Ձեռքին՝ հայերեն դաջվածք. իտալացի հռչակավոր երգիչ Վիտտորիո Գրիգոլոն ելույթ կունենա Երևանում
Հոկտեմբերի 21-ին, «Կարեն Դեմիրճյան» մարզահամերգային համալիրում կկայանա իտալացի հայտնի երգիչ Վիտտորիո Գրիգոլոյի բացառիկ մենահամերգը Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ` Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ։
Համերգը կկայանա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի 100-րդ հոբելյանական համերգաշրջանի ու Երևանյան 17-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում։ Վիտտորիո Գրիգոլոյի երևանյան համերգի նախաձեռնողն է բժիշկ, մշակութային, հասարակական գործիչ Վահան Վարդապետյանը։
«Վստահ եմ, որ այս համերգը լինելու է նվագախմբի 100-րդ հոբելյանական համերգաշրջանի կուլմինացիոն կետերից մեկը, քանի որ ամենաերևելի արտիրստներից մեկն է ելույթ ունենալու Հայաստանում»,- ասուլիսում ասաց Վահան Վարդապետյանըը։
Վիտտորիո Գրիգոլոն ասաց, որ այսօր առաջին անգամ է տեսնում մաեստրո Թոփչյանին։ Նա նաև նշեց, որ Հայաստանը շատ մոտ է իր սրտին. «Շատ չբացեմ փակագծերը, չարտահայտվեմ, թե ինչ եմ զգում ձեր երկրի նկատմամբ։ Ես մի մաս ունեմ Հայաստանից»։
Նա նշեց, որ իր ձեռքին հայարեն դաջվածք ունի. «Ես սեր տեսա առաջին անգամ և հասկացա, որ դու միակն ես...»։
Երգիչը չթողեց շարունակությունը կարդալ՝ նշելով. «Բավական է այսքանը»։
Իտալացի երգիչը նշեց, որ հիացած է հայկական ազգային երաժշտությամբ։
«Շատ եմ սիրում դուդուկի հնչյունները, լսել եմ «Դլե Յաման»-ը։ Շատ կարևոր է իմանալ այն երկրի պատմությունը, մշակույթը, որի երաժշտությունը լսում ես, ուր այցելում ես։ Ես դասական երաժշտության կատարող եմ, բայց պետք է իմանալ նաև ժամանակակից ուղղությունները»,- ասաց Վիտտորիո Գրիգոլոն։
Նա փոքրիկ հատված կատարեց Ռազմիկ Ամյանի «Սիրեմ քեզ լիանամ» երգից։
Վիտտորիո Գրիգոլոյի համերգներն անցնում են լեփ-լեցուն համերգասրահներում, հարյուր հազարանոց մարզադաշտերում, ամֆիթատրոններում ու աշխարհի հեղինակավոր օպերային թատրոններում։ Նա հանդես է եկել փոփ, ռոք, ջազ, օպերային լեգենդներ Սթինգի, Բրայան Մեյի, Ջեյմս Թեյլորի, Լուչանո Պավարոտիի և այլոց հետ։
Հանդիսատեսին սպասվում է ամենասիրված, հանրահայտ, ժամանակակից ու դասական երգերի և մեղեդիների ունկնդրում և աննկարագրելի վայելք՝ Volare, My Way, Arivederci Roma, Կարուզո, համերգը կեզրափակվի Կավարադոսիի հայտնի արիայի և Queen ռոք խմբի The Show Must Go On երգով:
Գրիգոլոն տենորի գլխավոր դերերգերով հանդես է գալիս աշխարհի լավագույն օպերային թատրոններում՝ Միլանի Լա սկալայից մինչև Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն, Լոնդոնի Քովենթ Գարդենից մինչև Բուենոս Այրեսի Կոլոն: Նրա խաղընկերներն են եղել նաև այնպիսի հայ անվանի օպերային երգիչներ, ինչպիսիք են Հասմիկ Պապյանը, Լիանա Հարությունյանը, Նինա Մինասյանը, Ջուլիանա Գրիգորյանը, Բարսեղ Թումանյանը, Գևորգ Հակոբյանը, Դավիթ Բաբայանցը:
Մեծ հաջողության են արժացել նաև Գրիգոլոյի ձայնագրությունները՝ Բերնսթային «Վեսթսայդյան պատմություն» ոսկյա և պլատինե դեբյուտային ալբոմով նա առաջադրվել է «Գրեմմի»-ի, մեծ միջազգային արձագանք ու ճանաչում ունենա նաև Sony Classical-ի հետ ձայնագրած մի շարք ձայնասկավառակներ, որոնք առաջին հորիզոնականներն են գրավում դասական ալբոմների վարկանիշային աղյուսակներում:

С тату на армянском на руке: известный итальянский оперный певец Витторио Григоло выступит в Ереване
21 октября в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване состоится эксклюзивный сольный концерт всемирно известного итальянского тенора Витторио Григоло совместно с Национальным филармоническим оркестром Армении (НФОА) под управлением маэстро Эдуарда Топчяна.
Концерт пройдет в рамках 100-го юбилейного концертного сезона Национального филармонического оркестра Армении и 17-го Ереванского международного музыкального фестиваля. Инициатором выступления Витторио Григоло в Ереване является врач, культурный и общественный деятель Ваган Вардапетян.
«Уверен, что этот концерт станет одной из кульминационных точек 100-го юбилейного сезона НФОА, ведь на сцене в Армении выступит один из самых выдающихся артистов современности», – отметил на пресс-конференции Ваган Вардапетян.
Витторио Григоло в свою очередь рассказал, что сегодня впервые видит маэстро Топчяна. Он подчеркнул также, что Армения занимает особое место в его сердце. «Не буду раскрывать все скобки и все чувства, которые испытываю к вашей стране, но скажу одно: у меня есть частичка Армении», – сказал оперный певец.
Он показал татуировку на руке на армянском языке: «Я впервые увидел любовь и понял, что ты – единственная…». Конец фразы артист не показал, отметив с улыбкой: «Этого достаточно».
Итальянский тенор Витторио Григоло признался, что восхищен армянской национальной музыкой:
«Я очень люблю звуки дудука, слышал песню “Дле яман”. Очень важно знать историю и культуру страны, музыку которой ты слушаешь и которую посещаешь. Я исполнитель классической музыки, но нужно знать и современные направления».
Певец исполнил небольшой фрагмент из песни Размика Амяна Sirem qez lianam (Наполняюсь, тебя любя).
Концерты Витторио Григоло проходят при переполненных залах – на стадионах, в амфитеатрах и ведущих оперных театрах мира. Он выступал вместе с легендами поп-, рок-, джаз- и оперной сцены – Стингом, Брайаном Мэем из Queen, Джеймсом Тейлором, Лучано Паваротти и другими.
Зрителей ожидает программа, включающая самые известные, любимые и вдохновляющие современные и классические произведения: Volare, My Way, Arivederci Roma, Caruso. Концерт завершится знаменитой Арией Каварадосси из оперы «Тоска» и песней «The Show Must Go On» (с англ. – «Шоу должно продолжаться») британской рок-группы Queen.
Витторио Григоло исполняет ведущие партии, написанные для теноров, на лучших оперных сценах мира – от миланской La Scala до Метрополитен-опера в Нью-Йорке, от лондонского Covent Garden до театра «Колон» (Teatro Colón) в Буэнос-Айресе. Его партнерами на сцене были и выдающиеся армянские певцы – Асмик Папян, Лиана Арутюнян, Нина Минасян, Джулиана Григорян, Барсег Туманян, Геворг Акопян, Давид Бабаянц.