Փաշինյանը սխալվում է. չկա ոչ 4-րդ, ոչ էլ 3-րդ հանրապետություն. Սասունյան
Անցյալ ամիս կայացած «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համաժողովում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում հայտարարեց մի նոր խորամանկ քայլի մասին՝ հաջորդ տարի ստեղծել Հայաստանի Չորրորդ Հանրապետությունը։
Չբավարարվելով իր բազմակի փորձերով՝ ջնջելու Հայաստանի մի քանի հազարամյա պատմությունը և մոլորության մեջ գցելու ժողովրդին, որ երկիրն սկսել է գոյություն ունենալ 2018-ին իր իշխանության գալով, Փաշինյանն այժմ ցանկանում է քողարկել իր յոթամյա աղետալի կառավարման հետևանքները և 2026 թվականին ամեն ինչ սկսել նորից։
Անկախ նրանից՝ Փաշինյանին դուր է գալիս, թե ոչ, անհնար է մոռանալ Հայաստանի բազմադարյա գոյությունը՝ սկսած հնագույն թագավորություններից, Կիլիկիայի թագավորության հիմնադրումից 1078 թվականին, առաջին անկախ Հայաստանի Հանրապետությունից (1918-1920թթ․) և երկրորդ անկախ Հայաստանի Հանրապետությունից 1991թվականին։
Եթե նկատեցիք, ես բաց եմ թողել Խորհրդային Հայաստանը։ Չնայած այդ ժամանակաշրջանում հայ ժողովուրդն ունեցել է բազմաթիվ մշակութային նվաճումներ, սակայն Խորհրդային Հայաստանն ինքնիշխան, անկախ պետություն չէր, քանի որ այն Խորհրդային Միության մաս էր կազմում։ Հետևաբար, Խորհրդային Հայաստանը չի կարող համարվել երկրորդ Հայաստանի Հանրապետություն։ Եղել են միայն միայն երկու անկախ հայկական հանրապետություններ՝ առաջինը՝ 1918 թվականին, և երկրորդը՝ 1991 թվականին։ Փաշինյանի Չորրորդ Հանրապետություն ստեղծման ծրագիրը կրկնակի սխալ է, քանի որ երրորդ հանրապետություն չի եղել, հետևաբար, չի կարող լինել չորրորդը։
Անկախ այն հնարքներից, որոնք Փաշինյանը կիրառում է իր չարագործությունները թաքցնելու համար, հայ ժողովուրդը չի կարող մոռանալ, որ.
- Նա պատասխանատու է Արցախի կորստի, հազարավոր հայ զինվորների մահվան և Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կորուստների համար։
- Նա անպատասխանատու հարցեր է բարձրացրել Հայոց ցեղասպանության և Արցախի ազատագրման վերաբերյալ։
- Նա քննադատաբար է խոսել Հայաստանի սրբազան հայրենասիրական խորհրդանիշների մասին, այդ թվում՝ զինանշանի, օրհներգի և Արարատ լեռան։
- Նա լռելյայն համաձայնել է Ադրբեջանի պահանջներին և մի շարք զիջումներ արել նախագահ Ալիևին, ներառյալ նոր սահմանադրության պատրաստում, Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի դեմ միջազգային դատարաններում ներկայացված հայցերից հրաժարում, ԵԱՀԿ Մինսկի միջնորդական խմբի լուծարում, ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանի օգնության արգելքի վերացում, ԵՄ դիտորդների հեռացում Հայաստանից և Ադրբեջանին «անխոչընդոտ» ճանապարհի տրամադրում Հայաստանի տարածքով։
