ՈՒՂԻՂ. Ի՞նչ է կատարվում Հակակոռուպցիոն կոմիտեի դիմաց
Panorama.am-ն այս պահին ուղիղ կապ է ապահովում Հակակոռուպցիոն կոմիտեի՝ Մոսկովյան փողոցում տեղակայված շենքից։ Քիչ անց այստեղ կբերեն Գյումրու՝ ձերբակալված քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանին։
Այստեղ մեծաթիվ ոստիկաններ կան, Երևան են հասել նաև Վարդան Ղուկասյանի կողմնակիցները։ Քիչ առաջ Հակակոռուպցիոն կոմիտե եկավ Շտապ օգնության մեքենա, բժիշկները ներս մտան։ Թե ում համար է կանչը, նրանք չմանրամասնեցին։
Այսօր վաղ առավոտից ԱԱԾ տասնյակ զինված, դիմակավորված աշխատակիցներ մտել էին Գյումրու քաղաքապետարանի շենք՝ քննչական գործողություններ իրականացնելու։ Այս մասին հայտնի դառնալուց քիչ անց Գումրու քաղաքապետարանի դիմաց մեծ թվով գյումրեցիներ հավաքվեցին ի պաշտպանություն Ղուկասյանի։
Ի պատասխան սրա, Գյումրու քաղաքապետարանի շրջակայք բերվեցին ՆԳՆ ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների մեծ թվով  աշխատակիցեր։ Գյումրի եկան նաև փոխոստիկանապետեր Վարդան Վարդանյանը, Արթուր Խուդինյանը, Կարեն Հակոբյանը։
Քննչական գործողությունների ընթացքում Հակակոռուպցիոն կոմիտեն տարածեց հաղորդագրություն, ըստ որի Գյումրի համայնքի մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, վերջիններիս կաշառք տալու մեղադրանքներով ձերբակալվել է 8 անձ։ Ձերբակալվածների թվում են նաև համայնքի ղեկավարը, ճարտարապետը։
Մի քանի ժամ տևած լարված իրավիճակից, քաշքշուկներից, գործողություններից հետո Վարդան Ղուկասյանին իրավապահները վազելով դուրս բերեցին շենքի հետևի՝ անբարեկարգ մուտքից։
Քիչ առաջ ՔԿ-ն հանդես եկավ հաղորդագրությամբ, ըստ որի քաղաքապետարանի դիմաց հավաքի մասնակիցներից մի քանիսի նկատմամբ հարուցվել է քրեական վարույթ, քանի որ միջամտել են գործի քննությանը, հասարակական անվտանգությանն սպառնացող զանգվածային անկարգություններ են կատարել, ինչը զուգորդվել է բռնություն գործադրելով, գույք ոչնչացնելով և վնասելով, որի ընթացքում Ոստիկանության ծառայողների կողմից օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով բռնություն են գործադրել նաև վերջիններիս նկատմամբ։  ՆԳՆ տեղեկություններով, այս պահին կա բերման ենթարկված 23 անձ։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 7-ին Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանն ահազանգել էր իր ու իր ընտանիքի անդամների  դեմ իրականացվող հետապնդումների մասին։ Նա դիմել էր նաև ընտրողներին.
«Դիմում եմ իմ ընտրողներին, ընդդիմադիր բոլոր կուսակցություններին, ես մինչև վերջ պահելու եմ ինձ, չեմ կոտրվելու միանշանակ, գիտեք իմ բնավորությունը, ինչքան  նման բաներ անեն, մենք կդառնանք ավելի համարձակ։ Ձեր ձայնը հելեք պաշտպանեք, մի թողեք իմ վրա, ես ձեզ կուրսի եմ պահում։ Պետք է, որ ինձ հետ կապի մեջ լինեք, որևէ ոտնձգություն, մենք տեղյակ կպահենք։ Հենց ձեզ տեղյակ պահեցի, լցվում եք իմ կողքը։ Հակադեմոկրտական պահվածքն ինձ ստիպում է, որ ես դրանց դեմ ավելի ուժեղ գործունեություն ծավալեմ օրենքի սահմաններում միանշանակ»։

Что происходит у здания Антикоррупционного комитета Армении? (Live)
Информационно-аналитический портал Panorama.am в данный момент ведет прямую трансляцию из здания Антикоррупционного комитета (АК) Армении, расположенного на улице Московян в Ереване. В ближайшее время сюда доставят задержанного мэра города Гюмри Ширакской области Армении Вардана Гукасяна.
К зданию АК стянуты многочисленные силы Полиции, сюда же прибыли сторонники Вардана Гукасяна из Гюмри. Несколько минут назад к Антикоррупционному комитету подъехала машина Скорой помощи – медики вошли внутрь, однако не уточнили, для кого был вызов.
Сегодня ранним утром десятки вооруженных сотрудников Службы национальной безопасности в масках вошли в здание мэрии Гюмри для проведения следственных действий. После того, как об этом стало известно, у здания мэрии Гюмри стали собираться многочисленные гюмрийцы – в поддержку Вардана Гукасяна.
В ответ к мэрии были стянуты крупные силы полиции – сотрудники различных подразделений МВД. В мэрию Гюмри прибыли также заместители начальника Полиции МВД Карен Акопян, Вардан Варданян и Артур Худинян.
В ходе следственных действий АК распространил сообщение, согласно которому по обвинениям в получении взяток в крупном размере группой должностных лиц общины Гюмри и даче взяток последним задержаны 8 человек, среди задержанных – глава общины и главный архитектор.
После нескольких часов напряженной обстановки, столкновений и потасовок с собравшимися у здания мэрии Гюмри гражданами сотрудники правоохранительных органов фактически бегом вывели Вардана Гукасяна из здания через задний вход.
Немногим ранее Следственный комитет Армении выступил с заявлением, в котором говорится, что в отношении ряда участников собрания у здания мэрии Гюмри возбуждено уголовное производство, поскольку они своими действиями вмешивались в расследование дела, совершали массовые беспорядки, представляющие угрозу общественной безопасности. Все это, как указывается в сообщении СК Армении, сопровождалось применением насилия, уничтожением и повреждением имущества, а также применением насилия против сотрудников полиции с целью воспрепятствования их законной служебной деятельности.
Как сообщили в МВД Армении, в территориальные подразделения муниципальной полиции приводу подвергнуты 23 человека.
Напомним, 7 октября мэр Гюмри Вардан Гукасян заявил о преследованиях, также обратился к своим избирателям:
«Обращаюсь к моим избирателям, ко всем оппозиционным партиям: я выдержу до конца, не сломаюсь – вы знаете мой характер. Чем больше они будут давить, тем смелее мы станем. Защитите свой голос, не оставляйте это только на мне, я держу вас в курсе. Должны быть со мной на связи. Если будут какие-либо посягательства – мы вас уведомим. Как только я сообщу, собирайтесь рядом со мной. Их антидемократическое поведение вынуждает меня действовать против них еще активнее – строго в рамках закона».