Սամվել Կարապետյանը ոչ միայն քաղբանտարկյալ է, այլ նաև պատանդ. Արման Թաթոյան
«Սամվել Կարապետյանը ոչ միայն քաղբանտարկյալ է, այլ նաև պատանդ, որովհետև քաղաքական իշխանությունների հրահանգով իրականացվող հետապնդումը՝ ակնհայտորեն ազատությունից զրկելը, նպատակ ունի հետ պահել նարն իր գործունեությունից»,-հակակոռուպցիոն դատարանի դեիմաց ասաց «Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության ղեկավար, նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը՝ հավելելով, որ այն վաղուց ծրագրավորված քայլ էր՝ ուղղորդված քաղաքական հայտարարություններով։
Նրա խոսքով՝ Սամվել Կարապետյանի գործում իրավաբանություն չկա, պարզապես քաղաքական պատվերի իրավական ձևակերպում է արված։
«Արդեն, ակնհայտ է, որ խոսքը քաղաքական հետապնդման մասին է, որովհետև ինչ հոդված էլ դրվի՝ հիմքում քաղաքական հրահանգն է»,-ասաց Թաթոյանը և նշեց, որ կատարվողը կապում է Սամվել Կարապետյանի գործունեության, Հայ Առաքելայկան եկեղեցուն պաշտպանելու հետ։
Անդադառնալով Արագածոտնի թեմի հոգևորականների բերման ենթարկելու դեպքին՝ ՀՀ նախկին ՄԻՊ-ն ասաց. «Վարչապետի կարգավիճակ ունեցող Փաշինյանը, իրեն է վերագրել դատարանի, դատախազի, օպերատիվ աշխատակցի լիազորություններ և այդ տրամաբանության մեջ էլ գործում է՝ քաղաքական հրահանգներով։ Ես մի քանի անգամ ասել եմ, որ եկեղեցու դեմ նրա գործողություններն այլևս քրիստոնեության պաշտպանության հարց է, ինքն անընդհատ իրեն դիրքավորում է որպես հայոց եկեղեցու հետևորդ, բայց չի կարող մարդը եկեղեցու հետևորդ ու քրիստոնյա լինել և անընդհատ ատելություն քարոզել, մարդկանց իրար դեմ թշնամացնել»։
Ըստ Նախկին ՄԻՊ-ի. «Քրեական օրենսգրքի հոդվածները, որ օգտագործվում են ռեպրեսիաների համար, տեսեք թե ինչ քայլերով են անում, եկեղեցիներն են փակել, խուզարկում են, այնտեղ մեր սրբավայրեր են, մենք խորանին ձեռք չենք տալիս»։

Former Armenian Human Rights Defender Arman Tatoyan, who currently heads the Wings of Unity political movement, claims that detained businessman and philanthropist Samvel Karapetyan is not only a “political prisoner” but also a “hostage”.
Speaking outside the Anti-Corruption Court on Wednesday, Tatoyan said Karapetyan’s prosecution was “a politically motivated process disguised in legal terms” aimed at stopping his political activity and support for the Armenian Apostolic Church.
“There is no law in this case, only a political order,” Tatoyan said, calling the charges part of the Armenian government’s anti-church campaign.
Tatoyan also condemned the recent detention of senior clerics from the Aragatsotn Diocese, accusing Prime Minister Nikol Pashinyan of overstepping his powers. “He acts as a judge, prosecutor and investigator. His actions against the church have become a matter of defending Christianity itself,” he said.
According to Tatoyan, the government is using criminal law "as a tool of repression", citing church searches and closures as examples. “These are our sacred places, we do not touch the altar,” he said.