Հայաստանն ավարտել է Օվիեդոյի կոնվենցիայի վավերացման գործընթացը
Հայաստանը դարձել է 30-րդ պետությունը, որն ավարտել է Եվրոպայի խորհրդի «Մարդու իրավունքների և կենսաբժշկության մասին» կոնվենցիայի (Օվիեդոյի կոնվենցիա) վավերացման գործընթացը: ՄԻԵԴ-ից Panorama.am-ին հայտնեցին, որ կոնվենցիան Հայաստանի համար ուժի մեջ կմտնի 2026 թվականի փետրվարի 1-ին։
2025 թվականի հոկտեմբերի 15-ին Ստրասբուրգում, Հայաստանի մշտական ​​ներկայացուցիչ, դեսպան Արմեն Պապիկյանը, Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Բյորն Բերգեի ներկայությամբ, ի պահ է հանձնել «Մարդու իրավունքների և կենսաբժշկության մասին» կոնվենցիայի վավերացման փաստաթուղթը՝ «Կենսաբանության և բժշկության կիրառման վերաբերյալ մարդու իրավունքների և արժանապատվության պաշտպանության մասին» կոնվենցիան. «Մարդու իրավունքների և կենսաբժշկության մասին» կոնվենցիա:
Կոնվենցիան առաջին իրավաբանորեն պարտավորեցնող միջազգային տեքստն է, որը նախատեսված է մարդու արժանապատվությունը, իրավունքներն ու ազատությունները պահպանելու համար՝ կենսաբանական և բժշկական առաջընթացների չարաշահման դեմ մի շարք սկզբունքների և արգելքների միջոցով:

Armenia completes ratification of Oviedo Convention
Armenia has completed the ratification of the Council of Europe’s Convention on Human Rights and Biomedicine, known as the Oviedo Convention, becoming the 30th state to do so.
The ratification document was deposited in Strasbourg on October 15 by Armenia’s Permanent Representative to the Council of Europe, Ambassador Armen Papikyan, in the presence of Deputy Secretary General Bjorn Berge.
The convention, which will enter into force for Armenia on February 1 next year, is the first legally binding international treaty designed to protect human dignity, rights and freedoms against possible abuses arising from advances in biology and medicine.
At its core, the Oviedo Convention asserts that the interests and welfare of human beings must prevail over the sole interests of science or society.