Արթուր Վանեցյան. Նոյեմբերի 16-ին Վաղարշապատի ընտրություններում պետք է առաջնորդվել մի սկզբունքով
«Վաղարշապատի ավագանու ընտրություններին «Հայրենիք» կուսակցության ցուցակը գլխավորում է Վաղարշապատի պատվավոր քաղաքացի, պատվարժան ու հայրենասեր հայ Խաչիկ Վաչագանի Մանուկյանը։ «Հայրենիք»-ը վաղարշապատցիներին ներկայացրել է իրական ընտրության հնարավորություն»,-քարոզարշավի մեկնարկին վաղարշապատցիների, հասարակական-քաղաքական գործիչների  հետ հանդիպմանը թեկնածուին այսպես ներկայացրեց «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Խաչիկ Գալստյանը։
Ի պատասխան հնչեցին երկարատև ծափահարություններ։
Հոգևոր մայրաքաղաքում ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը ղեկավարած կուսակցությունը հանդես կգա «Վաղարշապատ, իմ հայրենիք» կարգախոսով։
«Վաղարշապատի ընտրություններում մենք ներկայացրել ենք մի թեկնածուի, որն ունի անբասիր կենսագրություն, Մարդ, բառիս բուն իմաստով, մարդն, որն իր ապրած կյանքով ապացուցել է, որ երկրի, պետության, հայրենիքի շահից առավել ոչինչ չկա»,-իր խոսքում  ասաց Ա. Վանեցյանը։
Կուսակցության նախագահը շնորհակալություն հայտնեց Խաչիկ Մանուկյանին այս պատասխանատվությունը ստանձնելու համար։ Ընտրողներին դիմելով՝ նա խնդրեց նոյեմբերի 16-ին առաջնորդվել մի սկզբունքով՝ ընտրություն կատարել ի շահ մեր պետության ու մեր ազգի։
«Սա ընտրություն է լինելու մեր ինքնության պահպանման համար, մեր հավատքի պահպանության համար, մեր վաղվա ապագայի, մեր երեխաների համար։ Վաղարշապատում է որոշվելու, թե ինչ է լինելու առաջիկայում Հայաստանի Հանրապետությունում»,-ասաց Ա. Վանեցյանը։
Ի աջակցություն Խաչիկ Մանուկյանի համայնքի բնակիչների հետ հանդիպման են եկել նաև տարբեր կուսակցությունների առաջնորդներ ու ներկայացուցիչներ։ ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանն ասաց՝ Մանուկյանին վաղուց է ճանաչում։
«Մեծ պատիվ կլինի, որ Խաչիկ Մանուկյանն իր մտավոր ունակությունները ծառայեցնի հոգևոր մայրաքաղաքի հանրային կյանքին»,-ասաց գործիչն ու ավելացրեց, որ բազմաթիվ գործիչներ իրենց աջակցությունն են հայտնել Մանուկյանին։
Դեմոկրատական կուսակցության նախագահ, «Միասին» շարժման համահիմնադիր Արամ Սարգսյանն էլ նշեց, Խաչիկ Մանուկյանն առավել հայտնի է որպես ամենամարտնչող բանաստեղծ։
«Այս պահին մենք ոչ միայն պաշտպանում ենք ոչ միայն թեկնածուին, այլև մեր արժեքային համակարգը կրող մարդու, որն իսկապես պայքարում է հայոց ինքնության, հայապահպանության համար»,-ասաց Ա. Սարգսյանը՝ ավելացնելով, որ «Միասին» շարժումն անվերապահ պաշտպանելու է Մանուկյանին ու նրա թիմակիցներին։
«Հայրենիք» կուսակցության գործադիր մարմնի անդամ Բաբկեն Հարությունյանն էլ ընդգծեց, եթե Վաղարշապատի բնակիչները ցանկանում են փոփոխություններ, ապա պետք է քվեարկեն «Հայրենիք»-ի օգտին։
«Մենք տեր ենք կանգնելու ամեն քվեին։ Ուզո՞ւմ եք փոփոխություններ, սիրելի վաղարշապատցիներ, դուրս եկեք, գնացեք ընտրատեղամաս, ընտրեղ «Հայրենիք» կուսակցությանը, համար 8»,-ասաց նա։
ԱԺ նախկին պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանն իր խոսքում ասաց, պայքար է եկեղեցապաշտների ու եկեղեցին ատողների միջև։
«Չեմ ուզում պատկերացնել, որ կարող են ձայն տալ Հայ առաքելական եկեղեցու դեմ պայքարող ուժին։ Վանեցյանն այստեղ ընտրեց գիտնականին, գիտության մարդուն»,-ասաց Պետրոսյանը։

Артур Ванецян: На выборах в Вагаршапате 16 ноября нужно руководствоваться одним принципом