Փաշինյանն այս բոլոր սարսափելի բաներն արել է կեղծ «իրական Հայաստան» ստեղծելու անվան տակ՝ Հայաստանի թշնամիների պահանջներին համապատասխան։ Նա փորձում է իրականացնել այն, ինչը ո՛չ Թուրքիային, ո՛չ էլ Ադրբեջանին չի հաջողվել՝ վերացնել հայերի սրտերից և մտքերից պատմական Հայաստանի վերականգնման երազանքը, որը ներառում է Արևմտյան Հայաստանը և Արցախը։ Ադրբեջանն ու Թուրքիան գրավել են մեր հողերը, բայց նրանք երբեք չեն կարող ջնջել մեր հիշողությունը։ Միայն մեր կորցրած տարածքները չմոռանալով և դրանք վերագտնելու հանձնառությամբ՝ երբ հարմար պահ լինի, կարող ենք իրականացնել մեր երազանքը։ Հրեաները 2000 տարի երազել են վերադառնալ Իսրայել և այդ ցանկությունը փոխանցել են հաջորդ սերունդներին, մինչև 1948 թվականին հարմար պահ եղավ, և նրանք ստեղծեցին իրենց սեփական պետությունը։ Եթե հրեաները կարողացել են պահել իրենց երազանքը 2000 տարի, ինչո՞ւ հայ ժողովուրդը չի կարող նույնն անել։ Նրանք, ովքեր ասում են, որ անհնար է իրականացնել մեր երազանքը, քանի որ հզոր թշնամիները գրավել են մեր հողերը, չեն հասկանում, որ ես չեմ խոսում տարածքների վերականգնման մասին վաղն առավոտյան, այլ ապագայում, երբ տարածաշրջանի իրավիճակը փոխվի։ Ոչ մի երկիր հավերժ հզոր չի մնում։ Եթե հայերը հրաժարվեն իրենց հողերը երբևէ վերագտնելու հույսից, նրանք կանեն այն, ինչ մեր թշնամիներն են ուզում։ Երբ հրաժարվում ես քո երազանքից և չես փոխանցում այն սերնդեսերունդ, չես կարող օգտվել հնարավորությունից, երբ այն գա։ Մի մեղադրեք ո՛չ ադրբեջանցիներին, ո՛չ թուրքերին. դուք եք հրաժարվում այն ամենից, ինչը ձեզ պատկանում։
Փաշինյանը խորամանկորեն շարունակում է կրկնել «խաղաղություն» բառը՝ ժողովրդին մոլորեցնելու և հաջորդ տարվա ընտրություններում նրանց ստիպելու վերընտրել իր խորհրդարանական մեծամասնությանը, այդպիսով ևս հինգ տարի մնալով որպես վարչապետ։
Հայաստանն անդունդի եզրից փրկելու համար Հայաստանի քաղաքացիներին անհրաժեշտ է երկու բան անել․
1. Ընտրել ձեռնհաս և հայրենասեր ղեկավար, որը կարող է աստիճանաբար ուղղել Փաշինյանի սխալները։
2. Կենտրոնացնել Հայաստանի ռեսուրսները՝ ստեղծելու ռազմականապես այնպիսի հզոր պետություն, որը կարող է պաշտպանվել թշնամի հարևաններից: Լավ զինված Հայաստանը կարող է բավարար վնաս հասցնել՝ կանխելու թշնամու հարձակումները: Եթե չպաշտպանենք մեր սահմանները, թշնամիները կկարողանան մտնել և գրավել Հայաստանն առանց մի կրակոցի։
Հաջորդ հայրենասեր կառավարությունը պետք է չեղյալ հայտարարի Փաշինյանի կողմից ստորագրված բոլոր անօրինական համաձայնագրերն ու զիջումները: Այն, ինչ նա հիմա ստորագրում և տալիս է, անիմաստ թղթի կտոր է:
Բոլոր ընդդիմադիր խմբերն ու կուսակցությունները պետք է միավորվեն և ձևավորեն հզոր կոալիցիա՝ 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում պարտության մատնելու Փաշինյանի կուսակցությանը։
Հաջորդ տարվա հանրաքվեում Հայաստանի քաղաքացիները պետք է մերժեն Փաշինյանի նոր սահմանադրությունը, որը պարտադրվել է նախագահ Ալիևի կողմից: Սա կխափանի Փաշինյանի և Ալիևի աղետաբեր ծրագրերը, քանի որ Ալիևը հայտարարել է, որ չի ստորագրի այսպես կոչված խաղաղության պայմանագիրը, եթե Հայաստանը չփոխի իր սահմանադրությունը:
Չնայած Փաշինյանի կառավարման օրոք Հայաստանը շատ բան է կորցրել, սակայն ամեն ինչ կորած չէ։ Դեռ կա հնարավորություն փրկելու երկիրը՝ թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին թշնամիներից։

Pashinyan is wrong: no 4th or 3rd republic
Last month, during a speech at the general assembly of his Civil Contract party, Prime Minister Nikol Pashinyan announced a new ploy: the creation of a Fourth Republic of Armenia next year.
