Որոշել ենք՝ ժամկետային զինծառայության ժամկետը կկրճատվի ոչ թե 2026-ի ամառային զորակոչից, այլ հենց 2026-ի հունվարի 1-ից. Փաշինյան
12:30 21/10/2025
«Ժամկետային զինծառայության ժամկետը հունվարի 1-ից կրճատվում է»,- այս մասին հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ֆեյսբուքյան էջում հրապարակված տեսանյությում նա ասել է. «Պաշտպանության նախարարությունը խորհրդարանական գործընկերների հետ քննարկումների արդյունքում  օրենսդրական նախաձեռնություն էր դրել  շրջանառության մեջ, որով առաջարկում էր  Հայաստանում ժամկետային զինվորական ծառայության ժամկետը  երկու տարվա փոխարեն սահմանել մեկուկես տարի։
Ի սկզբանե նախատեսված էր այս կարգավորումը ուժի մեջ մտնի 2026 թվականի ամառային զորակոչից։ Բայց այսօր քննարկում եմ ունեցել պաշտպանության նախարարի հետ, նախորդող շրջանում  խորհրդարանական գործընկերների հետ, որոշել ենք  օրենքն ավելի շուտ ուժի մեջ մտնի՝ 2026 թվականի հունվարի 1-ից, այսինք 2026 թվականի հունվարի 1-ից՝ ձմեռային զորակաչից, Հայաստանում ժամկետային զինծառայությունը երկու տարվա փոխարեն կլինի  մեկուկես տարի»։

Пашинян: В Армении с 1 января 2026 года будет сокращена обязательная срочная служба в армии
Срок обязательной воинской службы в ВС Армении с 1 января 2026 года сокращается – с двух до полутора лет. Об этом заявил Никол Пашинян.
В видео, опубликованном в соцсети Facebook, Пашинян указал: «Министерство обороны по итогам обсуждений с парламентскими коллегами ввело в обращение законодательную инициативу, предлагающую установить срок воинской службы в Армении в 1,5 года вместо 2 лет.
Изначально планировалось, что эта регулировка вступит в силу с летнего призыва 2026 года, но сегодня по итогам обсуждений с министром обороны, а ранее с коллегами-депутатами парламента мы приняли решение, что закон вступит в силу раньше. С зимнего призыва, с1 января 2026 года, в Армении срок воинской службы составит 1,5 года», – сказал Пашинян.
Оппозиция и эксперты называют данное действие властей предвыборным трюком в преддверии предстоящих в июне 2026 года выборов в Национальное Собрание Армении с целью получения дополнительных голосов избирателей.