«Избирательный список партии „Айреник”(„Отечество”) на предстоящих 16 ноября выборах в Совет старейшин общины Вагаршапат Армавирской области Армении возглавляет почетный гражданин Вагаршапата, достопочтенный и патриотичный армянин Хачик Вачаганович Манукян. Партия „Отечество” предоставила жителям Вагаршапата возможность реального выбора», – так представил кандидата 22 октября на знаменующей старт предвыборной кампании встрече с жителями общины и общественно-политическими деятелями представитель партии «Отечество» Хачик Галстян.
В ответ прозвучали продолжительные аплодисменты.
На выборах в духовной столице Армении лозунг партии, возглавляемой бывшим директором СНБ РА Артуром Ванецяном, – «Вагаршапат, мое Отечество».
«На выборах в Вагаршапате мы выдвинули кандидата с безупречной биографией. Человека, который своей прожитой жизнью доказал, что нет ничего превыше интересов страны, государства и Отчизны», – сказал в своем слове глава партии «Отечество» Артур Ванецян.
Он выразил благодарность Хачику Манукяну за то, что он взял на себя эту ответственность. Обращаясь к избирателям, Артур Ванецян попросил их 16 ноября руководствоваться следующим принципом – делать выбор в интересах нашего государства и нашей нации.
«Это будет выбор за сохранение нашей идентичности, нашей веры, нашего будущего, наших детей. Именно в Вагаршапате решится, что будет происходить в Республике Армения в ближайшее время», – добавил А. Ванецян.
В поддержку Хачика Манукяна на встречу с жителями Вагаршапата пришли также лидеры и представители различных партий. Так, глава Объединения «Национальное самоопределение» (АНС) Паруйр Айрикян отметил, что давно знаком с Манукяном.
«Будет большой честью, если Хачик Манукян направит свои интеллектуальные способности на служение общественной жизни духовной столицы Армении», – сказал Айрикян, добавив, что свою поддержку Манукяну выразили многочисленные деятели.
Глава Демократической партии Армении, соучредитель движения «Вместе» Арам Саркисян в свою очередь отметил, что Хачик Манукян более известен как самый борющийся поэт.
«Сейчас мы поддерживаем не только кандидата, но и человека, который является носителем той же системы ценностей и действительно борется за сохранение армянской идентичности и наследия нашего народа», – сказал А. Саркисян, добавив, что движение «Вместе» безоговорочно будет поддерживать Манукяна и его команду.
А представитель исполнительного органа партии «Отечество» Бабкен Арутюнян подчеркнул: если жители Вагаршапата хотят перемен – они должны проголосовать за «Отечество».
«Мы будем с ответственностью относиться к каждому голосу. Дорогие жители Вагаршапата, хотите перемен – приходите обязательно на избирательные участки и голосуйте за партию „Отечество“, она в бюллетени под номером 8», – сказал он.
Бывший депутат Национального Собрания Армении Геворг Петросян отметил, что идет борьба между последователями Армянской церкви и теми, кто Армянскую церковь ненавидит.
«Не хочу даже представлять, что кто-то может отдать свой голос силе, борющейся против Армянской Апостольской церкви. Ванецян здесь выбрал кандидатом ученого, человека науки», – сказал Петросян.