Not satisfied with his repeated attempts to erase Armenia’s several-millennia-old history and mislead the people into thinking that the country began to exist when he came to power in 2018, Pashinyan now wants to cover up his disastrous seven-year rule and start all over again in 2026.
Whether Pashinyan likes it or not, it is impossible to forget Armenia’s long existence beginning with successive ancient kingdoms, the founding of the Kingdom of Cilicia in 1078, the first independent Republic of Armenia (1918-1920), and the second independent Republic of Armenia in 1991.
You will notice that I left out Soviet Armenia. Even though Armenians had many cultural accomplishments during that period, Soviet Armenia was not a sovereign, independent country, since it was part of the Soviet Union. As a result, Soviet Armenia cannot be the second Republic of Armenia. There were only two independent Armenian Republics: the first in 1918 and the second in 1991. Pashinyan’s plan to create a Fourth Republic is doubly wrong because there was no third republic; therefore, there cannot be a fourth.
No matter what tricks Pashinyan uses to conceal his misdeeds, Armenians cannot forget that:
— He is responsible for losing Artsakh, for the deaths of thousands of Armenian soldiers, and territorial losses suffered by the Republic of Armenia.
— He has asked irresponsible questions about the Armenian Genocide and about the liberation of Artsakh.
— He has made critical comments about Armenia’s sacred patriotic symbols, including the coat of arms, the national anthem, and Mount Ararat.
— He acquiesced to Azerbaijan’s demands and made several concessions to Pres. Aliyev, including preparing a new constitution, agreeing to drop Armenia’s lawsuits against Azerbaijan in international courts, disbanding the OSCE Minsk Group of mediators, accepting the suspension of the ban on U.S. aid to Azerbaijan, removing EU border observers from Armenia, and giving Azerbaijan an “unobstructed” road to cross Armenia.
Pashinyan has done all these dreadful things in the name of creating a fake “real Armenia” in line with the demands of Armenia’s enemies. He is trying to accomplish what neither Turkey nor Azerbaijan succeeded in doing — to eliminate from the hearts and minds of Armenians the dream of restoring historic Armenia, which includes Western Armenia and Artsakh. Azerbaijan and Turkey have taken our lands, but they can never erase our memories. Only by not forgetting our lost territories and by committing to regain them when the right opportunity arises can we realize our dreams. The Jewish people dreamed of returning to Israel for 2,000 years and passed that wish to successive generations until the right opportunity came in 1948, when they created their own state. If Jews can keep their dreams alive for 2000 years, why can’t Armenians do the same? All those who say it is impossible to realize our dream because powerful enemies are occupying our lands do not understand that I am not talking about restoring our territories tomorrow morning but at a future date when realities on the ground change. No country remains powerful forever. If Armenians give up hope of ever recovering their lands, they would be doing exactly what our enemies want. When you give up your dream and do not pass it to the next generation, you will not be able to take advantage of the opportunity when it comes. Do not blame the Azeris or the Turks; you are the one giving up what belongs to you.
Pashinyan cunningly keeps harping on the word “peace” in order to fool the people into reelecting his parliamentary majority in next year’s elections, thereby remaining Prime Minister for another five years.
To save Armenia from the edge of the abyss, the citizens of Armenia need to do two things:
1) Elect a competent and patriotic leader who can gradually correct Pashinyan’s errors.
2) Concentrate Armenia’s resources on building a militarily strong country that can defend itself from hostile neighbors. A well-armed Armenia can inflict sufficient damage to deter enemy attacks. Unless we protect our borders, our enemies will be able to enter and occupy Armenia without firing a shot.
Armenia’s next patriotic government should cancel and reverse all illegal agreements and concessions made by Pashinyan. Whatever he is signing and giving away now is a meaningless piece of paper.
All opposition groups and parties should unite and form a powerful coalition to defeat Pashinyan’s party in the 2026 parliamentary elections.
In next year’s referendum, the citizens of Armenia should reject Pashinyan’s new constitution, imposed by Pres. Aliyev. This will derail Pashinyan’s and Aliyev’s sinister plans, since Aliyev has said he will not sign the so-called peace treaty, unless Armenia changes its constitution.
Even though Armenia has lost much under Pashinyan’s rule, all is not lost. There is still an opportunity to rescue the country from its enemies, both domestic and foreign.