранительных органов, что пострадавший находится в операционной и не может дать объяснений по инциденту.
Несколько часов спустя в отдел полиции  Котайка поступил звонок из  медицинского центра «Абовян» о том, что к ним доставлен гражданин с колото-резаной  раной передней брюшной стенки.
Прибывшие в  медицинский центр «Абовян» сотрудники правоохранительных органов установили, что пострадавший – 34-летний житель Котайкской области  Андраник В.
Пока правоохранители находились в больнице, оттуда же поступил звонок о том, что к ним поступил еще один человек с колото-резаными ранами в пояснице. Полицейские установили, что пострадавший – 39-летний житель Котайкской области Ваге В.
Врачи сообщили силовикам, что состояние пострадавших оценивается как крайне тяжелое, они находятся в операционной и не в состоянии давать показания.
По горячим следам правоохранители установили, что в тот же день, в промежутке между 00:30 и 01:00, на территории, прилегающей к зданию на улице Анрапетутян, 20 в городе Абовян, группа неустановленных пока лиц, нарушив покой жителей, устроила ссору, в ходе которой прозвучали нецензурная брань и выстрелы. В результате инцидента указанные выше лица получили телесные повреждения и были доставлены в больницу.
По факту произошедшего распоряжением начальника Котайкского областного следственного управления Чалабяна создана следственная группа, и по решению ее руководителя инициировано уголовное производство. На месте происшествия правоохранители обнаружили следы, похожие на кровь, стреляные гильзы, нож, четки и мобильный телефон. На месте также работал эксперт-криминалист Следственного комитета Армении.
По сведениям портала Shamshyan.com, полиция, а также следователи, действуя по горячим следам, можно сказать, раскрыли преступление и обнаружили орудие также преступления – пистолет.