Մեկ տարուց ավելի է անցել, իսկ հետևանքները վերացված չեն. Վահե Դոխոյանի ահազանգը
«Մեկ տարուց ավել է անցել, ինչ գետը դուրս էր եկել հունից, իսկ հետևանքները դեռ վերացված չեն»,-ահաանգում է Վանաձորի ավագանու «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Վահե Դոխոյանը։
Նա այցելել է Ախթալա համայնք, արձանագրել, որ հետևանքները տեսանելի են ոչ միայն այստեղ, այլև Ալավերդիում ու մյուս համայնքներում։
«Ի՞նչն է այստեղ հատկանշականը։ Մեր երկրի ղեկավարը վարչապետը տարբեր առիթներով խոսում է, օրինակներ է բերում Ճապոնիայից, Չինաստանից, բայց ընդամենը  գետի հունը դուրս էր եկել, ու մինչև այսօր ճանապարհը չեն կառուցել։ Նույն Չինաստանում կամ Ճապոնիայում նման աղետների դեպքում մի գիշերվա ընթացքում վերականգնում են ճանապարհը»,-ասաց Դոխոյանը։
Նրա խոսքով, օրեր առաջ տեսել են, որ Ալավերդիում մեկնարկել են վերականգնողական աշխատանքներ, սակայն այս տեմպերով այդ աշխատանքը դեռ երկար կտևի։

Дохоян: «Более года прошло, а последствия наводнения остаются»
«Прошло больше года с момента, когда река [Дебед] вышла из русла, а последствия до сих пор не устранены», – заявил в прямом эфире на своей странице в Facebook руководитель фракции «Айреник» («Отечество») Совета старейшин города Ванадзор Лорийской области Армении Ваге Дохоян.
Он, в частности, посетил общину Ахтала и констатировал: последствия прошлогоднего наводнения видны не только здесь, но и в Алаверди и других общинах Лорийской области.
«Что здесь примечательного? Руководитель нашей страны, премьер-министр, по разным поводам приводит примеры из Японии и Китая, но тут всего лишь река вышла из берегов, а дорога до сих пор не построена. В том же Китае или Японии в случае подобных бедствий дорогу восстанавливают за одну ночь», – заявил Дохоян.
По его словам, несколько дней назад они видели, что в Алаверди начались восстановительные работы, однако при таких темпах этот процесс продлится еще долго.
Напомним, 26 мая 2024 года сильные ливни вызвали масштабное наводнение на севере Армении, где вышедшие из берегов реки разрушили дороги и мосты, затопили целые города.