Հինգ քահանաների հետ բերման են ենթարկվել նաև Արագածոտնի թեմի աշխարհիկ աշխատակիցներ
Արագածոտնի թեմի 5 հոգևորականի և Մկրտիչ Սրբազանին բերման են ենթարկել նրանց բնակարանները խուզարկելուց հետո: Փաստաբան Արա Զոհրաբյանը տեղեկիացնում է, որ Մկրտիչ սրբազանի գտնվելու վայրը հայտնի չէ, քննչական կոմիտեն տեղեկություն չի հայտնում, իսկ քննչական խմբի ղեկավարն ասում է տեղյակ չեմ, թե ուր է:
«Սա Մկրտիչ սրբազանի (ավազանի անունը Հայկ Պռոշյան) իրավունքի կոպիտ խախտում է:
Պետական մարմնի այս վարքագիծն առերևույթ համապատասխանում է Քրեական օենսգրքի 451 հոդվածին (բռնի անհետացումը):
Ըստ այդ նորմի՝
Բռնի անհետացումը՝ պետության կողմից տրված լիազորությամբ, պետության աջակցությամբ, համաձայնությամբ կամ թողտվությամբ գործող պաշտոնատար անձի, այլ անձի կամ մի խումբ անձանց կողմից ազատությունից օրինական հիմքերով կամ ապօրինի զրկված անձի ազատությունից զրկելու փաստը ժխտելը կամ թաքցնելը կամ նրա կարգավիճակի կամ գտնվելու վայրի մասին տեղեկությունը թաքցնելը, որի հետևանքով անհետացած անձը հայտնվում է օրենքի պաշտպանությունից դուրս՝

Вместе с 5 иереями были подвергнуты приводу и светские сотрудники Арагацотнской епархии ААЦ
5 священнослужителей Арагацотнской епархии Армянской Апостольской церкви и предстоятель епархии епископ Мкртыч Прошян были подвергнуты приводу после обысков в их домах.
Адвокат Ара Зограбян сообщает, что местонахождение епископа Мкртыча Прошяна в настоящий момент неизвестно, Следственный комитет не предоставляет информации, а руководитель следственной группы заявляет, что не знает, где он находится.
«Это грубое нарушение прав епископа Мкртича (в миру Айк Прошян).
Такое поведение государственной структуры явно соответствует ст. 451 УК РА (насильственное исчезновение).
Согласно этой норме:
Насильственное исчезновение – отрицание или сокрытие должностным лицом, действующим с предоставленным государством полномочием, при поддержке, согласии или попустительстве государства, другим лицом или группой лиц факта лишения свободы лица, лишенного свободы на законном основании или незаконно, или сокрытие ими сведения о его статусе или месте его нахождения, вследствие чего исчезнувшее лицо оказывается за пределами защиты законом.
наказывается лишением свободы на срок от трех до семи лет», – отметил Ара Зограбян.
Приводу были подвергнуты также 5 иереев: отец Парен, отец Манук, отец Айк, отец Мкртич и отец Гевонд.