Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Հռոմի Պապ Նորին Սրբություն Լևոն XIV-ին
Սուրբ Աթոռ կատարած այցի շրջանակում  Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Հռոմի Պապ Նորին Սրբություն Լևոն XIV-ի հետ։
Փաշինյանի աշխատակազմից հայտնում են. «Նորին Սրբությունը ողջունել է վարչապետ Փաշինյանի այցը Վատիկան և մասնակցությունն Արքեպիսկոպոս Իգնատիոս Մալոյանի ու վեց այլ Երանելիների սրբադասման արարողությանը։ Նա ընդգծել է Սուրբ Աթոռի և Հայաստանի միջև հաստատված սերտ հարաբերությունները՝ հատկապես կարևորելով Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության դերն այդ կապերի խորացման գործում։
Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է Նորին Սրբությանը Հռոմի քահայանապետ ընտրվելու առթիվ՝ մաղթելով ուժ և հաջողություն սուրբ առաքելության իրագործման դժվարին ու պատասխանատու ճանապարհին։ Նա վստահություն է հայտնել, որ Լևոն XIV-րդի Պապի առաջնորդությամբ կշարունակվի Սուրբ Աթոռի և Հայաստանի միջև սերտ երկխոսության ավանդույթը, ինչպես նաև Հայաստանի համար կարևոր հարցերի նկատմամբ ցուցաբերվող հետևողական ուշադրությունը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային խնդիրներին։ Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումը, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել հումանիտար հարցերին։ Նորին Սրբությունը շնորհավորել է այդ ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացը և հույս հայտնել, որ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը կդառնա համագործակցության և կայունության նոր փուլի սկիզբ։
Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատել է ՀՀ Կառավարության հանձնառությունը խաղաղության օրակարգին՝ ի շահ Հայաստանի և տարածաշրջանի բարգավաճման ու կայուն զարգացման»։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan met with Pope Leo XIV during his visit to the Holy See on Monday, discussing bilateral ties and regional peace efforts, his office said.
The Pope welcomed Pashinyan’s participation in the canonization ceremony of Archbishop Ignatius Maloyan and six other blesseds, highlighting the strong relations between Armenia and the Vatican and praising the role of the Mekhitarist Congregation of Venice in fostering those ties.
Pashinyan congratulated the pontiff on his election and expressed confidence that under his leadership, dialogue and cooperation between Armenia and the Holy See would continue to deepen.
The two also discussed regional issues, including peace between Armenia and Azerbaijan and related humanitarian concerns. Leo XIV commended recent progress and voiced hope for lasting stability and cooperation in the South Caucasus.
Pashinyan reaffirmed his government’s commitment to advancing the peace agenda for the prosperity and sustainable development of the region.