Մեր երկրին կրկին մոտենում են տաք օդային հոսանքներ. Գագիկ Սուրենյան
«Մեր ոսկե աշունը իր ամբողջ շքեղությամբ դեռ տևական ժամանակ շարունակվելու է»,-այսօր հայտարարել է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
Նրա խոսքով, այսօր երեկոյան ցիկլոնն ամբողջությամբ դուրս կգա Հայաստանի տարածքից՝ իր տեղը զիջելով հարավ-արևմուտքից ներթափանցող տաք օդային հոսանքներին։ Հոկտեմբերի 14-15-ը օդի ջերմաստիճանը այսօրվա համեմատ կբարձրանա 5-8 աստիճանով։
Կենտրոնի կանխատեսումներով, Երևանում հոկտեմբերի 13-ին սպասվում է անձրև։ Հոկտեմբերի 14-17-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Մարզերում հոկտեմբերի 13-ին շրջանների մեծ մասում սպասվում են տեղումներ, լեռնային առանձին շրջաններում՝ ձնախառն անձրևի տեսքով։ Հոկտեմբերի 14-17-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։ Քամին՝ հյուսիսարևմտյան՝ 2-5մ/վ, հոկտեմբերի 13-ին առանձին շրջաններում սպասվում է քամու ուժգնացում 17-20 մ/վ արագությամբ։ Օդի ջերմաստիճանը հոկտեմբերի 13-ի ցերեկը կնվազի 5-7 աստիճանով, այնուհետև նույնքան կբարձրանա:

Циклон вечером покинет Армению: в страну вернется тепло
«Золотая осень в Армении во всей своей красе продержится еще долго», – заявил сегодня заместитель директора  ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» министерства окружающей среды Армении Гагик Суренян.
По его словам, уже сегодня вечером циклон полностью покинет территорию Армении, уступив место теплым воздушным потокам, поступающим с юго-запада. 14-15 октября температура воздуха в Армении, по сравнению с сегодняшним днем, повысится на 5-8 градусов.
Согласно прогнозам Центра, в Ереване 13 октября ожидается дождь. А 14-17 октября в арямнской столице установится погода без осадков.
При этом  осадки 13 октября пройдут в большинстве областей Армении, а в отдельных горных зонах они будут в виде дождя со снегом. 14-17 октября ожидается сухая погода.
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Ветер северо-западный 2-5 м/с, 13-го октября в отдельных регионах ожидается усиление ветра  – с порывами до 17-20 м/с.
Днем 13-го октября температура воздуха понизится на 5-7 градусов, затем повысится на столько же градусов.