Ստացվում է, որ ՄԱԿ-ի կառույցներում ադրբեջանական գործակալներ են. Ակցիա ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց
«Միասին» այլընտրանքային հասարակական-քաղաքական շարժման համահիմնադիրներն ու անդամներն այսօր բողոքի ակցիա իրականացրեցին ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի դիմաց՝ ավարտին կազմակերպության ներկայացուցչին հանձնելով  Անտոնիո Գուտերեշին հասցեագրված հանրագիր։
Շարժման անդամ Ժասմինա Ղևոնդյանը մանրամասնեց, որ  այս տարվա փետրվարի 17-ին ՄԱԿ-ի Անձանց կամայական կալանավորման հարցերով աշխատանքային խումբը  (UN WGAD) եզրակացությունէ  հրապարակել, որ Ռուբեն Վարդանյանի կալանավորումն Ադրբեջանի կողմից կամայական չէր, իսկ Բաքվում անցկացվող դատավարությունն իրավաչափ է։
«Հետագայում պարզվել է, որ այդ աշխատանքային խմբի ղեկավարը կապ ունի ադրբեջանական ընկերությունների հետ։ Միջազգային քրեական դատարանի առաջին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն պարզել է ու հիմնավորել, որ խմբի ներկայիս նախագահող Գաննա Յուդկիվսկան Equity Law Firm-ի գործընկեր է, որն Ուկրաինայում ներկայացնում է Ադրբեջանի պետական ​​նավթային ընկերությունը՝ SOCAR-ը։ Ստացվում է, որ ՄԱԿ-ի կառույցներում ադրբեջանական գործակալներ են, անարդարություններ են տիրում»,-ասաց ակցիայի մասնակիցը։
Հանրային պահանջագրի բովանդակությունը հրապարակեց շարժման անդամ, դասախոս, հրապարակխոս Նարինե Դիլբարյանը։
«Համարում ենք, որ հենց ՄԱԿ-ի այդ աշխատանքային խումբն ու դրա եզրակացությունն են կամայական, համոզված ենք, եթե ՄԱԿ-ը հետ չկանչի այդ եզրակացությունն ու չձևավորի նոր հանձնախումբ, մենք կունենանք Ադրբեջանի միջազգային հանցագործ վարչախմբի կողմից նման դիմումներ, ինչի արդյունքում կկարողանան Բաքվի բանտերում գտնվող մեր պատանդների վերաբերյալ գնել նման թղթեր ու կառավարել ՄԱԿ-ը՝ «ապացուցելով, որ էթնիկ զտում անցկացրած ցեղասպան պետությունը չէ մեղավոր», այլ ազգերի ինքնորոշման սկզբունքի հիման վրա ինքնահռչակված Հանրապետության ազգային-ազատագրական պայքարն իրականացնող գործիչներն են իբրև թե ահաբեկիչներ»,-ասված է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին ուղղված հանրագրում։
Շարժումը պահանջում է Գաննա Յուդկիվսկայի ղեկավարած հանձնախմբի եզրակացությունը ճանաչել անվավեր՝ ելնելով ՄԱԿ-ի կանոնակարգից և ձևավորել նոր հանձնախումբ։
Դիլբարյանի խոսքով, այս եզրակացությանը պետք է արձագանքեին Հայաստանի կառավարությունը, ԱԳ նախարարությունըմ ՄԱԿ-ի հայաստանյան ներկայացուցիչը, ՄԻՊ-ը, արդարադատության նախարարությունը։
«Բաքվի բանտերում գտնվողները Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ են։ Մեր պետության առաջնային խնդիրը պետք է լիներ պաշտպանել մեր քաղաքացիների շահերն ակնհայտ ապօրինություններից։ Մենք ինչ ենք տեսնում Իսրայելի ու այլ պետությունների դեպքում, յուրաքանչյուր քաղաքացու դեպքում դիմում են ամեն միջոցի։ Այո, պետությունը լռում է։ Սա նշանակում է, որ Հայաստանում իշխանությունը գրաված քաղաքական ուժեը՝ «Քաղաքացիական պայմանագիրը ոչ միայն չի կատարում իր սահմանդրական պարտքը, այլև լռնում է՝ ելնելով տարբեր դրդապատճառներից։ Բայց եթե պետությունը լռում է, դա չի նշանակում, որ այդ ապօրինություններն ընդունելի են»,-ասաց Դիլբարյանը։
Հանրագիրը շարժման համահիմնադիր, «Դեմոկրատական կուսակցության» նախագահ Արամ Սարգսյանը փոխանցեց ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի անվտանգության աշխատակցին։ Վերջինը խոստացավ, հանրագիրն անպայման կհասնի հասցեատիրոջը։

Выходит, в структурах ООН – азербайджанские агенты: акция в Ереване
Члены и соучредители альтернативного общественно-политического движения «Вместе» сегодня,14 октября, провели акцию протеста у здания ереванского офиса ООН, в завершение которой передали представителю Организации петицию, адресованную Генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу.
Представитель движения «Вместе» Жасмина Гевондян пояснила, что Рабочая группа ООН по произвольным задержаниям (UN WGAD) 17 февраля 2025 года представила заключение о том, будто бы задержание Рубена Варданяна Азербайджаном не было произвольным, судилище в Баку же группа признала правомерным.
«Позднее выяснилось, что глава этой рабочей группы ООН связана с азербайджанскими компаниями. Первый прокурор Международного уголовного суда Луис Морено Окампо выяснил и аргументированно доказал, что нынешний председатель Рабочей группы ООН по произвольным задержаниям Анна Юдковская (Ганна Юдкивская) является партнером юридической фирмы EQUITY Law Firm, представляющей интересы Государственной нефтяной компании Азербайджана (SOCAR) в Украине. Получается, что в структурах ООН действуют азербайджанские агенты, и там царит несправедливость», – заявила участница акции.
Содержание переданной генсеку ООН петиции зачитала представитель движения «Вместе», преподаватель и публицист Нарине Дилбарян:
«Считаем, что как раз эта рабочая группа ООН и ее заключение носят произвольный характер. Уверены: если ООН не отзовет представленное этой группой заключение и не сформирует новый состав группы, то преступный режим Азербайджана сможет и впредь заказывать подобные заключения относительно удерживаемых в бакинских тюрьмах армянских заложников, управляя ООН и “доказывая”, будто виновно не совершившее этнические чистки и геноцид государство, будто деятели провозглашенной на основе принципа самоопределения народов Республики, осуществлявшие национально-освободительную борьбу, являются „террористами”».
Движение требует аннулировать заключение рабочей группы под председательством Ганны Юдкивской в соответствии с уставом ООН и сформировать новый состав группы.
По словам Нарине Дилбарян, на данное заключение должны были отреагировать правительство Армении, министерство иностранных дел РА, представительство ООН в Ереване, ЗПЧ и министерство юстиции республики.
«Главной обязанностью нашего государства должна была быть защита прав и интересов удерживаемых в бакинских тюрьмах наших соотечественников от очевидных беззаконий. Мы видим, как поступают Израиль и другие государства – они используют все возможные средства для защиты своих граждан. Да, наше государство хранит молчание. Это значит, что захватившая власть в Армении политическая сила – партия “Гражданский договор” – не только не выполняет свой конституционный долг, но и сознательно бездействует по разным мотивам. Но если государство молчит, это еще не означает, что эти беззакония приемлемы», – подчеркнула Дилбарян.
Соучредитель движения «Вместе», председатель Демократической партии Армении Арам Саркисян передал петицию сотруднику службы безопасности офиса ООН в Ереване.