Սամվել Կարապետյանը ոչ միայն քաղբանտարկյալ է, այլ նաև պատանդ. Արման Թաթոյան
«Սամվել Կարապետյանը ոչ միայն քաղբանտարկյալ է, այլ նաև պատանդ, որովհետև քաղաքական իշխանությունների հրահանգով իրականացվող հետապնդումը՝ ակնհայտորեն ազատությունից զրկելը, նպատակ ունի հետ պահել նարն իր գործունեությունից»,-հակակոռուպցիոն դատարանի դեիմաց ասաց «Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության ղեկավար, նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը՝ հավելելով, որ այն վաղուց ծրագրավորված քայլ էր՝ ուղղորդված քաղաքական հայտարարություններով։
Նրա խոսքով՝ Սամվել Կարապետյանի գործում իրավաբանություն չկա, պարզապես քաղաքական պատվերի իրավական ձևակերպում է արված։
«Արդեն, ակնհայտ է, որ խոսքը քաղաքական հետապնդման մասին է, որովհետև ինչ հոդված էլ դրվի՝ հիմքում քաղաքական հրահանգն է»,-ասաց Թաթոյանը և նշեց, որ կատարվողը կապում է Սամվել Կարապետյանի գործունեության, Հայ Առաքելայկան եկեղեցուն պաշտպանելու հետ։
Անդադառնալով Արագածոտնի թեմի հոգևորականների բերման ենթարկելու դեպքին՝ ՀՀ նախկին ՄԻՊ-ն ասաց. «Վարչապետի կարգավիճակ ունեցող Փաշինյանը, իրեն է վերագրել դատարանի, դատախազի, օպերատիվ աշխատակցի լիազորություններ և այդ տրամաբանության մեջ էլ գործում է՝ քաղաքական հրահանգներով։ Ես մի քանի անգամ ասել եմ, որ եկեղեցու դեմ նրա գործողություններն այլևս քրիստոնեության պաշտպանության հարց է, ինքն անընդհատ իրեն դիրքավորում է որպես հայոց եկեղեցու հետևորդ, բայց չի կարող մարդը եկեղեցու հետևորդ ու քրիստոնյա լինել և անընդհատ ատելություն քարոզել, մարդկանց իրար դեմ թշնամացնել»։
Ըստ Նախկին ՄԻՊ-ի. «Քրեական օրենսգրքի հոդվածները, որ օգտագործվում են ռեպրեսիաների համար, տեսեք թե ինչ քայլերով են անում, եկեղեցիներն են փակել, խուզարկում են, այնտեղ մեր սրբավայրեր են, մենք խորանին ձեռք չենք տալիս»։

Арман Татоян: Самвел Карапетян – не только политзаключенный, но и заложник
«Самвел Карапетян – не только политзаключенный, но и заложник, поскольку цель осуществляемое по указанию политических властей преследования, лишения его свободы – помешать ему продолжать свою деятельность», – заявил 15 октября экс-омбудсмен Армении и учредитель политического движения «Крылья единства» Арман Татоян у здания суда, где в эти минуты должно возобновиться рассмотрение ходатайства о продлении ареста предпринимателю и благотворителю Самвелу Карапетяну.
Арман Татоян добавил, что это был давно спланированный шаг, с политическими инструкциями.
По его словам, в уголовном деле против Самвела Карапетяна нет никакой юриспруденции, это лишь правовая упаковка для политического заказа.
«Теперь уже очевидно, что речь идет о политическом преследовании, потому что, независимо от того, какая статья будет выбрана, в основе лежит политическое указание», – отметил Татоян, связав происходящее с деятельностью Самвела Карапетяна и его поддержкой Армянской Апостольской церкви (ААЦ).
Комментируя сегодняшнее задержание священнослужителей Арагацотнской епархии ААЦ, бывший омбудсмен Армении заявил: «Находящийся в статусе премьер-министра Пашинян присвоил себе полномочия суда, прокуратуры и оперативников, он действует именно в этой логике – по политическим указаниям. Я неоднократно говорил, что его действия против церкви уже являются вопросом защиты христианства. Он постоянно позиционирует себя как последователя Армянской церкви, но человек не может быть христианином и последователем церкви, но при этом постоянно пропагандировать ненависть и сеять вражду между людьми».