Ինչու Իրանում հարգանքով են մոտենում քրիստոնեական մշակույթի և եկեղեցիների հանդեպ, իսկ Թուրքիայում եկեղեցիները կամ ոչնչացնում են, կամ՝ մզկիթի վերածում. Ստեփան Դանիելյան
14:53 16/10/2025
«Ինչու Իրանում հարգանքով են մոտենում քրիստոնեական մշակույթի և եկեղեցիների հանդեպ, իսկ Թուրքիայում եկեղեցիները կամ ոչնչացնում են, կամ՝ մզկիթի վերածում:
Պատճառները կարևոր են, հատկապես ներկայիս աշխարհաքաղաքական առումով:
Իրան
Մեծ նշանակություն ունի Իրանի հարուստ մշակութային, քաղաքակրթական ու կրանական ժառանգությունը: Իրանը չունի ոչ լիարժեքության կոմպլեքս իր անցյալի հանդեպ: Իրանական քաղաքակրթությունը Իսլամով չի սկսվել ու Իսլամով չի վերջանում: Հարուստ մշակույթ ունեցող ժողովրդները հարգանքով էեն վերաբերվում նաև մյուս մշակույթների հանդեպ, հատկապես այն ժողովուրդների ու մշակույթների, որոնք իրենց տարածքում են ստեղծագործել, համարելով, որ դա նույնպես իրենց քաղաքակրթության մի մասն է:
Իրանում ոչ միայն հարգանքով են վերաբերվում պատմամշակութային նման ժառանգությանը, այլև պետական հոգածություն են ցուցաբերում:
Թուրքիա
Թուրքերն ունեն անլիարժեքության բարդույթ իրենց անցյալի հանդեպ ու պատճառը պարզ է: Ժամանակակից թուրք ազգը խառնարան է, որը յուրացրել է իր տարածքում եղած մշակույթներ ու քաղաքակրթություն ստեղծած մյուս ժողովուրդների ժառանգությունը:
Թուրքը կրոնափոխների խառնարան է և այդ ժողովուրդների ժառանգությունն իրենց հիշեցնում է իրենց ինքնության բարդույթներն: Այսօրվա թուրքերը թուրք են դարձել միմիայն Իսլամի շնորհիվ ու Իսլամի միջոցով: Հանում ես Իսլամը, տակը ոչինչ չի մնում՝ դատարկություն: Մյուս մշակույթները ՛՛պահարում պահված հին ոսկորներ՛՛ են, որոնք պետք է այնտեղ էլ մնան, թագնված, որ չհիշեցնեն թուրքերի անցյալի մասին:
Դրա համար Թուրքիայում ատում են այդ ժողովուրդների ժառանգությունը, եկեղեցիները վերածում են մզկիթների, որպես այդ տարածքի անցյալի հանդեպ տարված հաղթանակի խորհրդանիշներ:
Աթաթուրքը փորձեց թուրքերին վերածել քաղացիական ազգի, բայց դա բազմաթիվ հարցեր ու հարցադրումներ էր առաջացնում, որոնց պատասխանների որոնումը քայքայում էր թուրքերի ինքնությունը: Վերջին տասնամյակում բազմաթիվ եկեղեցիներ, որոնց զգալի մասը թանգարանների էին վերածվել, նորից մզկիթներ են դարձնում:
Այսօրվա Հայաստանն, ինչպես էլ այն չկոչեք, թեկուզ ՛՛Իրական՛՛, իրենց հիշեցնելու է իրենց բարդույթավորված անցյալը և իրենք, ինչ էլ մենք չանենք, շարունակելու են մեզ ատել: Ատելության պատճառը մենք չենք, այլ իրենց պատմությունը, որի մասին փորձում են մոռանալ:

Почему в Иране с уважением относятся к христианской культуре и церквям, а в Турции церкви разрушают или превращают в мечети?
16:15 16/10/2025
«Почему в Иране с уважением относятся к христианской культуре и церквям, а в Турции церкви либо разрушают, либо превращают в мечети?
Причины этого важны – особенно в нынешнем геополитическом контексте.
Иран
Большое значение имеет богатое культурное, цивилизационное и религиозное наследие Ирана.
Иран не испытывает комплекса неполноценности по отношению к своему прошлому. Иранская цивилизация не начинается с ислама и не заканчивается им. Народы с богатой культурой с уважением относятся и к другим культурам, особенно к культурам народов, которые созидали на их территории, считая их частью собственной цивилизации.
В Иране не только относятся с уважением к подобному историко-культурному наследию, но и проявляют к нему государственную заботу.
Турция
Турки, напротив, страдают комплексом неполноценности по отношению к своему прошлому, и причина этого проста. Современная турецкая нация – это сплав, присвоивший себе наследие других народов, создавших культуры и цивилизацию на этой территории.
Турки – слияние обращенных в ислам, и наследие тех народов напоминает им о комплексах своей идентичности. Современные турки стали турками исключительно благодаря исламу и через ислам. Убери ислам – и не останется ничего, лишь пустота. Другие культуры для них – как „хранимые в шкафу скелеты”, которые там и нужно прятать, чтобы они не напоминали туркам о прошлом.
Именно поэтому в Турции ненавидят наследие этих народов: церкви превращают в мечети, как в символ победы над прошлым этой территории.
Ататюрк пытался превратить турок в гражданскую нацию, но это породило множество вопросов и сомнений, поиск ответов на которые разрушал саму идентичность турок. В последние десятилетия в Турции множество церквей, ранее превращенные в музеи, вновь делают мечетями.
Сегодняшняя Армения – как бы ее ни называли, хоть „реальной Арменией” – будет напоминанием Турции о ее полном комплексов прошлом. И потому, что бы мы ни делали, они будут продолжать нас ненавидеть. Причина этой ненависти – не мы, а их собственная история, которую они пытаются забыть».